Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Majetkové vyrovnání mezi manželi

06.09.2017

Dobrý den,
V době našeho manželství naše rodina jezdila na chalupu, kterou v r. 2012 oficiálně koupila a vlastní moje matka. Manžel tam v r. 2012 nechal vystavět bazén, do něhož investoval prostředky on i já (nemáme SJM), zpětně však pravděpodobně nikdo nedokáže dohledat, kdo kolik a za co platil. Manžel od naší rodiny odešel, na chalupu nejezdil a přestal platit jakékoli služby (vypnuli nám internet a téměř i vodu, manžel neposkytl ani dohodnutou součinnost k převodu smluv na energie apod. na mou matku). Na základě tohoto chování mu moji rodiče oznámili, že si nepřejí, aby tam ještě jezdil a že vyměnili zámky.
Na chalupě zůstaly manželovy osobní věci, již jsme mu nabídli 3 termíny k vyzvednutí, ale přestože tam jednou i přijel pro děti, nic ze svých věcí si neodvezl.
O bazénu nyní tvrdí, že je jeho a bráníme mu v jeho využívání, a nepřeje si, abychom jej používali, a požaduje vysoké finanční částky za „investice do chalupy“.
Snažila jsem se s manželem domluvit, aby bazén na naší zahradě nechal zrušit a části, které je možné přestěhovat, si přestěhoval, ale nijak na to nereaguje. My o bazén nestojíme – provoz je velmi nákladný a vyžaduje častou péči, kterou já jako samoživitelka ani rodiče z důchodu nejsme schopni dlouhodobě zajistit. Nechat bazén bez péče dle odborníků nelze, protože voda se zkazí a bude zapáchat a obtěžovat celé okolí. Zároveň odborníci nedoporučují ani bazén ponechat vypuštěný, neboť by pravděpodobně došlo k jeho poškození. Odstranění bazénu včetně veškerého betonu by bylo velmi náročné a nákladné (pravděpodobně by se jednalo řádově o stovky tisíc Kč).
Má matka by ráda celou věc uzavřela, aby ji manžel již dále neobtěžoval svými emaily a telefonáty, kdy si nárokuje vysoké finanční částky, tvrdí o spoustě vybavení, že je jeho, aniž by to jakkoli prokázal a stále požaduje další termíny k převzetí věcí (včetně těch, které tvrdí, že jsou jeho a není to pravda).
Jak máme v dané situaci korektně postupovat? Je nějaká časová lhůta, po kterou máme povinnost manželovy osobní věci uchovávat (není jich málo a v chalupě překážejí).
Jaké máme možnosti, pokud jde o bazén? Můžeme (a jakou cestou – nechceme se soudit) přimět manžela, aby jej z pozemku na své náklady odstranil? Je naopak možné, aby on požadoval „odškodné“ či „nájemné“ za bazén, který dočasně používáme „nuceně“ (když už do něj musíme tolik investovat, aby se z něj nestala zapáchající žumpa a dosud se nám nepodařilo se s manželem domluvit ani najít východisko) – navíc jej nechal postavit pro naše děti, které jsou (se mnou), jedinými, kdo se v bazénu koupe. Máme strach, že ať uděláme cokoli, pro manžela to bude špatně – ať jej budeme používat, nebo nebudeme a necháme jej vypuštěný (způsobíme jeho poškození) nebo jej necháme zasypat (rovněž jej zcela znehodnotíme…). Prosím poraďte, jak se nejlépe tohoto problému zbavit.
Mockrát děkuji za radu.

Vážená paní,

ve Vaší situaci je těžké z právního hlediska doporučit něco jiného než soudní řízení. Je např. možné se domáhat, aby bazén demontoval a odvezl. V případě, že tak v určené lhůtě neučiní, je možné žádat výkon rozhodnutí. V tomto případě doporučuji využít služby advokáta - www.cak.cz. Pokud by mezi Vámi přece jenom určitá komunikace byla možná, ve Vaší situaci bych doporučila řešení prostřednictvím mediátora.

Mediace je forma mimosoudního řešení sporu za účasti 3. nezávislé osoby (mediátora), která podporuje komunikaci mezi osobami na konfliktu zúčastněnými tak, aby jim pomohla dosáhnout smírného řešení jejich konfliktu uzavřením mediační dohody.

Výhody mediačního řízení:

- Mediační řízení vedené takto vyškolenými a v rejstříku Ministerstva spravedlnosti zapsanými mediátory staví promlčecí a prekluzivní doby.
- Strany si zachovávají kontrolu nad řešením jejich konfliktu a nad dosažením výsledku. To vše v soukromí a za přísné mlčenlivosti mediátora. Ve srovnání se soudním řízením strany finančně značně ušetří, řešení sporu výrazně urychlí. Statistiky uvádějí až 70% úspěšnost uzavření dohody. Tuto dohodu lze schválit soudem či notářským zápisem s doložkou vykonatelnosti a získat tak vykonatelný právní titul.
- Pokud se strany nedohodnou, lze se obrátit na soud.

Seznam mediátorů najdete zde: http://mediatori.justice.cz/MediatorPublic/Public/FR003_ZverejneniVybranychUdaju.aspx

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.