Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výpověď v době dovolené čerpané po mateřské dovolené

31.08.2017

Dobry den,
dostala jsem se do situace, s niz si nevim rady a budu vdecna za jakoukoiv informaci. Omlouvam se za delsi dotaz, snazila jsem se dotazy pro prehlednost rozdelit.

1/ Do srpna jsem cerpala materskou dovolenou, pred jejim koncem jsem pozadala zamestnavatele o cerpani radne dovolene bezprostredne navazujici na materskou dovolenou. Pote mi zacne bezet rodicovska dovolena u zamestnavatele, tj. sled materska dovolena - radna dovolena (do cca konce zari)- rodicovska dovolena.
Na Urade prace mi priznali rodicovsky prispevek uz od 1/9, ale nevim, zda rodicovska dovolena zacina vyplacenim prispevku a nebo skutecne az po dovycerpani radne dovolene u zamestnavatele. Co je spravne?

2/ Zamestnavatel nyni vyuzil prilezitosti, kdy se na me nevztahuje zadna ochranna lhuta (ktera se vztahuje na zamestnance behem materske i rodicovske) a dal mi vypoved z nadbytecnosti s tim, ze moje misto bylo zruseno v den, kdy jsem nastoupila na materskou dovolenou. Udajne vypovedni lhuta zacne bezet 1/9 a bude bezet po celou dobu me radne dovolene a pote bude prerusena moji rodicovskou dovolenou, kdy tedy budu dal ve vypovedi cca 2,5 roku(!!!) Az se vratim z rodicovske dovolene do prace, pobezi dalsi mesic a neco vypovedni lhuty a pak budu nezamestnana. Zamestnavatel mi pry vyplati odstupne ve vysi 3 mesicnich platu po skonceni vypovedni lhuty. Toto je pry podle zakona o nadbytecnosti. Je vubec mozne, aby byl zamestnanec ve vypovedi cca 2,5 roku? Nedava mi to cele smysl, protoze je zvlastni , ze neexistuje ochrana pro zemstnance mezi materskou a rodicovskou.

3/ Druha moznost, kterou mi zamestnavatel dava a do ktere me tlacil, je dat vypoved dohodou ihned s tim, ze od zari 2017 budu nezamestnana a odstupne dostanu hned po vycerpani radne dovolene. Ja ale nechci byt na rodicovske dovolene nezamestnana. Zajimalo by me, zda by to pro me melo nejake negativni dusledky v pripade, ze ten jejich postup lze (napr. zda se mi rodicovska dovolena zapocita do duchodu, i kdyz budu ve vypovedni lhute apod.).

4/ Vypoved zamestnavatele jsem dnes odmitla osobne prevzit a podepsat. Predpokladam, ze mi nyni vypoved poslou postou. Pokud si dokument neprevezmu, bude vypoved platit i tak? Nebo bude platit az dnem prevzeti na poste? Protoze pokud si to vyzvednu az v zari, nemohou mi prece dat vypoved ke konci srpna nebo ano?

Jeste jednou moc dekuji za jakoukoliv radu nebo doporuceni. Budu moc vdecna za brzkou odpoved, protoze toto musim vyresit do konce mesice.

Hezky den!

Dobrý večer,
k dotazům uvádím následující.

