Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nástup na mateřskou dovolenou a čerpání dovolené

22.08.2017

Dobrý den, mela bych dotaz ohledně nástupu na materskou a následně na rodičovskou. Termín porodu mám stanoven na 30.10.2017. Jsem zaměstnanec a mám ještě 16 dnu dovolené. Nyní premyslim jaký zvolit nejlepší nebo nejvýhodnější postup řešení.

Mohu odejit na mateřskou nyní 4.9 což je 8tydnu před porodem a tím pádem si vybrat dovolenou přechodem mezi mateřskou a rodičovskou(celých 16dnu). Nebo jít 6tydnu před tzn. 18.9 a předtím si vzít 10dnu volna a zbytek vyčerpat po mateřské.
Moc se v tom nevýznam a nevím který postup zvolit či zda je to v mém případě jedno a vliv na výplatu rodičovského příspěvků to mít nebude...chci rodičovskou na tři roky.
Pokud mi můžete aspoň trochu poradit v teto situaci budu ráda. Děkuji.

Dobrý den.
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. Při pobírání rodičovského příspěvku lze mít příjmy, lze tedy také pobírat náhradu mzdy za dovolenou. Doba čerpání dovolené tedy nemá na pobírání rodičovského příspěvku žádný vliv.
Termín nástupu na mateřskou dovolenou může mít vliv na vznik nároku na dovolenou.
Nárok na dovolenou upravuje zákoník práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) v § 211 a násl.
Zaměstnanec má nárok na dovolenou za kalendářní rok, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u tohoto zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce.
Doba čerpání mateřské dovolené a dovolené se pro účely vzniku nároku na dovolenou posuzuje jako výkon práce. Rodičovská dovolená se ovšem pro účely nároku na dovolenou za výkon práce nepovažuje.
Nepracoval-li zaměstnanec pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, krátí se mu dovolená za prvých 100 takto zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu (§ 223 zákoníku práce).
Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Požádá-li zaměstnankyně o to, aby dovolená navazovala na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel je povinen jí podle § 217 odst. 5 zákoníku práce vyhovět. Podle § 223 odst. 1 zákoníku práce dovolenou vyčerpanou na žádost zaměstnankyně před nástupem rodičovské dovolené podle § 217 odst. 5 zákoníku práce, nelze z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, náleží dle § 214 zákoníku práce dovolená za odpracované dny, a to v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce.
Pro vznik nároku na dovolenou za rok 2018 je podstatné, abyste v tomto roce „odpracovala“ (čerpáním mateřské či řádné dovolené) více než 60 pracovních dnů.
Počítám-li správně, pak při nástupu na mateřskou dovolenou dne 4.9.2017, skončí tato po uplynutí 28 týdnů 19. března. Na základě Vaší žádosti si pak můžete vyčerpat zbylou dovolenou z roku 2017 (16 dnů), takto odpracujete v roce 2018 více než 60 dnů a vznikne Vám nárok na celou dovolenou za rok 2018, pokud si tuto vyčerpáte na základě Vaší žádosti v návaznosti na mateřskou dovolenou, resp. dovolenou za rok 2017, dovolená se Vám nebude krátit. Doporučuji Vám tedy před koncem mateřské dovolené požádat zaměstnavatele s odvoláním na § 217 odst. 5 zákoníku práce o čerpání zbylé dovolené za rok 2017 a celé dovolené za rok 2018, o rodičovskou dovolenou požádejte tak, aby navazovala na dovolenou.
Možný je i pozdější nástup na mateřskou dovolenou, neboť tím se posune doba čerpání mateřské dovolené a podmínka odpracování alespoň 60 pracovních dnů v roce 2018 bude splněna; Vaší žádosti o čerpání dovolené před nástupem na mateřskou dovolenou však zaměstnavatel není povinen vyhovět.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.