Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rozchod rodičů malého dítěte

11.09.2017

S manželkou zažíváme momentálně vážnou manželskou a partnerskou krizi. Takovou kdy manželka se chce nechat až rozvést. Já to tak necítím a snažím se tento vztah zachránit a obzvláště, když se jedná o naší 5 letou dceru. Obě dvě, jak manželku tak i dceru mám rád a nechci o ně přijít. Manželce jsem navrhoval návštěvu manželské poradny, s tím že zkusíme najít cestu z této krize a pokusíme se nalézt cestu zase zpátky k sobě. Na toto nereflektovala, s tím že už nechce po 11 let vztahu nic měnit, že doposud se mně snažila změnit a teď už to měnit nehodlá a jediná cesta je pro náš vztah rozchod a žádnou manželskou poradnu navštěvovat nehodlá. Přičemž jsem se v dosavadním životě řádně o rodinu staral. Nejsem alkoholik a ani nijak fyzicky či psychicky netýral nebo neodcházel od rodiny. Dokázal bez problému postarat kompletně od domácnost

Nevím zda problémem je společné žití v domě spolu s manželčinými rodiči, kdy však máme oddělené domácnosti. Několikrát jsem zabránil našemu odstěhování na přání manželky, kdy to bylo z důvodů neustálé kontroly nad manželčiným životem ze strany jejich rodičů. Nyní v této situaci nevím, zda právě její rodiče nepodporují v tomto jejím životním postoji.

Přiznávám, že v posledních dvou letech z mé strany ve vztahu byly problémy, ale to díky především díky problémům v práci, zdravotním problémům, kdy se od podzimu 2015 lečím se srdcem. Díky zdravotním problémům jsem postupně propadal do stavu deprese obzvláště od loňského podzimu do letošního jara až léta. S touto mojí depresí byly spojeny emoční výlevy a útlum ve vztahu vůči manželce a i vůči dceři. Nyní když cítím, že se můj psychický stav začínal opět srovnávat a díky tomu i můj zdravotní stav se lepší, tak přišla zase životní rána ze strany manželky.

Na dceři je vidět, že případný rozchod by nesla těžce a tomu já chci právě zabránit, aby malá citově trpěla a zkusit naopak náš manželský a rodinný vztah zachránit i přes k tomuto negativní postoj manželky, což ona však nereflektuje a neustále mi zdůrazňuje, že nedokážu pochopit, že bych měl odejít od rodiny.

Dobrý den,

děkuji za Vaši zprávu, jsem ráda, že jste se obrátil na poradnu Aperio. Z Vašich řádků čtu zkoumání různých událostí, které by snad mohly být příčinou partnerské krize a také jejím vysvětlením, rozumím tomu, že takové přemítání může být pro Vás velmi vyčerpávající. Mrzí mě, že Vaše partnerka odmítá návrhy na setkání v manželské poradně. K Vaší situaci se takto přes internet mohu vyjadřovat jen velmi omezeně, z Vašeho popisu mě však napadá rčení o tom, jak mají ženy tendenci "pálit mosty" - tedy "řešit" partnerskou krizi radikálně a jednou pro vždy. Musím však s Vámi souhlasit, manželství je závazek a pouto citové, partnerské, rodinné, a samozřejmě právně závazné.
Na druhou stranu, při partnerských krizích může být důležité zvážit nejzazší možnost - tedy rozchod, a pak se teprve rozhodnout, zda ve vztahu oba chtějí zůstat. Pokud se Vám tedy nedaří se s manželkou shodnout se v tom, jak najít společně cestu z krize setrváním v manželství, můžete zkusit hovořit o tom, jak by to vypadalo, pokud by společnou cestou bylo rozvázání manželského svazku. A tedy nastavit zrcadlo a pohlédnout na to, jak by se život ubíral dál - Vás, Vaší ženy, dcery, rodiny. Nejde přitom jen o praktické aspekty, ale také o ty citové – jak by vypadal můj život, a jestli takový chci mít.
Píšete o tom, že Vaše manželka již nechce nic měnit. Zní to dosti rezolutně. Napadá mě, zda se nepokusit v rozhovoru s manželkou pátrat po tom, jestli v ní nezůstala nějaká křivda, nepochopení či situace, která vyžadovala omluvu.
Možností, jak se v partnerské krizi zorientovat, však může být více, doporučila bych i Vám samotnému zkusit najít podporu u psychologa - osobní konzultací získáte více podpory a možností, jak dále postupovat.
Pokud by Vaše žena trvala na rozvodu, pak tento právní akt nebývá ukončením partnerské krize. Rozvod je složitou rodinnou situací, která může zatížit ještě více vazby mezi všemi zúčastněnými - těmi zdaleka nejsou jen manžel a manželka. Na následujících řádcích Vám připojujeme rozbor rozvodové situace poněkud z jiného soudku, a sice z pohledu práva.
Šárka Faltová

