Dobrý den,
v současné době jsem na rodičovské dovolené, kterou budu čerpat do začátku září. Zaměstnavatel mne písemně informoval, že mi bude vystaven nový mzdový výměr (snížený o jednu čtvrtinu), přičemž tvrdí, že to plně odpovídá průměru mzdy v daném zařazení. (O tomto mám pochybnosti a předpokládám, že se mzda zvyšovala). Prý budu převedena na obdobnou pozici na dobu určitou, u níž je plánováno zrušení. Nyní mám smlouvu na dobu neurčitou. Jak se mohu bránit? Děkuji za odpověď
Vážená paní,
pokud se týká změny pracovního poměru - musí dojít k písemné změně pracovního poměru na dobu neurčitou na pracovní poměr na dobu určitou. Pokud dodatek k pracovní smlouvě nepodepíšete k uvedené změně nemůže dojít. Vyjádření Vaší vůle souhlasu je k tomu nezbytné.
Pokud se týká výše Vaší mzdy, požádejte zaměstnavatele o informaci, zda existuje mzdový předpis, na základě kterého Vám určuje Vaši mzdu nebo podrobněji odůvodnil změnu výše mzdy. Další možnost je obrátit se o pomoc odborovou organizaci. Následně jediné, co ve vaší situaci můžete učinit - obrátit se na oblastní inspektorát práce (www.suip.cz) s žádostí o kontrolu správného určení mzdy zaměstnavatelem - zda odpovídá § 110 zákoníku práce:
(1) Za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty přísluší všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejná mzda, plat nebo odměna z dohody.
(2) Stejnou prací nebo prací stejné hodnoty se rozumí práce stejné nebo srovnatelné složitosti, odpovědnosti a namáhavosti, která se koná ve stejných nebo srovnatelných pracovních podmínkách, při stejné nebo srovnatelné pracovní výkonnosti a výsledcích práce.
(3) Složitost, odpovědnost a namáhavost práce se posuzuje podle vzdělání a praktických znalostí a dovedností potřebných pro výkon této práce, podle složitosti předmětu práce a pracovní činnosti, podle organizační a řídící náročnosti, podle míry odpovědnosti za škody, zdraví a bezpečnost, podle fyzické, smyslové a duševní zátěže a působení negativních vlivů práce.
(4) Pracovní podmínky se posuzují podle obtížnosti pracovních režimů vyplývajících z rozvržení pracovní doby, například do směn, dnů pracovního klidu, na práci v noci nebo práci přesčas, podle škodlivosti nebo obtížnosti dané působením jiných negativních vlivů pracovního prostředí a podle rizikovosti pracovního prostředí.
(5) Pracovní výkonnost se posuzuje podle intenzity a kvality prováděných prací, pracovních schopností a pracovní způsobilosti a výsledky práce se posuzují podle množství a kvality.
Výsledek kontroly může být podkladem pro případné žalobu k soudu, na základě které budete žádat doplatek mzdy.
S pozdravem
RODIČE NA START! 2018
19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu
1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.
Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.