Ad 1/
Rodičovskou dovolenou čerpáte v souladu se zákoníkem práce. Protože jste dle § 217odst. 5 ZP požádala zaměstnavatele o čerpání dovolené (dříve „dovolené na zotavenou“) tak, aby bezprostředně navazovala na konec mateřské dovolené, je zaměstnavatele povinen vaší žádosti vyhovět. Po této dovolené pak budete čerpat rodičovskou dovolenou.
Pobírání dávky zvané „rodičovský příspěvek“ podle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů, nemá s rodičovskou dovolenou nic společného.
Ad 2/ a 3/
V době dovolené nejste před výpovědí chráněna tak, jako je tomu v době kdy čerpáte mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, nejdéle však do 3 let věku dítěte nebo také v době nemoci.
Dále uvádíte, že vám byla doručena výpověď dle § 52 písm. c) zákoníku práce, tj. z důvodu vaší nadbytečnosti. Výpovědní doba je za normálních okolností dvouměsíční a začne běžet od prvního dne měsíce následujícího po doručení výpovědi. Ve vašem případě však, kdy po dovolené budete čerpat rodičovskou dovolenou platí ust. § 53 odst. 2) zákoníku práce, které zní takto: „Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.“ Ochrannou dobou ve vašem případě je rodičovská dovolená. V době rodičovské dovolené s vámi nemůže zaměstnavatel ukončit pracovní poměr výpovědí a je to přesně tak, jak v dotaze popisujete…výpověď vám byla doručena v době vaší dovolené, začne běžet výpovědní doba, ale nástupem na rodičovskou dovolenou se běh výpovědní doby přeruší a doběhne až po vaší rodičovské dovolené. Můžete se však se zaměstnavatelem dohodnout, buď již nyní na ukončení pracovního poměru dohodou z důvodů nadbytečnosti (odstupné by vám náleželo), což ale zase je pro vás lepší když vám trvá pracovní pomě, takže tuto variantu si dobře promyslete, nebo můžete při návratu do práce zpět z rodičovské dovole se dohodnout, že na prodloužení pracovního poměru o „zbytek“ výpovědní doby netrváte a pracovní poměr ukončíte k datu ukončení rodičovské dovolené.
Doba péče o dítě do 4 let jeho věku se pro účely důchodového pojištění počítá jako náhradní doba. Doba trvání pracovního poměru (pracovní poměr trvá i po dobu výpovědní doby) je započítávána pro účely důchodového pojištění a váš zaměstnavatel vám o tom dá potvrzení tzv. evidenční list důchodového pojištění.
Ad 4/
Pokud jste výpověď odmítla za účasti svědka, svědek se podepíše a je doručeno.
Nebyl-li svědek u předávání výpovědi bude zaměstnavatele doručovat výpověď poštou na adresu, kterou jste mu naposled uvedla jako adresu kam má doručovat. Povinnost zaměstnavatele doručit písemnost je splněna, jakmile zaměstnanec písemnost převezme. Jestliže si zaměstnanec uloženou písemnost nevyzvedne do 10 pracovních dnů, považuje se za doručenou posledním dnem této lhůty; tato nedoručená písemnost se odesílajícímu zaměstnavateli vrátí. Jestliže zaměstnanec doručení písemnosti prostřednictvím provozovatele poštovních služeb znemožní tím, že poštovní zásilku obsahující písemnost odmítne převzít nebo neposkytne součinnost nezbytnou k doručení písemnosti, považuje se písemnost za doručenou dnem, kdy ke znemožnění doručení písemnosti došlo. Zaměstnanec musí být doručovatelem poučen o následcích odmítnutí převzetí písemnosti; o poučení musí být proveden písemný záznam.
Bude-li písemnost doručena v srpnu, začne běžet výpovědní doba v době dovolené…..ta pak bude přerušena vaší rodičovskou dovolenou – viz má odpověď shora.
Bude-li písemnost doručena v září a bude to ještě v době vaší dovolené, ja výpověď platná, ale výpovědní doba by měla běžet od října a to už budete na rodičovské dovolené, takže výpovědní doba nezačne běžet, ale začne běžet po vašem návratu z rodičovské dovolené zpět do práce …..tak jak jsem již popsala.
Domnívám se, že je pro vás lepší výpověď, kdy po celou dobu rodičovské dovolené vám bude trvat pracovní poměr, při návratu z rodičovské dovolené se dohodnete, že na „odpracování“ výpovědní doby netrváte, teprve pak bude pracovní poměr ukončen a bude vám vyplaceno odstupné.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!



Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.