Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Vhodná úprava pracovní doby a provozní potřeby zaměstnavatele

07.09.2017

Dobrý deň.
Žiadam o právnu radu.
Som matka dvoch deti vo veku 12 a 3 roky. Nakoľko dcéra dovŕši 3 roky v novembri 2017 a ja by som mala nastúpiť do zamestnania.
Požiadala som zamestnávateľa o úpravu pracovnej doby keďže nie je možne, aby som pracovala v čase od 5:00 hod do 11:00 hod, a potom od 16:00 hod do neurčito(t.j. do koľkej je potrebné) a každý druhý víkend. Manžel pracuje na dve zmeny a nastupuje do práce 6:30 hod do 15:30 hod a druha zmena poobedná mu začína od 14:00 hod do 22:00 hod (do práce dochádza). Materská škola je otvorená od 6:30hod do 15:30 hod, a taktiež môj 12 ročný syn do základnej školy dochádza, keďže v mieste môjho bydliska zš nie je. Zamestnávateľ ma odbil tým, že nakoľko pracujem ako ošetrovateľka teliat nie je možné vyhovieť mojej žiadosti o úpravu pracovnej dobý od 7.30 hod do 14.00 hod keďže by som narušila prevoz živočíšnej výroby. Moja pracovná zmluva neobsahuje konkrétne určenú a časovo vymedzenú pracovnú dobu. Môj neskorší nástup do práce nijak nezabraňuje ani neobmedzuje chod prace nakoľko môj kolega chodí do práce neskôr a to od 6:00 hod. Zo strany zamestnávateľa pociťujem určitú diskrimináciu, nakoľko som občianka slovenskej republiky a on sám sa netají že Slovákov rad nemá čo viem i dokázať. K dnešnému dňu som iba ja sama Slovenka ostala pracovať na družstve. Pán predseda ktorý užíva i neoprávnené titul Ing. sa všetkých zbavil či už výpoveďou z jeho strany alebo po neustálych psychických nátlakoch ľudia Slováci odišli sami čo je i dokázateľné po jeho nástupe do funkcie kde nepracuje už ani jeden Slovák okrem mňa. Už ako k tehotnej sa ku mne správal nedôstojné a ponižujúco zhadzoval ma pred zamestnancami a to tým, že nemám ukončené žiadne vzdelanie čo nie je pravda, alebo tým že mi prideľoval prácu ktorá ohrozovala mňa i moje nenarodené dieťa i keď informáciu o tom že som tehotná mal. Pán predseda mi navrhol aby som podala výpoveď z mojej strany čo ja nechcem, keďže by som prišla o odstupne (domnievam sa i o podporu v nezamestnanosti ) a taktiež o bývanie nakoľko bývam v nájomnom byte, ktorý patri družstvu a ja som viazaná zmluvou.
Môže ma zamestnávateľ preradiť na inú pracú ak ho o to požiadam? Ja mam záujem aj o inú prácu a to napríklad v kuchyni čo zodpovedá i môjmu vzdelaniu. (som vyučená kuchár čašník.)
V prípade ak ma zamestnávateľ prepustí z prevádzkových dôvodov, tým že ruší miesto do koľkých mesiacov smie pracovne miesto obnoviť- vytvoriť a prijať nového zamestnanca?
Môžem požadovať presný popis ako moja upravená pracovná doba obmedzí chod prace myslím konkrétne, krok po kroku?
Je mi povinný poskytnúť odpoveď na moju žiadosť a v prípade ak nie, čo mam urobiť aby nebola z mojej strany porušená pracovná zmluva v ktorej nakoniec nie je uvedená pracovná doba v časovom rozmedzí , keďže nemôžem do prace nastúpiť v tom čaše ako požaduje.

Dobrý den, Vážená paní,

k vašemu dotazu uvádím, že zákoník práce problematiku vhodné úpravy pracovní doby upravuje tak, že zaměstnavatele je povinen vaší žádosti o vhodnou úpravu pracovní doby vyhovět, ovšem pouze za předpokladu, že mu v tom nebrání vážné provozní důvody.
Ve vašem případě, kdy vykonáváte práci ošetřovatelky v živočišné výrobě se domnívám, že uvedené vážné provozní důvody jsou na straně zaměstnavatele skutečně dány.

Doporučuji, abyste se se zaměstnavatelem dohodla jinak. Nevím, jaké možnosti má váš zaměstnavatel, co se týká vašeho možného pracovního zařazení nebo jiné vhodné úpravy pracovní doby např. na jiném úseku.

Postup zaměstnavatele z tohoto pohledu nelze považovat za diskriminující.

Uvádíte dále, že byste mohla pracovat v kuchyni, teď jde ale o to, zda zaměstnavatele má možnost z hlediska personálního obsazení vás v kuchyni zaměstnat.

Znovu se proto vracím k tomu, že by bylo dobré se v klidu o možnostech řešení vašeho zaměstnání s ohledem na péči o děti, se zaměstnavatelem dohodnout.

Například mě napadá, že by vám mohl vypomoci 12letý syn (ale jen vy posoudíte, zda je to možné), který by 3leté dítě do školky odvedl, vy byste požádala např. o zkrácený úvazek, že byste chodila do práce dopoledne.
Nebo nemáte ve svém okolí (sousedku s dětmi, babičku, dědečka), kdo by vám s docházkou 3letého dítěte do školky pomohl?
Samozřejmě, že jsou to jen mé nápady, které vám nemusí vyhovovat.

Právní předpis:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.