Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do práce po skončení rodičovské dovolené

22.09.2017

Dobrý den,

jsem na rodičovské - starší dítě 5 let, v týdnu dochází do školky, mladší dítě 2,5 roku bylo přijato též do MŠ k celodenní docházce. Během mé rodičovské firma u které jsem roky pracovala byla prodaná. Kupující nová firma za ní sice převzala závazky, ale stejnou pozici s prac. náplní jako jsem měla před mateřskou nemá. Budu se tam pokoušet získat jiné místo - to obnáší doplnění jazykových znalostí, jízdy v autoškole atd. Myslela jsem, že to zvládnu během posledních pár měsíců rodičovské, když mi i druhé dítě přijali do školky. Nicméně od začátku narážím na postoj dvou paní učitelek z oddělení, které tam mladší děti tří let nechtějí, že na to nejsou zařízené. Jakmile navíc zjistí, že je matka na rodičovské začne kolotoč systematického nátlaku, citového vydírání, tvrzení že jinde takto malé děti vůbec neberou a že oni se pak nemůžou věnovat ostatním atd. atd. Chápu že je to pro ně náročné, ale školka tyto děti přijala - dokonce na celodenní docházku, prošli jsme vypsaným přijímacím řízením, splnili všechny podmínky, platíme plné školkovné, přesto ani po dvou adaptačních týdnech nemohu naprosto bezproblémové dítě dávat na víc než dvakrát týdně na dvě hodiny. Za tuto dobu ale skutečně naprosto nic nezařídím, toto rozpětí sotva pokryje jízdu do centra a zpět, aniž bych absolvovala například zmiňovaný jazykový kurz. Vím že při věku 2,5 roku je syn ještě malý, a ačkoliv byl přijat na celodenní docházku, rozhodně ho nechci nechávat ve školce každý den, a ani na mnoho hodin. Myslím že je rozumné, aby ve školce zatím týdně trávil tak tři dopoledne (po 4hod.) . Má tam sourozence, kamarády, je tam spokojený, krátce plakal akorát při prvních dvou předávkách, ale teď už i toto krásně zvládá. Manžel je navíc momentálně na práci v zahraničí a hlídání téměř nemám žádné.
Nejsem konfliktní tip, vše ráda řeším laskavou cestou, ale tato situace se pro mě stává krajně nepříjemnou. Místo abych se připravovala na náročné změny v pracovní oblasti, řeším neustálé nátlaky a výčitky od učitelek, že chci dítě dávat na pár dopolední do školky. Myslím že hřeší na to, že tu v místě máme pouze jedinou školku, proto si nikdo z rodičů netroufne stěžovat.
Zajímá mne, zda si můžou takové jednání učitelky dovolit, aby mi bránily syna do MŠ dávat, když jejich důvodem minimální docházky je, že je ještě malý, že je to pro ně náročné nebo že se nemůžou tolik věnovat ostatním?
Na koho se nejlépe obrátit, pokud toto bude pokračovat a nenajdu zastání ani u řiditelky?
A ještě poslední dotaz: existuje nějaké omezení např. limit hodin, kdy dítě může být ve školce, když pobírám rodičovskou, abych o ní nepřišla? Dřív něco takového bylo, ale to už snad neplatí. Chci být raději informovaná, kdyby se na to v MŠ odvolávaly.

Předem Vám děkuji za pomoc a odpověď.

Vážená paní,

pokud se na Vaši situaci podíváme z právního hlediska, pak mateřská škola porušuje zásadu zákazu diskriminace ve smyslu § 2 odst. 1 školského zákona vzdělávání je založeno na zásadách
a) rovného přístupu každého státního občana České republiky nebo jiného členského státu Evropské unie ke vzdělávání bez jakékoli diskriminace z důvodu rasy, barvy pleti, pohlaví, jazyka, víry a náboženství, národnosti, etnického nebo sociálního původu, majetku, rodu a zdravotního stavu nebo jiného postavení občana.

Přístup odlišného přístupu k Vašemu dítěti nemá oporu ve školském zákoně a je i v protikladu s ideou, proč byla novela školského zákona přijata. Důvodem snížení hranice ze tří na dva roky bylo umožnit rodičům dvouletých dětí návrat do práce. To samozřejmě zahrnuje i možnost si práci najít. Je otázkou, jak je adaptace a docházka do mateřské školy řešena ve školním řadě.

Z pohledu učitelek je opravdu velký nesmysl dávat do mateřské školy i děti výrazně mladší tří let. Je to chyba špatné a nekoncepční politiky ministryň školství a práce a sociálních věcí. Učitelky nemají ani vzdělání pro výchovu takto malých dětí. Na druhou stranu zákon je schválený a přesně tak jak píšete dvouleté dítě bylo přijato, platí školné, má právo stejně jako ostatní děti na předškolní vzdělávání.

Doporučuji se sejít s nejdříve s učitelkami a následně s paní ředitelkou a na počátku zdůraznit, že Vaše dítě má právo na stejné vzdělání jako ostatní děti podle školského zákona a že je adaptované. Zároveň vyjádřete pochopení pro jejich přístup a klidně kritizujte špatnou politiku ministryně Valachové (určitě je lepší hledat viníka jinde). Nicméně zákon je demokraticky schválen a Vy máte právo plnou pětidenní docházku, dále jin sdělte, že budete nastupovat do práce a se zaměstnavatelem jste se dohodla na absolvování nutných školení, a proto potřebujete, aby Vaše dítě chodilo do školky třikrát v týdnu.

Pokud budou Vaše jednání neúspěšná, obraťte se postupně na zřizovatele - město, Krajský úřad (Magistrát v Praze), Ministerstvo školství. Zdůrazněte, že je bráněno neodůvodněně předškolní docházce Vašeho dítěte a že dochází k diskriminaci.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.