Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné po rozchodu; příspěvek na bydlení

06.09.2017

Dobrý den, mám s bývalým partnerem téměř 2letého syna, jsme rozvedení již z doby před jeho narozením. Partner si našel novou ženu, kvůli které od nás odešel. Já jsem se dočasně přestěhovala se synem ke své matce (asi 100 km od původního bydliště), ale hledám v místě původního bydliště pronájem bytu. Přibližně za týden nás čeká soud ohledně přidělení syna do péče (mně) a stanovení výživného. Partner vydělává 50 - 60 tis. čistého měsíčně, je státní zaměstnanec, a dohodli jsme se na výživném pro syna 10 tis. měsíčně. Přepsal na mě auto, za to jsem mu v původním bydlišti nechala veškerý nábytek, žádné vybavení tudíž nemám. Rodičovský příspěvek mám 4200 měsíčně, měsíční poplatky mám 2000 Kč + náklady na syna, sebe a auto. Aktuální nabídka bydlení je však nájem + energie 14 - 15 tis. (Jedná se o maloměsto s malou nabídkou bytů, volný byt je výjimkou a hned pryč.) Navíc většinou požadují kauce a budu potřebovat základní vybavení. Finanční rezervu nemám, sami jsme teprve měsíc a z ušetřených peněz díky pobytu u matky budu platit pojistné auta. Mohu ještě prodat své piano, ale nevím, zda se to podaří. Prosím o radu, jaké mám možnosti? Vím, že mi na syna platí bývalý partner mnoho (a kromě toho má ještě vyživovací povinnost k dceři z předešlého manželství a 2 hypotéky), ale velmi se nám kvůli nově vzniklé situaci znejistila budoucnost (chtěla jsem situaci řešit jinak než rozchodem, například návštěvou poradny, ale partner nechtěl), čekají nás velké výdaje s vytvořením nové domácnosti, mohu od partnera například požadovat výživné i na mě? Nebo jednorázově peníze navíc, abychom se zabydleli? Jsem ochotná nastoupit v době, kdy si partner bere syna i na brigádu, ale mám strach se na příjmy z brigády nějak existenčně fixovat, kdyby mi náhodou onemocněl syn nebo ho partner nemohl hlídat (momentálně už schůzku s ním náhle zrušil a domluva ohledně jejich setkávání nefunguje dobře, přestože jsme na OSPOD před 14 dny uvedli, že se domluvíme). Trvalé bydliště mít u matky nemohu, a tak ho máme se synem pořád u bývalého partnera. Pokud bych měla na další podporu od bývalého partnera nárok, jak bych měla postupovat?
Četla jsem, že pokud bych se nastěhovala sama se synem do bytu, kde budeme hlášení trvale, mohu za 3 měsíce požádat o příspěvek na bydlení. Mám na něj však nárok s takto vysokými alimenty? Nevím však, jak finančně překonat dobu, než bych příspěvek na bydlení dostala. U matky jsem dočasně a ráda bych si našla svoje bydlení. Snad vše popisuji srozumitelně. Ráda bych se trochu zorientovala ještě před zmíněným soudem. Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Otec dítěte k Vám nemá po rozchodu žádnou vyživovací povinnost; dle § 920 občanského zákoníku (zák. č. 89/2012 Sb., v platném znění) otec dítěte poskytuje matce výživu pouze po dobu dvou let od narození dítěte. Stejně tak není otec dítěte povinen poskytnout Vám příspěvek na zařízení Vaší nové domácnosti.
Příspěvek na bydlení je dávkou státní sociální podpory. Nárok na tuto dávku má nájemce nebo vlastník bytu přihlášený v bytě k trvalému pobytu, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem. Za rodinu se považují všechny osoby, které mají v předmětném bytě hlášený trvalý pobyt. Bližší informace o dávce naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2.
Doporučuji Vám využít aplikaci sociální poradce - http://portal.mpsv.cz/soc/poradce; zde po zadání konkrétních údajů systém vyhodnotí dávky, na které byste mohla mít nárok.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!



Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.