Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Spory po rozvodu o SJM, výživné, péče o děti

26.09.2017

Dobrý den, obracím se na Vás prosím s dotazem, protože jsem už zoufalá. Před rokem si můj manžel našel milenku, odstěhovala jsem se, máme dva synky, byli mi svěřeni do péče s rozšířeným stykem. V prosinci jsme byli rozvedeni s tím, že bude býv. manžel platit 4.500 výživné na oba a 2.500 měsíčně jako splátku (z 250 tis) vyrovnání spol. jmění manželů. To vše bylo dohodou. On potom však začal přes děti manipulovat, že chce střídavou péči. Dohodami na OSPODu se rozšiřoval styk a snižovalo výživné (chtěla jsem mít klid) až na to, že od září máme střídavou péči a dorovnání výživného jsem se vzdala, byť mám nižší příjmy /neboť jsem neunesla stálé vyhrožování a obviňování, že jsem parazit a že mi nic platit nebude/. Momentálně mi ale už nezaplatil 3 splátky vyrovnání SJM /tj. 7.500 s tím/, že z toho uhradí potřeby dětí na léto - drahé brusle, drahý hokejový kemp atd. Původně jsem mu chtěla přispět polovinou /z 16tis - 8 tis/, ale on si nárokuje 12 tis z 16 a neplatí mi vyrovnání SJM. Je možné, aby toto činil, tvrdí, že je to kvůli alimentům, které ještě zaplatil za prázdniny a měla bych platit všechno. Přitom v dohodě z OSPODu je psáno, že zájmová činnost a úhrada je po dohodě. Jsem už zoufalá. Do toho mi denně chodí sms, že jsem krypl, svině, zloděj atd. Je možné se tomu nějak bránit? Nejvíce mne mrzí, že toto vše říká i klukům a navádí je proti mně. Na OSPODu už jsem tuto situaci řešila, ale bezvýsledně.

Děkuji za radu, už nevím, na koho se obrátit, spory se táhnou už rok, jsem stálým urážením a dohadováním vyčerpaná. Děti jsou už také ve špatném psychickém stavu.... S pozdravem

Dobrý den,
vyrovnání společného jmění manželů nemá s výživným a s náklady na výchovu dětí nic společného, takže si otec dětí nemůže nic na tuto splátku započítat. Jestliže tedy otec dětí dluží na pravidelných splátkách vyrovnání SJM, pak byste dle znění rozsudku který samozřejmě neznám) mohla učinit další kroky. Pokud je tam například uvedeno, že pokud nebude platit řádně, tak ztrácí výhodu splátek a musí Vám Vaši část SJM vyplatit naráz, pak byste mohla učinit poslední (písemnou výzvu) k zaplacení a pak svůj nárok žalovat u soudu. Jde o občanskoprávní nárok, nepůjde v tomto případě o opatrovnické řízení.
Naopak k opatrovnickému soudu je třeba se obrátit, pokud se situace týkající se péče o děti a placení výživného nespraví, pokud se nebudete schopni dohodnout na pro všechny přijatelném řešení. Upozorňuji hned na začátku, že se nemůžete legálně vzdát výživného na děti, protože nejde o Váš nárok, ale o nárok dětí, nemůžete za ně jejich právo odmítnout. Stejně tak je poněkud nejisté, jak vlastně pohlížet na dohodu uzavřenou sice za spolupráce s OSPOD, ale která je v rozporu s rozhodnutím soudu. Pokud plnění takové dohody není udržitelné, domnívám se, že stále je na prvním místě režim stanovený soudem a teprve soud v nějakém dalším řízení o svěření dětí do péče a o výživném by mohl platně již jednu nařízený režim změnit. Doporučuji si veškeré útoky ze strany otce dětí uchovávat, mohlo by to být přínosné v okamžiku, kdy byste musela u soudu vysvětlovat, proč nejsou plněny podmínky dohody uzavřené s otcem v poslední době. V případech, kdy spory týkající se dětí jsou takto vyhrocené, doporučuje se využít u případného soudního řízení služeb advokáta, který se specializuje na rodinné právo, protože jde o specifický obor a velmi citlivou záležitost.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.