Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Další těhotenství a ukončení pracovního poměru

01.09.2017

Dobrý den,jsem nyni na rodicovske dovolene do 23.10.2019 a pokousime se o dalsi mimnko.Chtela jsem se zeptat,jestli v pripade,ze se nam pocit do konce rodicovske podari,musim se zamestnavatelem podepsat dohodu o ukonceni pracovniho pomeru.Dost casto se to u meho zamestnavatele stalo.My bychom radi jeste 1 - 2 deti,tak bych nerada toto podepisovala,abych pripadne neprisla o narok na 3 PPM. Chapu spravne zakon,ze podari-li se nam do 3 let od nastupu na materskou znovu otehotnet,mam narok na materskou jako v predchozim pripade?Musi mi zanestnavatel drzet misto i pri druhem,pripadne tretim materstvi? 16 let jsem pracovala a odvadela dane a vsechny zakonne davky,ted je podle meho nazoru cas na deti,ktere vzhledem k vyssimu veku,nemuzu odkladat. Musim pripadne dohodu o ukonceni po druhem otehotneni podepsat,nebo muzu nesouhlasit a zustat tak nadsle v pracovnim pomeru na dobu neurcitou?

Dobrý den,
dohoda o skončení pracovního poměru vyjadřuje vůli zaměstnavatele a zaměstnance pracovní poměr ukončit, k sepsání dohody Vás nesmí nikdo nutit. Další těhotenství rozhodně není důvodem k ukončení pracovního poměru.
Pokud otěhotníte tak, že další mateřská dovolená bude navazovat na rodičovskou dovolenou, Vaše rodičovská dovolená skončí nástupem na další mateřskou dovolenou. Po skončení této mateřské dovolené, je Vám zaměstnavatel na základě Vaší žádosti povinen poskytnout rodičovskou dovolenou ve zvoleném rozsahu. Tento proces lze samozřejmě opakovat, podle počtu dětí. Po skončení poslední rodičovské dovolené je Vám zaměstnavatel povinen přidělovat práci podle pracovní smlouvy, pokud se s Vámi nedohodne jinak.
Jak je uvedeno výše, po skončení rodičovské dovolené jste povinna nastoupit zpět do zaměstnání, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete jinak. Pokud budete těhotná a nebudete chtít na pár měsíců nastoupit do zaměstnání, můžete zaměstnavatele požádat o poskytnutí neplaceného volna, Vaší žádosti však není povinen vyhovět. Pokud budete např. z důvodu tzv. rizikového těhotenství v pracovní neschopnosti, do zaměstnání samozřejmě nenastoupíte. Zaměstnavateli tuto skutečnost oznámíte a on je povinen omluvit Vaší nepřítomnost v zaměstnání. Od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti Vám bude náležet nemocenské. Od 4. do 14. dne pracovní neschopnosti náleží práce neschopnému zaměstnanci náhrada mzdy. Náhrada mzdy se neposkytuje za první 3 dny pracovní neschopnosti. Pokud prvních 14. dnů pracovní neschopnosti bude spadat do období rodičovské dovolené, budete po jejím skončení pobírat rovnou nemocenské. Za předpokladu, že Vaše těhotenství bude důvodem k pracovní neschopnosti po celou dobu těhotenství, ukončí lékař Vaši pracovní neschopnost ke dni nástupu na mateřskou dovolenou (6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu).
Pokud byste se zaměstnavatelem nedohodla na neplaceném volnu, nebyla v pracovní neschopnosti a nemohla nastoupit do zaměstnání, teprve pak by bylo na místě pracovní poměr ukončit, a to nejlépe dohodou, kdy pracovní poměr skončí sjednaným dnem.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů.
Pokud u zaměstnankyně za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, považuje se za denní vyměřovací základ denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství, tj. peněžitá pomoc v mateřství se poskytuje minimálně ve stejné výši, jako předchozí peněžitá pomoc v mateřství.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.