Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání po RD

12.08.2017

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. V březnu jsem poslala email do práce, že bych se s nimi ráda potkala a probrala můj nástup v září, protože mi končí rodičovský příspěvek. Na schůzce mi oznámili, že pro mě nemají žádnou práci a že můj odchod vyřešíme dohodou s odstupným. V červnu mi přišel návrh dohody s odstupným, které zdaleka neodpovídá mým pěti měsíčním přijmům. Když jsem na návrh dlouho nereagovala, ozvali se mi telefonicky. Mezitím otěhotněla kolegyně a volné místo je, ale já se jim stejně nehodim, chtějí změnu, posunout se dál. Namítla jsem, že se mi hrubě nelíbí jejich návrh odstupného - prý stejně půjdu do práce a nepotřebuju tolik peněz, ale ať tedy napíšu svoji představu. Tu jsem napsala a spustila se smršť, že na žadné odstupné nemám nárok, je to jejich laskavost atd. Teď navrhují další schůzku koncem srpna, na kterou se mi moc nechce. Zajímá mě, kdy musím nastoupit do práce, abych neporušila pracovní smlouvu? 1. září, jak jsem jim oznámila již v březnu? Rodičovská dovolená mi končí v listopadu (syn se narodil 13.11.2014). Smlouvu mám na hlavní pracovní poměr s úvazkem 30hodin týdně. Děkuji za poradu.

Dobrý den,
ve svém dotazu nepíšete, do kdy jste původně /po ukončení MD/zaměstnavatele požádala o rodičovskou dovolenou. Pokud jste neuvedla v žádosti žádný termín, má se to, že RD bude čerpat do 3let věku dítěte.
Pokud jste zaměstnavatele požádala o RD do 1.9.2017, klidně můžete klidně požádat o pokračování až do těch 3. narozenin dítěte. V tomto Vám zaměstnavatel musí vždy vyhovět.
Zaměstnavatel je povinen Vám po skončení rodičovské dovolené přidělit práci podle pracovní smlouvy. tj. dle sjednaného druhu práce a ve sjednaném místě výkonu práce.
Vrátí-li se rodič do práce po rodičovské dovolené popř. po neplaceném volnu, nemá zaměstnavatel povinnost jej zařadit na původní práci a pracoviště. Má jen obecnou povinnost přidělovat mu práci podle pracovní smlouvy. Možnosti řešení situace jsou následující:
• Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě, může navrhnout dohodu o změně obsahu pracovního poměru, tj. nabídnout rodiči práci jinou. Obsah pracovního poměru je možné měnit jen po vzájemné dohodě zaměstnavatele a rodiče, a dochází-li i ke změně pracovní smlouvy, je třeba tak učinit písemně.
Zaměstnavatel však nesmí rodiče vracející se z mateřské či rodičovské dovolené nutit ke změně pracovního poměru (např. doby trvání pracovního poměru či ke zkrácení pracovního úvazku.)
• Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě a nedojde-li k dohodě mezi rodičem a zaměstnavatelem o změně obsahu pracovního poměru, jedná se o jiné překážky na straně zaměstnavatele. Zaměstnavatel je pak povinen poskytnout rodiči (až do skončení pracovního poměru) náhradu mzdy nebo platu ve výši 100 % průměrného výdělku.
• Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě, protože zaměstnavatel učinil rozhodnutí o organizačních změnách, pak je možné rozvázat dohodou či výpovědí se zaměstnancem pracovní poměr z důvodu nadbytečnosti:
V tomto případě je třeba, aby
- existovalo rozhodnutí o organizačních změnách, v jejichž důsledku se zaměstnanec stal nadbytečný
- byla příčinná souvislost mezi rozhodnutím o organizačních změnách a nadbytečností zaměstnance.
V tomto případě má zaměstnanec nárok na odstupné.

Pokud pro Vás zaměstnavatel nebude mít práci odpovídající pracovní smlouvě /nemusí jít o “stejnou židli“ odkud jste odcházela/ může Vás s Vaším svolením přeřadit na jinou práci. Pokud nebudete souhlasit, nemusíte. Píšete, že zaměstnavatel se pravděpodobně bude snažit s Vámi ukončit pracovní poměr dohodou, s tím však Vy vůbec nemusíte souhlasit. Dohoda je o tom, že s tím souhlasí obě strany. Pokud však nebude souhlasit s prací, která odpovídá pracovní smlouvě, zaměstnavatel Vám může dát výpověď. Tu Vám může dát nejdříve první den po ukončení rodičovské dovolené. V tomto případě výpovědní lhůta začíná běžet od prvního dne následujícího měsíce.
Na odstupné je nárok v případě, že byla dána výpověď z důvodu rušení zaměstnavatele, přemístění zaměstnavatele, z důvodu nadbytečnosti nebo i tehdy pokud pracovní poměr byl rozvázán z těchto důvodů dohodou. Odstupné náleží ve výši nejméně:
• jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok;
• dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky;
• trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky.

Nemáte tedy nárok na odstupné vy výši 5platů, jak píšete. To je možné sjednat se zaměstnavatelem, v případě, kdy se pracovní poměr ukončuje dohodou ze zákonem daných důvodů /3platy jsou ze zákona a dva jako náhrada za výpovědní dobu, po kterou by Vám náležela odměna za práci v případě, kdy byste dostala výpověď/, jak ale píši, musel by s tím souhlasit zaměstnavatel.
Jestliže se nyní u zaměstnavatele uvolnilo pracovní místo, odpovídají Vaší pracovní smlouvě, měla byste nastoupit tam, zaměstnavatel nemůže argumentovat tím, že chce tým obměnit, omladit….

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.