Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Mateřská a rodičovská dovolená a další práce

26.08.2017

Dobry den. Pracuji jako zdr.sestra v nemocnici na dobu neurcitou. V dobe těhotenství jsem byla na prac.neschopnosti pote MD a po jejim skonceni bylo dalsi tehotenstvi, takze nas rodinny rozpočet prisel po narozeni druheho ditete o rod.příspěvek pro prvni dite. Nyni cerpam 2letou RD s tim, ze mam moznost si přivydělat opet jako zdr.sestra u jineho zamestnavatele, ale pro klinicke studie, takze by naplni byla jina prace nez prace u luzka v nemocnici a nebo mam možnost ziskat misto praktické sestry, coz je vlastne pouze zdr.asistent, tudiz ma jine pracovni zarazeni (o stupeň nize).
RD mi konci za rok a vzhledem k.tomu, ze uvažujeme jeste o tretim diteti, idealne po skončení RD plynule prejit na PN...zajímá me tedy
1. Musím hlasit o souhlas současného zamestnavatele, ackoliv nebudu vykonavat praci u lůžka, nybrz ambulantni? A vubec proc se musím dotazovat a hrozí ze by nesouhlasil?
2. Pokud bych pred 3 tehotenstvim vzala onu ambul.praci, tak z ceho by se mi pocitala PN pripadne MD. Obe jsem mela pomerne vysoke, takze aby se mi privydelek vubec vyplatil, o to vic, ze uz tak tim bude trpet me dite..a nerada bych aby se mi prip.PN pocitala z rod.prispevku a z toho menšího privydelku
3.jaky prac.pomer v teto souvislosti uzavrit...dohodu...brigada?
4. Jeste zvazuji si prodlouzit RD na 3 roky, cimz by byla rod.davka vycerpana, takze bych mela prijem jen z te brigady...z ceho by se tedy prip. PN ci.MD pocitala?
Dekuji za odpoved.

Dobrý den,
k jednotlivým dotazům uvádím:

ad 1/
Povinnost požádat zaměstnavatele o souhlas s výkonem jiné výdělečné činnosti vyplývá ze zákoníku práce, § 304.
Právní předpis zakazuje zaměstnanci, který koná práci v pracovním poměru i na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, aby při výkonu práce konal činnost shodnou s předmětem činnosti zaměstnavatele, dokud nezíská k tomuto jeho písemný souhlas. Omezení výdělečné činnosti se týká jak závislé práce, tak práce samostatně výdělečné.

Pokud zaměstnanec tuto povinnost poruší, jedná se o porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnanci vykonávané práci a je možné mu dát pro toto výpověď.

Souhlas zaměstnavatele může být učiněn jednostranně prohlášením nebo může být součástí vzájemné dohody. Z pohledu zaměstnavatele je jednostranně projevený souhlas výhodnější, neboť mu poskytuje možnost jej odvolat. Zaměstnanec je poté povinen bez zbytečného odkladu činnost ukončit. Neučiní-li tak, může být toto posuzováno jako porušení povinností zaměstnance s možností výpovědi dle § 52 písm. g).

Omezení souběhu se netýká činnosti vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké.

Nedokážu předvídat, jak bude váš zaměstnavatele reagovat, ale myslím si, že když zdůvodníte, že jde o práci, která jde lépe skloubit s péčí o děti, zřejmě nebude problém.

ad 2/
Podle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, § 19 odst. 3 platí, že u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Takže, ano, peněžitá pomoc v mateřství (PPM) by se vám počítala z toho vyššího výdělku.

ad 3/
Jelikož vám současně trvá pracovní poměr, je jedno jakou formu zvolíte pro přivýdělek. Spíše jde o to, co vám zaměstnavatel nabídne.

ad 4/
Viz předchozí mé odpovědi. Uvádíte, že vám trvá pracovní poměr, máte dvě děti a vždy jste z tohoto pracovního poměru čerpala PPM, tak by tomu bylo i u třetího dítěte. PPM je dávka, kterou čerpáte ze svého nemocenského pojištění. Po dobu trvání pracovního poměru jste účastna nemocenského pojištění a čerpáte z něj: nemocenské, ošetřovné, PPM, přibližně stejně jako u předchozích dětí.

Od státu dostáváte dávku státní sociální podpory, která se nazývá rodičovský příspěvek. Tato dávka nemá s vaším pracovním poměrem nic společného, a tudíž ani neovlivní výši vaší peněžité pomoci v mateřství PPM, lidově „mateřská“) ani nemocenské.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Výdělečná činnost na MD a RD
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!



Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.