Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Svěření dětí do péče jednoho z rodičů, svěření dítě do péče jiné osoby

18.08.2017

Dobry den, moje svagrova utekla od manzela s detmi (11mesicu, 2,5 roku) z duvodu, ze je bil. Udala ho na policii, drive bratr bil i me a udala jsem ho pred 4 roky. Ceka je soud o svereni deti do pece a pote rozvod. Ma sanci dostat bratr deti do pece?
Dale potrebuji poradit, co delat. Svagrova nas (me a mamku) navstevuje. Vzdy dojede a deti jsou ve spinavem oblecenim, hladove, nedava jim zadne vitaminy, mladsi ma problemy s nozickama, stale nelozi ani nechodi. Necvici s nim jak ma, zadny vitaminy ani sunar mu nedava a koji malo. Bezne nam vola v 19hod vecer, ze potrebuje nahle u nas prespat (bydlime v jinem meste) pak prichazi mezi 22 - 24hod k nam. Deti vecne chce hlidat, utika od nich, casto vecer chodi pryc a deti nam necha a dal ji nezajimaji, nestara se jak ma. Proto zvazujeme s mamkou podat zadost o svereni do pece. Obe pracujeme, me je 21 let a mamce 45let. Jakou sanci mame deti ziskat do pece a kdo z nas ji ma podat nebo co proto udelat? Dekuji za radu.

Dobrý den,
při rozhodování o svěření do péče soud rozhoduje tak, aby rozhodnutí odpovídalo zájmu dítěte. Soud přitom bere ohled na osobnost dítěte, zejména na jeho vlohy a schopnosti ve vztahu k vývojovým možnostem a životním poměrům rodičů, jakož i na citovou orientaci a zázemí dítěte, na výchovné schopnosti každého z rodičů, na stávající a očekávanou stálost výchovného prostředí, v němž má dítě napříště žít, na citové vazby dítěte k jeho sourozencům, prarodičům, popřípadě dalším příbuzným i nepříbuzným osobám. Soud vezme vždy v úvahu, který z rodičů dosud o dítě řádně pečoval a řádně dbal o jeho citovou, rozumovou a mravní výchovu, jakož i to, u kterého z rodičů má dítě lepší předpoklady zdravého a úspěšného vývoje. Soud při rozhodování o svěření dítěte do péče dbá rovněž na právo dítěte na péči obou rodičů a udržování pravidelného osobního styku s nimi, na právo druhého rodiče, jemuž dítě nebude svěřeno, na pravidelnou informaci o dítěti, dále soud bere zřetel rovněž ke schopnosti rodiče dohodnout se na výchově dítěte s druhým rodičem.
Z Vašeho dotazu nemohu usuzovat, jako má brat šance získat děti do péče, to rozhodne soud po komplexním zvážení.

Pokud se švagrová, dle Vašeho mínění, nedostatečně o děti stará, zanedbá je, měla byste navštívit oddělení sociálně právní ochrany dětí / OSPOD/ v místě trvalého bydliště dětí a vše sdělit pracovnici. S ní se pak dohodnout, jaký postup zvolit. Druhou /drsnější/ variantou jak kontaktovat OSPOD, a dát mu vědět o problémech s péčí o děti, je zavolat je v době, kdy je matka v noci opustí. Vždy má někdo z OSPOD službu a je na telefonu pro krizové situace.
Pokud byste některá žádala o svěření dětí do péče, OSPOD budete stejně potřebovat a budete s ním muset spolupracovat. Pracovnice Vám jistě poradí, jestli bude lepší, když bude o svěření do péče dětí žádat babička, nebo Vy. Soud Vám může děti svěřit do péče třetí osoby a pak u Vás budou žít vlastně na Vaše náklady. Samozřejmě můžete soud požádat o svěření dětí do pěstounské péče, pak by se stát finančně podílet formou dávek pěstounské péče. U prarodičů není pravidlem, že je jim přiznaná jedna z dávek a to odměna pěstouna, zvlášť pokud jsou ještě pracovně aktivní /příspěvek na úhradu potřeb dítěte je přiznán vždy/. V tom vidím nevýhodu, kdyby žádala babička. U Vás vidím nevýhodu v tom, že jste ještě mladá, nevím, jak jste na tom s bydlením, jestli bydlíte u maminky, nebo máte svůj byt. Určitě tedy bude nejlepší, když se o všem poradíte s pracovnicí OSPOD. Přeji hodně sil.

Právní úprava:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.