Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zaměstnání při rodičovské dovolené

24.09.2017

Dobrý den,

děkuji předem za odpověď a omlouvám se za komplikovanější dotaz. Nenašla jsem v diskusích na vše odpovědi.

Jsem na RD, věku tří let dítě dosáhne 02/2018. Mám smlouvu na neurčito, ale k zaměstnavateli se nejspíš nebude možné vracet (ani nechci). Našla jsem si jinou práci, nástup 10/2017. Jedná se o jiný obor a úvazek 0,5. Mám k tomu následující dotazy:

1/ můžu nastoupit do nové práce na HPP, nebo jdou jen dohody? Dítě chodí do školky a hlídání je zajištěno. Můžu v novém zaměstnání podepsat následně růžový papír?
2/ musím současnému zaměstnavateli hlásit, že nastupuji jinam? Aniž bych tímto nějak zrušila to, že jsem pořád u něj zaměstnaná nyní na RD do 3 let věku dítěte? A jakou formou mu to mám případně dát vědět a je nějaká časová lhůta do kdy?
3/ z diskuzí jsem pochopila, že nárok na RP mi nezaniká. Musím však na ÚP či jinam hlásit , že nastupuji do "dalšího" zaměstnání?
4/ plánuji ještě další dítě, nechci o "pracovní poměr" u starého zaměstnavatele přijít, aby se mi případná PPM počítala ze stejného úvazku, jako minule. Nechci tudíž dávat výpověď. Očekávám, že mě zaměstnavatel nebude moct vzít zpět (firma krachuje a moji práci nikdo nedělá), ale a ani mi nebude chtít dát odstupné. Jak se mám zachovat? Nastoupit po RD do práce, hned první den požádat o zkrácený úvazek a čekat, jestli na něj přistoupí? Když odmítne, tak ho požádat o propuštění pro nadbytečnost? Měla bych totiž nárok na odstupné, o které bych nerada přišla jen tím, že jsem začala pracovat jinde.
5/ mám vše řešit již nyní, nebo se zaměstnavateli, kde mám RD ozvat až později? Když mi něco nyní písemně slíbí, bude to platné i za půl roku?
(zkusila bych se domluvit např. na neplaceném volnu do 4 let věku dítěte - ale to jiným kolegyním nedovolili, tak v to nedoufám).

Velice děkuji!

Dobrý den.

1) Zákoník práce nijak nebrání tomu, aby zaměstnanec měl uzavřeno několik pracovních poměrů zároveň, pokud je z každé smlouvy schopen plnit své závazky. Je nerozhodné, zda pracovněprávní vztah je založen pracovní smlouvou či některou z dohod uzavřených mimo pracovní poměr. V původním pracovním poměru čerpáte rodičovskou dovolenou, nejste tedy nyní povinna chodit do práce, takže dokážete zároveň plnit své povinnosti z jiného pracovního poměru. Jediné, co Vám bude u započetí pracovního poměru chybět je "zápočtový list" (nyní potvrzení o zaměstnání), protože ten byste získala až při skončení pracovního poměru původního. Je tedy třeba novému zaměstnavateli při případném dotazu vysvětlit, že máte ještě trvající pracovní poměr a proto nemůžete tento dokument předložit.. "Růžový papír" pro daňové prohlášení u tohoto nového zaměstnavatele můžete podepsat, jen jej nesmíte podepsat u svého původního, lze to mít pouze u jednoho zaměstnavatele.

2) Svému současnému zaměstnavateli nemusíte fakt, že chcete uzavřít jiný pracovní poměr vůbec oznamovat. Jediné, kdy byste se mohla dostat do konfliktu, je nutnost získat souhlas s jinou výdělečnou činností, to se ale týká jen případu, kdy byste chtěla mít výdělečnou činnost shodnou s hlavní činností zaměstnavatele. Jde o situaci, která ve zjednodušené formě vypadá takto:
Pokud byste byla účetní u výrobce obuvi a chtěla byste být účetní kdekoliv jinde (včetně jiného výrobce obuvi), tak byste souhlas zaměstnavatele nepotřebovala. Pokud byste ale chtěla vyrábět obuv, pak byste souhlas zaměstnavatele potřebovala. Pokud ale nehodláte dělat to, co je hlavním předmětem činnosti zaměstnavatele, tak mu nemusíte oznamovat nic.

3) Nárok na rodičovský příspěvek není s výkonem výdělečné činnosti ani s výší výdělku nijak spjat, takže můžete pracovat, jak chcete, nárok na rodičovský příspěvek nezanikne. U dítěte staršího dvou let ani není sledována docházka do předškolního zařízení, takže dítě může navštěvovat školku či jesle zcela bez omezení. Úřadu práce není nutno nic sdělovat, protože u Vás nenastane žádná změna, která by mohla ovlivnit nárok na rodičovský příspěvek.

4) Jestliže v únoru Vaše dítě dosáhne tří let, skončí pracovní volno a Vy byste měla začít pracovat dle své původní pracovní smlouvy. Zaměstnavatel je Vám povinen přidělovat práci dle pracovní smlouvy a v místě výkonu práce dle pracovní smlouvy. Jestliže takové místo nemá, protože u něho v důsledku organizačních změn došlo ke snížení počtu pracovních míst nebo k jejich přerozdělení, pak Vám může dát výpověď pro nadbytečnost, se kterou se pojí také nárok na odstupné, ale samozřejmě také výpovědní doba. Pracovní poměr by Vám skončil na konci dubna. Po celou tuto dobu byste bud byla na překážkách ze strany zaměstnavatele a dostávala náhradu mzdy a nebo byste pracovala, za předpokladu, že by šlo o práci v souladu s pracovní smlouvou. Pokud byste požádala o zkrácení pracovního úvazku a zaměstnavatel Vám vyhověl, pak je nutno počítat s tím, že se náhrada mzdy i odstupné bude počítat z příjmu odpovídajícího tomu zkrácenému úvazku. Jestliže by zaměstnavatel se zkráceným úvazkem nesouhlasil, není to důvod pro výpověď z nadbytečnosti, je třeba si na toto dát pozor.

5) O společném postupu při návratu z rodičovské dovolené se zaměstnavateli můžete ozvat tak nějak přiměřeně, například před Vánoci, můžete mailem i písemně, je to vhodné proto, abyste oba měli určitou dobu na rozhodování a na přípravu postupu, na tom, že musíte v únoru oba dva být připraveni plnit své závazky vyplývající z platné pracovní smlouvy.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Výdělečná činnost na MD a RD
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.