Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Započitatelná praxe

01.09.2017

Dobrý den,
ráda bych Vás poprosila o radu ohledně započitatelné praxe. Od roku 2007 - 2011 jsem pracovala v soukromé firmě. Od 2012 pracuji ve státní správě jako učitelka tj.5 let. Mám 2 děti - narozené 2003 a 2008.
Mám nárok 1) započítat do praxe i léta na mateřské dovolené, když jsem v té době ve škole nepracovala?
2) je možné uznat nějaké roky z důvodů podobné činnosti, kterou jsem před nastoupením do státní správy vykonávala?
Děkuji.

Vážená paní,

právní úprava započitatelné praxe vychází z § 4 odst. 5 písm. a) zákona č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Uvedené ustanovení hovoří o trvalé péči o dítě nebo děti nejvýše v rozsahu odpovídajícím délce mateřské dovolené a další mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené bez ohledu na trvání pracovněprávního vztahu. To znamená, že péče o děti do tří let by Vám měla být započtena stejně jako čerpání mateřské dovolené či rodičovské dovolené za trvání zaměstnání. Celkově se započte maximálně šest let. Nepočítá se doba za každé dítě, ale celková doba za obě děti.
Dále podle § 4 odst. 2,3 zákona č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě plném rozsahu započte zaměstnavatel zaměstnanci dobu praxe v oboru požadované práce. Praxí v oboru požadované práce se pro účely tohoto nařízení rozumí výkon práce, pro kterou jsou potřebné znalosti stejného nebo obdobného zaměření jako pro výkon požadované práce. V rozsahu nejvýše dvou třetin započte zaměstnavatel zaměstnanci dobu jiné praxe, a to v závislosti na míře její využitelnosti pro výkon požadované práce.

Úplné znění nařízení lze nalézt na http://portal.gov.cz

Citace uvedeného ustanovení
§ 4

Zařazení zaměstnance do platového stupně

(1) Zaměstnavatel zařadí zaměstnance do platového stupně příslušné
platové třídy podle započitatelné praxe podle § 123 odst. 4 zákoníku
práce a míry jejího zápočtu určené podle odstavců 2 až 9.

(2) V plném rozsahu započte zaměstnavatel zaměstnanci dobu praxe v
oboru požadované práce. Praxí v oboru požadované práce se pro účely
tohoto nařízení rozumí výkon práce, pro kterou jsou potřebné znalosti
stejného nebo obdobného zaměření jako pro výkon požadované práce.

(3) V rozsahu nejvýše dvou třetin započte zaměstnavatel zaměstnanci
dobu jiné praxe, a to v závislosti na míře její využitelnosti pro výkon
požadované práce.

(4) V plném rozsahu, nejvýše však v rozsahu stanoveném zvláštním
právním předpisem pro výkon vojenské základní (náhradní) služby^10)
platným v době jejího výkonu, započte zaměstnavatel zaměstnanci dobu
výkonu vojenské základní (náhradní) služby nebo civilní služby^11).

(5) V plném rozsahu, nejvýše však celkovém rozsahu 6 let, započte
zaměstnavatel zaměstnanci dobu

a) skutečného čerpání mateřské dovolené, další mateřské dovolené nebo
rodičovské dovolené nebo trvalé péče o dítě nebo děti nejvýše v rozsahu
odpovídajícím délce mateřské dovolené a další mateřské dovolené nebo
rodičovské dovolené platné v době této péče podle zvláštního právního
předpisu^12),

b) osobní péče o osobu závislou na péči jiné osoby, je-li závislou
osobou nezletilé dítě^13).

(6) Doby uvedené v odstavcích 4 a 5 započte zaměstnavatel, pokud se
zaměstnankyně nebo zaměstnanec současně nepřipravovali na povolání v
denním^14) nebo v prezenčním studiu^15).

(7) Z doby, kterou zaměstnanci započetl podle odstavců 2 až 6, odečte
zaměstnavatel zaměstnanci zařazenému do

a) šesté až osmé platové třídy, který dosáhl jen středního vzdělání s
výučním listem dobu 1 roku, nebo dobu 2 roků, pokud dosáhl jen
středního vzdělání, anebo dobu 4 roků, pokud dosáhl jen základního
vzdělání nebo základů vzdělání,

b) deváté platové třídy, který dosáhl jen středního vzdělání s
maturitní zkouškou dobu 2 roků, nebo jen středního vzdělání s výučním
listem dobu 3 roků, nebo středního vzdělání dobu 4 roků, anebo dobu 6
roků, pokud dosáhl jen základního vzdělání nebo základů vzdělání,

c) desáté platové třídy, který dosáhl jen vyššího odborného vzdělání
dobu 1 roku, nebo jen středního vzdělání s maturitní zkouškou dobu 3
roků, nebo jen středního vzdělání s výučním listem dobu 4 roků, nebo
jen středního vzdělání dobu 5 roků, anebo dobu 7 roků, pokud dosáhl jen
základního vzdělání nebo základů vzdělání,

d) jedenácté až šestnácté platové třídy, který dosáhl jen
vysokoškolského vzdělání v bakalářském studijním programu dobu 2 roků,
nebo jen vyššího odborného vzdělání dobu 3 roků, nebo jen středního
vzdělání s maturitní zkouškou dobu 5 roků, nebo jen středního vzdělání
s výučním listem dobu 6 roků, nebo jen středního vzdělání dobu 7 roků,
anebo dobu 9 roků, pokud dosáhl jen základního vzdělání nebo základů
vzdělání.

(8) Zaměstnanci, který nezískal započitatelnou praxi podle § 123 odst.
4 zákoníku práce, nebo získal započitatelnou praxi kratší, než je doba,
kterou mu měl zaměstnavatel podle odstavce 7 odečíst, se o dobu, která
mu nemohla být odečtena, prodlužuje doba stanovená v přílohách č. 1 až
5 k tomuto nařízení pro postup do nejbližšího vyššího platového stupně.

(9) Jestliže zaměstnanec dosáhne v průběhu pracovního poměru vyššího
vzdělání, než podle kterého mu byla naposledy určena započitatelná
praxe, přičte mu zaměstnavatel dobu odpovídající dosaženému vzdělání,
kterou mu podle odstavce 7 odečetl.

(10) Platový tarif ve vyšším platovém stupni náleží zaměstnanci od
prvého dne kalendářního měsíce, ve kterém dosáhl započitatelné praxe
stanovené pro jednotlivé platové stupně v přílohách č. 1 až 5 k tomuto
nařízení.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!



Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.