Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné na nezletilé děti

17.08.2017

Dobrý den,

bývalým partnerem máme 2 děti. Roční holčičku a momentálně jsem v 5. měsíci těhotenství.

Ráda bych se Vás zeptala na jakou finanční podporu mám od otce mých dětí nárok jak pro děti tak i pro mě. Bývalý partner už jedno dítě má a platí na něj 1500Kč měsíčně (alimenty nejsou soudně určené). Dočetla jsem se, že na další děti už otec platí méně a méně. Je to pravda? Dalším problémem je, že vlastní akciovou společnost, ale aby nemusel na syna bývalé partnerky platit vysokou částku, tak si akcie napsal na někoho jiného než na sebe a sebe uvedl jako předsedu představenstva, a ještě se ve firmě zaměstnal jako skladník za 9tis čistého. Což ve mě probouzí pouze strach, že od něho dostanu celkem na obě děti 2tis a budu ráda. Je možné toto nějak napadnout?

V další části mého dotazu bych se ráda zeptala, na jaké příspěvky mám nárok od státu. Zatím ještě žiji s bývalým partnerem, ale už sháním sobě a dětem nový domov. Také je možné, že mi bude vyhrožovat, že požádá o děti do vlastní péče. Mám se čeho bát?

Předem Vám velice děkuji za odpověď a přeji hezký den

Dobrý den,
v situaci, kdy má dojít ke sporu mezi rodiči malých dětí, je předem jasné, že žádné řešení nebude to správné. Je proto nesmírně důležité pokusit se zůstat rodiči společných dětí, i když jako partneři už společnou řeč nenajdete. Pokud se bude muset věc řešit násilně sporným řízením, bude to náročné, zdlouhavé a vždy bolestné. Je možno přijít k soudnímu řízení o svěření dětí do péče již předem dohodnuti se sepsanou dohodou, jak bude péče o děti a styk s druhým rodičem probíhat, včetně dohody o výživném, a soud ji schválí, pokud nazná, že není pro děti nevýhodná.
Výživné se stanovuje vždy konkrétně s posouzením celé aktuální situace. Soud by tedy posoudil hmotnou situaci otce i Vás jako matky, aby mohl dostát zásadě, že dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů. U otce by samozřejmě posoudil všechny jeho vyživovací povinnosti, musel by se zabývat tím, že místo jedné vyživovací povinnosti, bude mít nyní tří resp. čtyři, pokud budete žádat výživné neprovdané matce. Kromě výživného na děti máte také nárok na výživné pro sebe po dobu dvou let, dle občanského zákoníku. Jen je třeba toto výživné žalovat v jiném řízení, než je řízení o výživném na děti. Máte také nárok na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Předem upozorňuji, že u druhého dítěte je možno uvažovat o výživném až v okamžiku, kdy bude mít určeného otce, neuvádíte, zda došlo k určení otcovství souhlasným prohlášením rodičů nebo zda tento krok ještě hodláte dořešit.
V případě sporného stanovení výše výživného by se soud měl zabývat nejen doloženými příjmy povinného rodiče, ale také jeho dosavadním životním standardem, lze tak poukázat na rozpor mezi tvrzenými příjmy a způsobem života, který vede (používaná elektronika, auto, dovolené, vybavení domácnosti), soud by pak mohl výživné přiznat i vyšší než by odpovídalo prostému rozdělení deklarovaného příjmu.
Otázka, komu bude dítě svěřeno do péče, je vždy nejistá, ale u novorozeněte rozhodně není zvykem, aby jej dostal do péče otec, je také méně pravděpodobné, že by malé dvouleté dítě bylo náhle odděleno od matky a nového sourozence a bylo by svěřeno do péče matky. Také se dá pochybovat o tom, že by to otec skutečně chtěl, protože by to znamenalo, že by musel být schopen péči plně vykonávat a to u takto malých dětí je minimálně časově velmi náročné.
O případné sociální dávky bude třeba žádat na úřadu práce na odboru sociálních dávek. V úvahu přichází například přídavky na děti, příspěvek na bydlení či v případě velmi nízkého příjmu také nějaké dávky hmotné nouze. Bude se v případě dávek posuzovat vždy příjem společně posuzovaných osob, což budete Vy a děti, ale jako příjem musí být započítáno i výživné, takže bude třeba mít toto již vyřešeno.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.