Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství a SVČ; peněžitá pomoc v mateřství otce dítěte a výkon jiného zaměstnání

07.09.2017

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem,který mi nikdo není schopen pořádně vysvětlit. Byla jsem na 3 pracovištích Cssz a všude mi řekli něco jiného.
Jde o PPM. Já jako OSVČ,již 5 let si platím 2300 zálohy pro sociálku a 179,- nemocenské pojištění. V prosinci se mi má narodit miminko a s přítelem zvažujeme,jak to udělat. Já ve své činnosti hodlam pokračovat,provozují bar a nadale budu fakturovat.Mam nárok na PPM a pokud ano,tak stejně jako žena,ktera je zaměstnaná?
Pokud by šel na PPM přítel a v práci by mu umožnili změnu pracovní pozice,než z které by PPM pobiral,musel by mít dohodu,která je omezena 300 h/rok,nebo by mohl mít jinou smlouvu na HPP,popřípadě zkrácený uvazek.?
S dítětem bych byla doma samozřejmě já a přítel by tudíž měl čas nadále pracovat.
Děkuji moc za odpověď.
S pozdravem

Dobrý den.
Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství osoby samostatně výdělečně činné je splnění podmínky účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, přičemž po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství se musí jednat o účast na nemocenském pojištění OSVČ. Výše uvedené podmínky splníte, a proto předpokládám, že Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství vznikne.
V době pobírání peněžité pomoci v mateřství nesmíte osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, ze které dávka náleží; ve výkonu samostatné výdělečné činnosti např. prostřednictvím svých zaměstnanců však můžete pokračovat.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má muž, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě; tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte. V dohodě musí být uveden den, od kterého bude pojištěnec o dítě pečovat, a den porodu; podpis matky dítěte na dohodě musí být úředně ověřen nebo ověřen orgánem nemocenského pojištění. Podpůrčí doba v uvedeném případě činí 22 týdnů, není třeba ji však vyčerpat celou. Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství dále je skutečnost, že podmínky pro vznik nároku na dávku byly splněny v době pojištění a že pojištěnec byl účasten na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. V době pobírání peněžité pomoci v mateřství nesmí příjemce dávky vykonávat práci v zaměstnání, ze kterého mu dávka náleží a nesmí mít z tohoto zaměstnání příjem. Při pobírání peněžité pomoci v mateřství lze vykonávat práci v jiném pracovněprávním vztahu, a to i na základě pracovního poměru. Pokud se bude jednat o výdělečnou činnost u jiného zaměstnavatele, která je shodná s předmětem činnosti původního zaměstnavatele, je třeba, aby zaměstnavatel dal předem písemný souhlas s výkonem této činnosti (§304 odst. 1 zák. č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění). Pokud se bude jednat o výkon práce u téhož zaměstnavatele, pak se musí jednat o práci jiného druhu, neboť dle § 34b odst. 2 zákoníku práce, nemůže zaměstnanec v dalším pracovním poměru nebo na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr u téhož zaměstnavatele vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články
- zašleme zdarma ve formátu .pdf  Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

DOKÁŽEME SE DOMLUVIT
jak posilovat schopnost dětí zvládat náročné situace

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska
Staňte se mentorkou


DALŠÍ APERIO KURZY PRO RODIČE

APERIO PRŮVODCE PORODNICEMI

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40.000,- kč

Chcete pomáhat s námi, přidejte se příští rok k nám!



Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.