Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Skončení zaměstnání a nárok na peněžitou pomoc v mateřství

18.09.2017

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou a co by bylo "nejlepší" udělat v mé situaci.
Dne 6.6.2016 jsem úspěšně ukončila studium na VOŠ, dne 25.7.2016. jsem nastoupila do svého prvního zaměstnání. měla jsem zde dvě pracovní neschopnosti, jedna přibližně 13 dní a další asi 16 dní. V tomto zaměstnání jsem dne 30.5.2017 podala výpověď a začala mi běžet dvouměsíční výpovědní doba do 31.7.2017 Od 1.8.2017 jsem nastoupila do druhého zaměstnání, ovšem zde jsem zjistila těhotenství ve 4 měsíci. Chtěla jsem být "férová" a proto jsem to v novém zaměstnání neskrývala a sdělila tu novinu. Po několika dnech mi bylo řečeno nejvyšším vedením, že se jim samozřejmě logicky nevyplatí, mě zaučovat, když jim to pak nevrátím.
Nyní do 31.10. jsem zaměstnaná, tím dnem mi končí zkušební doba a smlouva nebude z jejich strany prodloužena. Termín porodu mám mezi 12-17.2.2017
Ano asi je to "blbý" dotaz, ale chci se zeptat, zda budu mít nárok na PPM a pokud ano, je lepší po ukončení pracovního poměru jít na podporu na ÚP a nebo se prostě "hodit" marod.Pokud se "hodím" marod, tak případně kdy nejpozději a zda tam bude i poté nárok na PPM. případně pokud bych se evidovala na ÚP bude se mi PPM vypočítávat z podpory?

Dobrý den.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů, pokud zaměstnání trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta tolik dnů, kolik trvalo zaměstnání. Vznikne-li ženě, jejíž zaměstnání skončilo v době těhotenství, v ochranné lhůtě znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů.
Počítám-li dobře, nástup na peněžitou pomoc v mateřství bude spadat do ochranné lhůty a nárok na dávku Vám proto vznikne. Její výše se bude odvíjet od příjmů dosahovaných v posledním zaměstnání, a to bez ohledu na to, zda nástupu na peněžitou pomoc v mateřství bude předcházet pracovní neschopnost či evidence u úřadu práce.
O vzniku pracovní neschopnosti rozhoduje lékař, uzná-li Vás práce neschopnou za trvání zaměstnání nebo v ochranné lhůtě 7 kalendářních dnů po jeho skončení, bude Vám náležet od 15. kalendářního dne nemocenské, od 4. do 14. dne pracovní neschopnosti náleží práce neschopnému zaměstnanci náhrada mzdy, ovšem pochopitelně jen za trvání pracovního poměru.
Pro orientační výpočet výše dávek nemocenského pojištění a náhrady mzdy můžete použít kalkulačku na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://www.mpsv.cz/cs/13622
Evidovat se u úřadu práce je Vaším právem, nikoli povinností. Evidovat se u úřadu práce nelze v době trvání pracovní neschopnosti. Výše podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65%, další 2 měsíce 50% dále pak 45% průměrného měsíčního čistého výdělku dosahovaného v posledním zaměstnání. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti činí 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o podporu v nezaměstnanosti (v roce 2017 tedy maximálně 15 660 Kč).
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.