Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání po RD

04.09.2017

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda bych měla nárok na odstupné. Dne 24.10.2017 mi bude končit 3letá RD. Kontaktovala jsem svoji nadřízenou s tím, zda se budu mít kam vrátit. Nabídla mi, že se mohu vrátit na svoji původní pozici (nic by se ve smlouvě neměnilo), ale musím jim odsouhlasit, že budu dojíždět cca 120 km do jiné pobočky 2x týdně na celých 8 h. V pracovní smlouvě mám ale uvedené, že místo výkonu jsou pouze Pardubice. Jednalo by se tudíž o služební cesty, které bych musela odsouhlasit, protože pečuji o malé děti. Ty budou chodit do školky a neměla bych je jak vyzvednout. Z tohoto důvodu se mi nechce s tímto souhlasit. Jinak bych se zpět vrátila.
Měla bych nárok na odstupné, když bych odmítla se vrátit na původní pozici s tím, že z dlouhodobého hlediska je pro mě nereálné jezdit na služební cesty?
Děkuji za odpověď

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené již nemá povinnost vracet Vaše původní místo, ale musí Vás zaměstnávat v souladu s uzavřenou pracovní smlouvou, tedy zejména jen prací, kterou máte ve smlouvě uvedenu a v místě výkonu práce uvedeném v pracovní smlouvě. Není tedy podstatné to, co je nyní na Vaší původní pozici, ale co máte v pracovní smlouvě. Pokud máte součástí pracovní smlouvy také ustanovení o mzdě, musí být dodrženo i to. Každou jinou změnu byste musela dohodnout se zaměstnavatelem formou dodatku k pracovní smlouvě. Zaměstnavatel si tedy tak nějak nemůže nyní klást nějaké podmínky týkající se Vašeho souhlasu s pracovními cestami. Jestliže má práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě, musí dodržovat svou stranu smluvního svazku. Jako rodič pečující o malé děti s vysláním na služební cestu musíte vždy souhlasit a tento souhlas si nelze vynutit.
Pokud zaměstnavatel není schopen Vás zaměstnat v souladu s pracovní smlouvou, protože u něho došlo k rozhodnutí o organizační změně, je to překážka na jeho straně a měl by Vám platit náhradu mzdy. Zaměstnávat v rozporu z pracovní smlouvou Vás nemůže. Zároveň to pro něj však je zákonný důvod dát Vám výpověď. Tu Vám však může dát až po návratu z rodičovské dovolené, pak budete mít nárok na odstupné ve výši tří průměrných měsíčních výdělků. Rozhodnutím o organizační změně je dle znění zákona rozhodnutí, které směřuje např. ke změně úkolů zaměstnavatele, jeho technického vybavení anebo snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce. Obecně se jedná o situace, kdy zaměstnavatel potřebuje regulovat počet zaměstnanců a jejich profesní či kvalifikační složení. Toto ustanovení umožňuje zaměstnavateli, aby mohl zaměstnávat jen takový počet zaměstnanců a v takovém kvalifikačním složení, jaké odpovídá jeho potřebám. Rozhodnutím nemusí tedy vždy nutně docházet ke snižování počtu zaměstnanců, výpověď může být paradoxně dána zaměstnanci též při celkovém zvyšování počtu zaměstnanců. Organizační změnou ale není, když Vy nebudete souhlasit s vysíláním na pracovní cesty.
Vše výše uvedené ale začne nabývat významu až v situaci, kdy byste dostala výpověď a tuto byste u soudu napadla žalobou na určení neplatnosti rozvázání pracovního poměru. Pak by se soud zabýval posouzením otázky, zda zaměstnavatel měl zákonný důvod Vám výpověď dát.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.