Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma:

20.08.2017

Dobrý den,

narazila jsem na internetu na Váš vynikající článek ohledně čerpání dovolené v souvislosti s mateřskou dovolenou a chtěla jsem Vás proto poprosit o radu v mém případě.

Na mateřskou dovolenou jsem nastoupila od 1. 8. 2017 (předpokládaný termín porodu je 21. 9. 2017). V době odchodu na mateřskou dovolenou mám nevyčerpaných 33 dnů dovolené. Zaměstnavatel mi poskytuje 25 dnů dovolené (+ měla jsem ještě zůstatek nevyčerpané dovolené za rok 2016).

O dovolenou si chci požádat bezprostředně po skončení mateřské dovolené. Prosím, poraďte mi, jaké údaje mám zaměstnavateli uvést v žádosti o čerpání dovolené, tj. který den mi končí mateřská dovolená, od kterého dne začnu vybírat dovolenou za rok 2017 (vč. zůstatku za 2016) a od kterého dne začnu vybírat dovolenou za rok 2018 - tj. na kolik dnů dovolené za rok 2018 budu mít tedy nárok.

Velmi děkuji.

Dobrý den,
mateřská dovolená trvá při narození jednoho dítěte 28 týdnů. Vaše mateřská dovolená by tak měla skončit 12. února 2018 a dovolenou byste tak mohla započít čerpat 13. února 2018. Již nyní máte jistý nárok na dovolenou v délce 33 dnů, dovolenou byste tak měla čerpat až do 29. března 2018. Tím Vám vznikne nárok na dovolenou za rok 2018. Protože se čerpání mateřské dovolené i řádné dovolené považuje za výkon práce (pro účely dovolené), vznikne Vám za rok 2018 nárok na dovolenou v celé roční výměře.
Další problematika ale bohužel nemá jednotné řešení. Podle jednoho právního názoru si můžete po skončení mateřské dovolené požádat pouze o dovolenou za roky 2016 a 2017 a o jednu dvanáctinu roční výměry z roku 2018, protože při ukončení mateřské dovolené budete mít nárok pouze na tuto dovolenou. Teprve vyčerpáním této dovolené "dopracujete" potřebné dny, do 60 odpracovaných dnů, které jsou podmínkou vzniku nároku na dovolenou v celé roční výměře. Tento právní názor ale má za to, že o tuto dovolenou sice můžete v tento okamžik požádat, ale zaměstnavatel již Vám nemusí vyhovět (§ 217 odst. 5 zákoníku práce stanoví, že zaměstnavatel musí vyhovět žádosti podané tak, aby čerpání dovolené navazovalo bezprostředně na ukončenou mateřskou dovolenou), protože žádáte již mnoho dnů po ukončení mateřské dovolené. V okamžiku, kdy dovolenou nebudete umožněnu mít vyčerpánu, nárok nezaniká, dovolenou budete čerpat po skončení rodičovské dovolené, ale již Vám tato dovolená může zákonným způsobem pokrácena pro následné čerpání rodičovské dovolené.
Druhý názor ale říká, že lze požádat předem o celkovou dovolenou (tedy ve Vašem případě o 58 dnů dovolené), protože je předem zřejmé, že podmínku "odpracování" potřebných 60 dnů zaměstnankyně splní, protože na dostatečně dlouhou dovolenou jí nárok již vznikl v minulém roce.
Doporučuji Vám tedy požádat o celou dovolenou za všechny tři kalendářní roky, nechat zaměstnavatele, ať se sám pokusí vypořádat s touto nejasností (rozhodně mu nic nenapovídat), trvat si na svém, že Vám nárok vznikl (§ 217 odst. 2) a věc řešit až případně, pokud se zaměstnavatel přikloní k prvnímu uvedenému řešení.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu:
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.