Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nemocenské

11.08.2017

Dobrý den, nastala mi velmi složitá životní situace. Před dvěma lety jsem se ocitla se zdravotními problémy na neschopence. Trpěla jsem depresemi, úzkostmi a byla mi zjištěna panická porucha. Na neschopence jsem musela být přes rok. Následně jsem se z toho dostala a nastoupila do zaměstnání. Co osud nechtěl. Po měsíci v novém zaměstnání jsem se dozvěděla, že jsem těhotná. V zaměstnání vykonávám složitou práci a dle doporučení gynekologa bych měla nastoupit znovu na rizikové těhotenství, což znamená na neschopenku. Nemám zase odpracované tři měsíce abych měla nárok na peníze. Existují nějaké výjmečné stavy, kdy bych mohla na neschopenku nastoupit, aniž bych zůstala bez peněz? Mám odpracováný za poslední dva roky měsíc a půl. Dá se s tím něco dělat? Nebo musím potrápit osud a dochodit ještě dva měsíce s bříškem? Dodala bych, že zaměstnavatel nemá možnost mi najít lehčí práci. Dělám ve svařovně, kde se pracuje se železem a hliníkem. Tudíž splíny co vdechuji mi můžou miminko ohrozit. Prosím za informace. Jak postupovat v případě, že nejspíš nemám nárok na nemocenské. Děkuji a pěkný den

Dobrý den.
V případě pracovní neschopnosti náleží práce neschopnému zaměstnanci nemocenské od 15. dne pracovní neschopnosti. Od 4. do 14. dne pracovní neschopnosti náleží práce neschopnému zaměstnanci náhrada mzdy.
Minimální délku trvání účasti na nemocenském pojištění po dobu 3 měsíců stanoví zákon jako podmínku pro vznik nároku na nemocenské u OSVČ, nikoli u zaměstnanců.
Ve Vašem případě, však může dojít k překročení podpůrčí doby (§ 26 zák. č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění). Podpůrčí doba u nemocenského trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Vznikl-li nárok na nemocenské z důvodu dočasné pracovní neschopnosti, započítávají se do podpůrčí doby doby předchozích dočasných pracovních neschopností, pokud spadají do období 380 kalendářních dnů před vznikem dočasné pracovní neschopnosti; tento zápočet se provede i v případě, že předchozí dočasná pracovní neschopnost byla uznána pro jinou pojištěnou činnost. To neplatí v případě, kdy pojištěná činnost trvala aspoň 190 kalendářních dnů od skončení poslední dočasné pracovní neschopnosti.
Nemocenské lze obdržet i po uplynutí podpůrčí doby. Po uplynutí podpůrčí doby se nemocenské vyplácí na základě žádosti pojištěnce po dobu stanovenou v rozhodnutí orgánu nemocenského pojištění podle vyjádření lékaře orgánu nemocenského pojištění, který vyplácí nemocenské, pokud lze očekávat, že pojištěnec v krátké době, nejdéle však v době 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby, nabude pracovní schopnost; takto lze postupovat i opakovaně, přičemž při jednotlivém prodloužení výplaty nemocenského nesmí být doba tohoto prodloužení delší než 3 měsíce. Nemocenské lze podle věty první vyplácet celkem nejdéle po dobu 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby.
Pokud lékař shledal důvody k pracovní neschopnosti a nadto vykonáváte práce, které mohou ohrozit Vaše těhotenství, doporučuji neriskovat. Bližší informace o podpůrčí době a postupu při podání žádosti o nemocenské po jejím uplynutí Vám poskytnou na příslušné OSZ.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.