Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Otec a PPM

01.09.2017

Dobrý den,
Rád bych jako otec dítěte pobíral peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče. Manželka byla před mateřskou dovolenou OSVČ (fyzioterapeutka), takže čerpání ‚mateřské‘ přese mě jako zaměstnance se nám jevilo jako nejvhodnější varianta.
Chtěl bych se zeptat, jak to probíhá takříkajíc ‚procesně‘: Dítě se narodilo 2.8. 2017 a podle dostupných informací mohu na ppm nastoupit od 7. týdne (tedy od 14.9.?). Z ČSSZ mám formulář ‚Žádost o ppm při převzetí dítěte do péče‘ a tam je v odd. B napsáno ‚Naposledy jsem osobně vykonával samostatnou výdělečnou činnost (zaměstnání) dne‘ … Jde mi o to, kdo tohle datum určuje a kdy tedy mohu na ‚mateřskou‘ nastoupit. Můj zaměstnavatel není zrovna lidumil, takže se obávám, že mi v nastoupení bude klást překážky a v případě, že nastoupím, tak se mě bude chtít zbavit, proto bych měl rád jistotu, že se nemusím obávat např. toho, že budu chtít nastoupit na ‚mateřskou‘ a místo toho zůstanu bez práce. Sice chci z tohoto zaměstnání odejít, ale raději bych během hledání nového zaměstnání pobíral ‚mateřskou‘ (tj 70% prům.platu vypočteného za poslední rok – na tuto částku mám nárok od 7.do 22.týdne?) než jen podporu v nezaměstnanosti…
Co se týká písemných podkladů (tzn. Formulář Žádost o ppm při převzetí…,Přílohu k žádosti o dávku, kopii rodného listu dítěte, čestné prohlášení matky o nepobírání ppm a dohodu o převzetí dítěte do péče) mám již všechno připravené, ale na ČSSZ mi řekli, že je to zbytečné podávat teď, že by jim to tam stejně jenom leželo, ať jim to přinesu někdy na začátku září, že to stačí… (což mě mate, protože nebudu vědět, jestli na tuto dávku mám nárok a tudíž mohu odejít ze zaměstnání na ‚mateřskou‘ nebo ne, ale zároveň zřejmě nemám jinou možnost?) navíc ve formuláři je napsáno, že ho na ČSSZ doručuje zaměstnavatel a ne zaměstnanec…
Omlouvám se za obsáhlost dotazu, ale narodilo se nám třetí dítě a rodina je v tuto chvíli závislá pouze na mém příjmu, proto se snažím jednat obezřetně….
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
jestliže jste zaměstnaný a ke dni narození dítěte jste splňoval podmínky vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství (účast na pojištění v posledních dvou letech v délce alespoň 270 dnů), tak nárok na dávku máte. Zaměstnavatele požádáte o čerpání rodičovské dovolené, nemá šanci Vám nevyhovět, rodičovskou dovolenou je povinen udělit. Zaměstnavatel musí na formuláři potvrdit jednak Váš poslední výkon práce (jako na formuláři při pracovní neschopnosti), takže to také nemá smysl abyste vyplňoval Vy. Nemá smysl se domnívat, že by vyplnil něco nesprávně, aby Vám uškodil, protože pokud by vyplnil, že jste pracoval déle, tak by Vám za tu práci musel zaplatit.
Propustit zaměstnance legálně je poměrně komplikované, aby Vám mohl dát zaměstnavatel výpověď z pracovního poměru, musel by najít nějaký důvod, který povoluje zákoník práce. Navíc v době, kdy zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou, je proti výpovědi (až na malé výjimky) chráněn.
Dohodu o převzetí dítěte do péče uzavřenou s matkou dítěte musíte mít ověřenu (podpisy), pokud ji podepíšete přímo na ČSSZ, tak si jí ověří přímo tam. Je tedy na místě věc opravdu začít prakticky řešit až s koncem šestinedělí tak, abyste na PPM nastoupil na počátku sedmého týdne. Jestliže budete příjemcem PPM Vy, může matka bez omezení dále podnikat, nemusí nijak omezit výdělky, navíc, až ona bude příjemcem rodičovského příspěvku, může svou podnikatelskou činnost nechat převést jako vedlejší.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.