Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Vztahy mezi manžely, vztahy rodičů k dětem

24.08.2017

Dobrý den, ani nevím, jak začit :(, ... S manželem (7let manželé a 18let partneři) máme 2 děti (3 a 5let), problémy typu nerozumění si, minimálně společně strávený čas apod. (Rozmluvy o tom, co je špatně a co by bylo dobré napravit). Bohužel nevyslechnuto, já mám už skoro 1,5 roku milence, který se rozešel kvůli mně s partnerkou a v podstatě mě nuti do rozvodu (mé děti má rád), pro mě dělá první poslední a plánuje svatbu a dalšího potomka. S mužem jsme už přes 2 měsíce od sebe, ale o něm neví :(. Já mám strach, aby nezačal nějak vyhrožovat s dětmi. Prostě nějak nevím, jak dál, zda to vše ukončit a zkusit nový život či nechat být oba (i přesto, že milenec kvůli mně vše opustil a čeká, až se "rozhoupu"). Nějak tápu, zda na rozvod není "brzy", ale vím, že s manželem nechci dávat nic dohromady, je mi lépe bez něj :(
Snad nějak mé pocity pochopeny, omlouvám se za zmatenost v popisu. Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz, jsem ráda, že jste se obrátila na poradnu Aperio. Popisujete svou náročnou rozhodovací situaci a rozumím tomu, že se Vám to nepsalo lehce. Takto na dálku však mohu jen reflektovat, co čtu a vnímám z Vašich řádků.
Z Vaší zprávy kromě popisu situace zaznívá také velká nejistota a obavy z uspěchaného rozhodnutí. Nedivím se vůbec Vašim pocitům. Z toho, co píšete, mám dojem, že muž, který je Vaším milencem, je již v myšlenkách a plánech poněkud dále než Vy. Svou partnerskou situaci má patrně vyřešenou, a to na základě rozhodnutí, které sám učinil. Vy však, jak se domnívám, takto jednoznačně rozhodnutá ještě nejste - i když máte nějakou dobu trvající mimomanželský poměr, stále v manželství zůstáváte. Sice ne úplně v kontaktu a se spokojeností s manželem, ale v manželství ano.
Nemohu Vám radit, jak se rozhodnout, kontext celé situace a vztahů můžete nejlépe postřehnout jen Vy sama, i když je to velmi těžké. Mohu však popsat, že udělat rozhodnutí být a žít s novým partnerem s sebou přináší také odpoutání se od partnera bývalého, resp. ještě současného, a vypořádat se s možnými protichůdnými pocity jak k němu, tak také k manželství, které jste spolu měli. Možná z toho důvodu také dlouho trvá, než se takové rozhodnutí definitivně utvrdí.
Stejně také musím pozornost obrátit také na Vašeho manžela, se kterým v manželství jste a který tvoří stejnou polovinu manželství. Možná jednu radu, nebo spíše doporučení, bych pro Vás měla. Popisovala jste, že cítíte tlak, který na Vás vyvíjí milenec, možná nevědomky. Na druhou stranu, stále jste manželkou jiného partnera. Byť spolu nežijete a nerozumíte si, zkuste si najít čas a spolu pohovořit o tom, jak tuto situaci vidí on, ať to slyšíte také z druhé stránky. Informaci o tom, zda sdělit nebo nesdělit že máte mimomanželský poměr také nemohu nijak doporučit. Jen upozorním, že sdělení této informace může ve druhém vyvolat opravdu různé reakce, a může to být katalizátorem vývoje vztahu mezi Vámi - to samozřejmě jakýmkoli směrem. Zkuste tedy partnerskou situaci nejprve probrat se svým manželem, možná Vám to přinese chybějící dílek k tomu, jak se rozhodnout.

Šárka Faltová

Na následujících řádcích Vám připojujeme poněkud jiný rozbor Vaší situace - z právního hlediska.

V případě rozchodu rodičů malých dětí, je třeba na věc pohlížet rozhodně jiným pohledem, než "mám strach, aby nezačal nějak vyhrožovat s dětmi". Ačkoliv se může stát, že spolu skončíte jako partneři, rodiči svých společných dětí budete napořád a je maximálně důležité, aby děti Váš partnerský rozchod poznamenal co nejméně. Doporučuji Vám nejprve než začnete věc řešit právně, pokusit si vyřešit toto v sobě a mít představu rovnou, jak by měla Vaše spolupráce jako rodičů pokračovat. Doporučuji Vám navštívit například webové stránky http://www.cochem.cz/index.php/odkazy, kde naleznete nejen užitečné a podnětné informace k novému postupu při rozchodu rodičů a rozhodování o poměrech k dětem, ale také mnoho dalších odkazů na stránky, které se této problematice věnují. Další podnětné informace lze získat například na http://www.sancedetem.cz/srv/www/content/pub/cs/clanky/porozvodove-boje-kdyz-rodice-zapominaji-na-deti-136.html#dvacet-prani. Veškeré rodičovské postupy by při rozchodu dětí měly vést tak, že děti by neměly trpět.

Z hlediska práva je třeba počítat s tím, že než vůbec začne soud rozhodovat o rozvodu manželů, musí být pravomocně rozhodnuto o poměrech k jejich nezletilým dětem. Takové řízení může být bud sporné, kdy jeden z rodičů podá žalobu a žádá dítě do své výlučné péče, druhý s tím nesouhlasí a podá nějaký protinávrh (střídavou péči, svou výlučnou péči). Druhou a samozřejmě lepší variantou je předložení dohody rodičů o tom, jak to v budoucnu má být, pokud taková dohoda není v rozporu se zájmy dětí, soud ji velmi rád schválí. Má tedy smysl, abyste se jako rodiče pokusili v klidu a bez emocí předem dohodnout na tom, komu budou děti svěřeny do péče, případně na nějaké formě střídavé péče (pozor, musí být dětem ku prospěchu nikoliv na škodu) či případně na styku s druhým rodičem, který může být i velmi rozšířený. Dále je třeba, aby dohoda obsahovala určení výživného. Ideální je, když se taková dohoda rodí ve spolupráci s třetí zcela nezávislou a ideálně školenou osobou, jakou je například mediátor, který Vás povede k dohodě tak, aby jednání bylo efektivní.
Teprve až bude rozhodnuto o dětech, bude se soud zabývat rozvodem samotným. Je tedy nutno počítat s tím, že to může být celé poměrně dlouhotrvající proces.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.