Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání po RD, ukončení pracovního poměru

09.08.2017

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem ohledně odstupného při výpovědi po skončení rodičovské dovolené.

V současné době jsem ještě na rodičovské dovolené, která mi končí 18. 10. 2017. U stávajícího zaměstnavatele mám smlouvu na dobu neurčitou. Zaměstnavatel po dobu mé mateřské/rodičovské dovolené moji pracovní pozici neobsadil. Vytvořil novou pracovní pozici, na kterou moji práci delegoval. Zaměstnavatel mi už na jaře řekl, že pro mě nemá práci, že firma se nerozrostla natolik, jak předpokládal, aby mohl zaměstnat dalšího zaměstnance. Zatím mi ale neřekl, jak se chystá moje ukončení pracovního poměru řešit. Dle mého názoru mám nárok na odstupné (3 měsíce) a domnívám se, že bych měla teoreticky nárok i na další 2 měsíce (výpovědní lhůta) na náhradu průměrné mzdy, když tedy pro mě nemá práci.

Ráda bych se tedy chtěla ujistit, na co mám opravdu nárok. Vzhledem k tomu, že mi bylo dopředu sděleno, že práce pro mě nebude, tak jsem si začala hledat novou práci a byla jsem úspěšná a od září bych měla nastoupit. Má tato skutečnost nějaký vliv na odstupné ve stávající práci? Předem velice děkuji za odpověď.

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené již nemá povinnost vracet Vaše původní místo, ale musí Vás zaměstnávat v souladu s uzavřenou pracovní smlouvou, tedy zejména jen prací, kterou máte ve smlouvě uvedenu a v místě výkonu práce uvedeném v pracovní smlouvě. Pokud není schopen Vás zaměstnat v souladu s pracovní smlouvou, protože u něho došlo k rozhodnutí o organizační změně, je to překážka na jeho straně a měl by Vám platit náhradu mzdy. Zároveň to pro něj je zákonný důvod dát Vám výpověď. Tu Vám však může dát až po návratu z rodičovské dovolené, pak budete mít nárok na zmíněnou náhradu mzdy do skončení pracovního poměru a po té na odstupné ve výši tří průměrných měsíčních výdělků. Rozhodnutím o organizační změně je dle znění zákona rozhodnutí, které směřuje např. ke změně úkolů zaměstnavatele, jeho technického vybavení anebo snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce. Obecně se jedná o situace, kdy zaměstnavatel potřebuje regulovat počet zaměstnanců a jejich profesní či kvalifikační složení. Toto ustanovení umožňuje zaměstnavateli, aby mohl zaměstnávat jen takový počet zaměstnanců a v takovém kvalifikačním složení, jaké odpovídá jeho potřebám. Rozhodnutím nemusí tedy vždy nutně docházet ke snižování počtu zaměstnanců, výpověď může být paradoxně dána zaměstnanci též při celkovém zvyšování počtu zaměstnanců. Organizační změnou ale není, když naopak přijme jednoho zaměstnance navíc (Vy jste pořád jeho zaměstnancem). Fakt, že pak má vlastní vinou na jedno místo dva zaměstnance není dle judikatury situací, kdy by mohl dát některému z nich výpověď pro nadbytečnost.
Vše výše uvedené ale začne nabývat významu až v situaci, kdy byste dostala výpověď a tuto byste u soudu napadla žalobou na určení neplatnosti rozvázání pracovního poměru. Pak by se soud zabýval posouzením otázky, zda zaměstnavatel měl zákonný důvod Vám výpověď dát.
Ze stejného důvodu můžete se zaměstnavatelem uzavřít i dohodu o rozvázání pracovního poměru k určitému datu, ale je třeba dbát na to, aby v dohodě bylo uvedeno, že jde o organizační důvody, aby Vám vznikl nárok na odstupné, zároveň dbejte na to, aby dohoda nebyla pro Vás zbytečně nevýhodná, aby odstupné pokrylo i dobu, kdy má zaměstnavatel platit náhradu mzdy.
Nové zaměstnání nijak s odstupným vyplaceným současným zaměstnavatelem nesouvisí.
Zaměstnavatel Vám může dát výpověď až v říjnu a pracovní poměr by s výpovědní dobou měl skončit až s koncem roku, nic nebrání tomu, abyste měla paralelní pracovní poměr, ale není třeba se o tom svému zaměstnavateli zmiňovat, mohl by po Vás chtít, abyste po výpovědní dobu pracovala, jen aby Vám zkomplikoval novou práci. Také by Vás mohl chtít "ošidit" na odstupném, protože mu bude jasné, že potřebujete ukončit pracovní poměr dohodou k určitému datu a že tedy je v pozici silnějšího.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.