Dobrý den,
pokud by u Vás skutečně mělo dojít k rozvodu, je třeba předem počítat s tím, že jde o běh na dlouho trať, rozhodně to nebude vyřízeno během pár měsíců, už jen z toho důvodu, že před samotným řízením o rozvodu manželství musí být pravomocně ukončeno řízení o úpravě poměrů k nezletilému dítěti. Pokud by tedy Vaše žena podala návrh na rozvod, soud by nepokračoval v řízení a trval by na tom, aby byl podán také návrh na svěření dítěte do péče. Dítě může být svěřeno do péče jednomu z rodičů, do střídavé péče či (poměrně výjimečně) do společné péče. Soud může rozhodovat v řízení sporném, kdy rodiče podávají protinávrhy a jde o dlouhodobou záležitost, nebo se mohou předem na režimu dohodnout a soud předložit již hotovou dohodu o tom, komu bude dítě svěřeno do péče, jak bude probíhat styk s druhým rodičem a také otázku výše výživného již v tomto budou mít vyřešenu. Pokud soud nazná, že dohoda je v zájmu dítěte, tak ji schválí a věc bude vyřešena rychleji a smírněji. Domnívám se ale, že takovému smírnému řešení bude muset nezbytně předcházet Vaše vzájemné jednání, například za pomoci mediátora či psychologa. nezřídka taková dohoda může vést i k tomu, že vlastně zjistíte, že jste schopni najít řešení i pro současnou partnerskou krizi. Jak uvádí kolegyně výše, ve chvíli, kdy začnete opravdu řešit detailně, jak tedy rozchod prakticky provést, co to přinese a odnese, tak možná i manželka zjistí, že to je opravdu až krajní řešení a stojí za to se ještě pokusit o řešení jiné.
Ve chvíli, kdy by bylo pravomocně rozhodnuto o dítěti, pokračovalo by řízení o rozvodu manželství. Zejména v situaci, kdy jde o pouze jednostranný návrh a druhý z manželů s rozvodem nesouhlasí, tak ani toto řízení nemusí být rychlé a snadné. U obou soudních řízení je také předem nutno počítat s možností odvolacího řízení. Až nabude rozhodnutí o rozvodu právní moci, teprve pak se můžete zabývat právním rozdělením společného jmění manželů. To lze také vyřešit dohodou, pokud k ní nedojde, řeší se rozdělení soudně a nebo (nedojde-li do tří let k rozdělení společného jmění manželů), nastupuje fikce, u které občanský zákoník stanoví, co komu z bývalých manželů patří.
Oba rodiče společného dítěte musí mít také na paměti, že rozvodem jejich společný život tak zcela nekončí. Stále budou rodiči a budou tak spolu muset komunikovat. I když bude dítě svěřeno do péče jednomu z nich, stále budou oba mít stejnou rodičovskou zodpovědnou, o zásadních otázkách týkajících se dítěte budou stále rozhodovat oba, musí se dohodnout a nebo jejich spor opět skončí u soudu.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.