Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: další pracovní činnost při mateřské dovolené

06.08.2017

Dobrý den,

chtěla bych se optat jsem zaměstnaná na HPP u jedné firmy a na DPČ u jiné firmy (jedná se o úplně odlišné práce). V lednu se mi má narodit dítě a plánuji z práce (kde jsem na HPP) odejít k prosinci.
Můj dotaz zní: zda-li si mohu i nadále (při PPM) přivydělávat na stávající DPČ? Bude mi nějak krácené PPM?

V případě, že bych odešla z práce dřív z důvodu nemoci, lze nemocenskou uplatňovat pouze u zaměstnavatele kde jsem na HPP a dále vykonávat DPČ?

Děkuji za odpověď a omlouvám se za neodborné vyjadřování.

Hezký den.

Dobrý den,

na ochranu zdraví ženy zákoník práce říká, že, zaměstnavatel nesmí zaměstnat ženu v období šestinedělí (§ 195 odstavec 5). Po uplynutí šestinedělí výdělečné činnosti na DPČ nic nebrání, pokud z ní nebudete rovněž uplatňovat nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Peněžitá pomoc v mateřství Vám krácena nebude.
V roce 2012 bylo zrušeno ustanovení o zaměstnání namísto (§ 14 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění). Nárok na PPM se od této doby posuzuje v každém zaměstnání samostatně. Budete-li splňovat podmínky nároku na PPM v obou zaměstnáních, bude Vám pak PPM náležet z obou zaměstnání (přičemž v tomto případě se vyplácí jen jedna dávka, vypočítaná z úhrnu neredukovaných denních vyměřovacích základů z obou zaměstnání).
Pokud tedy není ani jedno trvající zaměstnání zaměstnáním malého rozsahu (vysvětlím níže) a získáte v každém z nich 270 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM, pak Vám nárok na dávku vznikne v obou zaměstnáních. Zaměstnání malého rozsahu je takové zaměstnání, v němž jsou splněny podmínky účasti zaměstnanců na pojištění ve smyslu místa výkonu práce a délky trvání zaměstnání, ovšem sjednaný započitatelný příjem za kalendářní měsíc nedosahuje ani částky rozhodného příjmu nebo nebyl započitatelný příjem za kalendářní měsíc sjednán vůbec. Rozhodný příjem činí v roce 2014 částku 2 500 Kč. Zaměstnanec činný v zaměstnání malého rozsahu je pak účasten nemocenského pojištění jen v těch kalendářních měsících trvání tohoto zaměstnání, v nichž jeho započitatelný příjem dosáhl aspoň částky rozhodného příjmu. Ze zaměstnání malého rozsahu neplyne ochranná lhůta. Pokud byste chtěla pobírat dávky z obou zaměstnání a splníte potřebné podmínky, musela byste obě činnosti přerušit - jinak práci na DPČ po šestinedělí nic nebrání.

Pokud nebude výkon práce na DPČ kolidovat s léčebným režimem, který Vám předepsal Váš lékař, pak pracovat na základě této DPČ lze i když budete v pracovní neschopnosti v pracovní poměru.

Právní úprava:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Výdělečná činnost na MD a RD
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!



Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.