Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Vyživovací povinnost

04.09.2017

Dobrý den,
v červnu jsem získala diplom na VOŠ a můj otec se rozhodl, že když jsem dokončila školu, tak již nemusí platit výživné. Když jsem mu posílala materiály (diplom, vysvědčení o absolutoriu, posudky vedoucího/oponenta a dopis, kde jsem mu napsala, že jakmile se mi podaří získat zaměstnání a budu se schopna sama živit, písemně ho informuji), tak mi oznámil, že není jeho povinností čekat, až se mi podaří získat zaměstnání a tímto výživné přestává platit. Nyní jsem od něj obdržela dopis, kde si určuje, do kdy mu musím odeslat materiály o tom, zda jsem nějak nemocná, abych si nemohla najít práci, případně kdy a kde jsem vykonávala brigádu, na jaké pozici, jaké jsem měla příjmy (nikde jsem nepracovala, jiné příjmy, než alimenty jsem neměla a nemám). Stejně tak ho zajímá vše o případném vykonávání HPP a o tom, kdy a kde jsem hledala práci a s jakým výsledkem. Otec si také určuje, že bych mu měla vrátit údajný vzniklý přeplatek od doby, kdy jsem úspěšně dokončila školu. Jsem však stále nezaměstnaná, aktivně si hledám práci, ale zatím se nedaří. Musím mu všechno do dané lhůty, kterou si určil, oznamovat? Jak se proti tomu bránit? Děkuji.

Dobrý den,
nevím, zda výživné na dítě bylo stanoveno soudně nebo dohodou. V každém případě, otec platbu výživného ukončil. Máte-li důvody proto, aby bylo výživné dále poskytováno, musíte se s otcem dále dohodnout nebo se obrátit se žalobou na soud.
V dotaze uvádíte, že jste vzdělání úspěšně ukončila, tudíž jste připravena se sama živit. Otec vám přesto dále výživné posílal. Ptáte se, zda jej musíte otci vrátit. Měla byste s otcem dohodnout, abyste jej nemusela vrátit.
Zletilé dítě. Zletilé dítě (a zletilí oprávnění z titulu jiných vyživovacích povinností) musí přeplatek vzniklý v důsledku snížení či zrušení výživného soudem, který rozhodl na základě prokázané změny poměrů povinnému vrátit. Pokud by tak neučinilo, ponechávalo by si bezdůvodné obohacení podle § 2991.
Přeplatek na výživném. Často vzniká přeplatek v situacích, kdy povinný rodič plní výživné dobrovolně ještě před vydáním soudního rozhodnutí, a to v rozsahu vyšším, než následně určí soud. Dalším důvodem vzniku přeplatku je situace přímo zákonem předvídaná, tj. je vydáno soudní rozhodnutí stanovící výši výživného, avšak s ohledem na změnu poměrů dojde ke snížení či zrušení výživného za dobu minulou. Situaci, kdy povinný rodič poskytuje svému dítěti (nezletilému i zletilému) dobrovolně vyšší výživné, resp. plní vyživovací povinnost ve větším rozsahu, než jak plyne z rozhodnutí soudu, nelze bez dalšího označit za přeplatek na výživném v tomto smyslu; půjde - posouzeno podle povahy věci - spíše o nějakou modalitu darování (kupř. darování podpory), či dokonce jen o liberalitu (projev štědrosti či společenskou úsluhu) bez úmyslu zavázat se. Drobné dárky, kapesné a jiná příležitostná plnění poskytovaná povinným rodičem (kupř. v průběhu styku s dítětem) se do výživného nezapočítávají. Jeví se nicméně mravné, aby v případě, že dojde později ke zvýšení výživného i za dobu minulou, bylo to, co bylo plněno povinným dobrovolně nad rámec soudem určeného rozsahu výživného, započítáno na nedoplatek na výživném za dobu minulou, který vznikl v důsledku nového soudního rozhodnutí.
Ptáte se, zda musíte otci oznamovat, jak na tom jste. Buď si tyto věci budete muset s otcem vysvětlit u soudu nebo se dohodnete, že např. vy otci nebudete nic vracet, nebudete mu zpětně uvádět jak jste výživné spotřebovala (nanejvýš doložíte potvrzení úřadu práce, že jste nezaměstnaná) a souhlasíte s tím, že už nebude platit. Tím, že jste dokončila vzdělání se předpokládá, že jste připravena se sama živit. Pokud tomu tak není, musel by o další vyživovací povinnosti otce (který již nechce dobrovolně přispívat na vaši výživu) rozhodnout soud.
Právní předpis:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.