Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Popření otcovství manžela matky

26.09.2017

Dobrý den,

píši jménem svého přítele cizince. Momentálně je v nelehké situaci. Nejen, že se jeho žena odmítá starat o jejich 9-ti letého syna i když jí byl soudem svěřen do péče, ale navíc otěhotněla s jiným mužem. V listopad to budou 2 roky, co spolu můj přítel a jeho manželka nežijí ve společné domácnosti a intimně se nestýkají. Momentálně se soudí o svěření syna do péče, následovat bude rozvod (návrh byl již podán).

Nyní přítel řeší, jak se vyvázat z otcovství manželčina nenarozeného dítěte. Na internetu a v Občanské poradně jsem se dozvěděla řadu informací, ale stále mi nejsou jasné některé věci.

Nevím zda je lepší podávat žalobu na popření otcovství či prohlášení všech účastníků? Je velice pravděpodobné, že příteli nebudou sděleny náležitosti, jako bydliště matky, nacionále biologického otce apod. Podle čeho se řídí příslušnost soudu? Je nutné dokládat rodný list dítěte? Platí se nějaký poplatek (2000,-)? Je možné podat žalobu či prohlášení před narozením dítěte? Je totiž pravděpodobné, že toto manželka zamlčí.

Ráda bych Vás moc poprosila o návod, jak v této situaci nejlépe postupovat. Internet se v mnoha výše uvedených otázkách rozchází a komentáře k zákonu pro mě také nejsou jasně srozumitelné.

Předem děkuji za jakoukoli odpověď.

Přeji krásný den

Dobrý den,
nový občanský zákoník tuto situaci řeší v § 777. Narodí-li se dítě v době mezi zahájením řízení o rozvodu manželství a třístým dnem po rozvodu manželství, a manžel, popřípadě bývalý manžel matky prohlásí, že není otcem dítěte, zatímco jiný muž prohlásí, že je otcem dítěte, má se za to, že otcem je tento muž, připojí-li se matka k oběma prohlášením. Prohlášení manžela matky dítěte, popřípadě jejího bývalého manžela, muže, který tvrdí, že je otcem dítěte, a matky dítěte se činí v řízení před soudem, zahájeném na návrh některého z nich; návrh lze podat nejpozději do uplynutí jednoho roku od narození dítěte. K určení otcovství k dítěti podle odstavců 1 a 2 nemůže dojít dříve, dokud nenabude právní moci rozhodnutí o rozvodu manželství. Z tohoto vyplývá, že nejprve se musí otec rozvést a rozsudek musí nabýt právní moci (což urychlí tím, že se na místě vzdá práva na odvolání), pak teprve je možno podat návrh na popření otcovství manžela matky. Návrh může podat matka, manžel, kterému jinak svědčí domněnka otcovství dle § 776 občanského zákoníku a také muž, který o sobě tvrdí, že je otcem. V návrhu je již nutno mít souhlasné prohlášení všech tří o tom, kdo je otcem dítěte. Z formulace "narodí-li se dítě..." je zřejmé, že tento návrh na popření / určení otcovství se podává až po narození dítěte.
K tomuto postupu je ale nutná spolupráce všech tří zúčastněných, takže dle Vašich domněnek to nebude možno použít, protože již nyní to vypadá, že matka dítěte nijak spolupracovat nebude.
Pokud výše zmíněný postup nelze použít, nabízí občanský zákoník možnost klasického popření otcovství manželem matky. Manžel může do šesti měsíců ode dne, kdy se dozvěděl o skutečnostech zakládajících důvodnou pochybnost, že je otcem dítěte, které se narodilo jeho manželce, popřít své otcovství u soudu, nejpozději však do šesti let od narození dítěte. Matka může do šesti měsíců od narození dítěte popřít, že otcem dítěte je její manžel. Matka si musí uvědomit, že pokud bude její nové dítě mít v rodném listu za otce uvedeného současného manžela, bude mít tento k dítěti také veškerá rodičovská práva (dokud nebude platně rozhodnuto o popření otcovství). Toto popření otcovství také lze učinit až po té, co se dítě narodí.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.