Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Potíže rodiče s adaptací na docházení dítěte do školky

18.09.2017

Dobry den, mam syna stareho 3,5 roku, ktery ted v zari nastoupil do skolky. Bohuzel to nesu velmi tezce, dokonce mnohem hure nez on. Vse zacalo na konci srpna na dni otevrenych dveri ve statni skolce, kam byl prihlasen. Ucitelka mi byla velmi nesympaticka, pripadala mi prisna, zla, bez spetky empatie a zajmu o sve zamestnani, o deti ci jejich rodice....Skolka z hlediska prostredi typicka komunisticka, kam jsem chodila ja pred triceti lety a kde se mi vubec nelibilo. Malem jsem se tam hned na miste rozbrecela. Nakonec jsme se s manzelem dohodli, ze to presto zkusime, a tak syn prvniho zari nastoupil. Vubec neplakal, ale ja jsem vetsi nervy snad v zivote nemela, celou dobu jsem se jen klepala a nebyla schopna vubec niceho. Ackoli z pohledu syna bylo vse v poradku, stacilo mi, ze jsem tam videla hystericky plakat jine deti. Hned jsem syna prehlasila na soukromou skolku, ktera ma velmi dobre reference, ale toho strachu, aby syn nestradal, uz se nemohu zbavit. Porad trnu hruzou, aby tam netrpel hladem nebo zizni, aby se mu nechtelo curat a nestydel se rict si, a hlavne aby jednou rano nenastal hysterak, ze tam nechce. Nevim, co bych pak delala. Neni to nase prvni skolka, od svych necelych tri let chodil na tri dny v tydnu do soukrome skolky, ale tam jsem to nesla mnohem lepe. Do teto skolky jiz bohuzel nebylo mozne v tomto skolnim roce nastoupit, jiz potrebujeme dochazku na 5 dni v tydnu. Od synovych tri let pracuji a v praci jsem velmi spokojena, urcite o ni nechci prijit a byt se synem doma. Nemam ani problem s odloucenim, ale proste mam porad utkvelou predstavu, ze o syna neni dobre postarano. Porad je mi do breku a je pro me velmi tezke to pred synem skryvat, protoze krome te skolky jsem s nim porad. Manzel vubec nic neresi a nechape, v cem je problem.

Dobrý den,

děkuji za Vaší zprávu. Jsem ráda, že jste se obrátila na poradnu Aperio. Předně Vás chci ocenit, že jste s Vašimi potížemi ohledně docházení syna do školky svěřila. Vaše dojmy beru vážně, z Vašeho popisu vnímám to, jak moc se Vám ve školce nelíbilo, a že to pro Vás rozhodně nebyla leta příjemně strávené. Nedivím se, že si kladete otázku, a hlavně že si děláte starosti o to, jak se cítí v školce nyní Váš syn. Popisujete, že syn již má zkušenosti se školkou, a že se i nyní po přestupu dobře adaptoval, dokážete tedy oddělit Vaše úzkosti od projevů chování Vašeho syna. Napadá mě, zda by byla možnost podívat se, jak vlastně den ve školce probíhá a jak se tam Váš syn projevuje? Takto přes email mohu jen odhadovat, jak to máte, avšak někdy se stává, že nenadálé prudké úzkosti vyvolá kontakt s osobou, která nám není sympatická a "probudí" tak již staré nepříjemné zážitky. Myslím tím to, zda ve Vás takové dojmy nevyvolala paní učitelka, která Vám možná připomíná učitele z dětství. V takovém případě bych mohla doporučit zkusit se více seznámit s paní učitelkou, ale i dalšími pedagogy či dospělými, kteří přicházejí ve školce do kontaktu s Vaším synem. Ptala bych se jich po tom, jak se syn projevuje v kolektivu, jak reaguje na dospělé a jak na děti, mezitím bych se nebála svěřit se svými špatnými zážitky z vlastního dětství se školkou. Pokud máte někoho známého, či kontakt na jiné rodiče, jejichž děti dochází do stejné školky jako Váš syn, určitě bych doporučila zkusit je kontaktovat a zeptat se na jejich zkušenosti. Možná by také nebylo od věci naplánovat si kolem školky cestu a jentak si třeba během víkendu hrát spolu se synem v jejím okolí. Je možné, že na Vás takto nepříjemně zapůsobilo okolí školky, pokud tam však strávíte více času a příjemných chvilek, mohly by se Vaše obavy rovněž postupně rozplynout.

Pokud by Vámi popisované obtíže přetrvávaly, určitě v tom nezůstávejte sama. Existuje hned několik telefonických linek zaměřené na pomoc a podporu rodičům, mohu vřele doporučit se na ně obrátit a požádat o podporu či radu.

Držím Vám palce

Autor(ka) odpovědi: Šárka Faltová
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.