Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání po RD, ukončení pracovního poměru

09.08.2017

Dobrý den, měla jsem se po roce vrátit z RD do práce. Během roku proběhly ve společnosti změny, ale tým, který jsem vedla, byl stále veden jen "dočasně" kolegou, který jinak vede jiný tým. Byla jsem pozvána na jednání s nadřízeným 3 týdny před ohlášeným nástupem. Bylo mi sděleno, že moje pozice byla z důvodu změny struktury organizace zrušeno a nabídnuto odstupné ve výši 6 průměrných měsíčních platů. Nebyla mi nabídnuta žádná jiná alternativa. Já jsem dohodu nepodepsala a oznámila, že si prodloužím RD. V zápětí byla oznámena změna struktury organizace a moje pozice byla přejmenována a pozměněna vlivem rozšíření portfolia společnosti a současně novému manažerovi reportuje celý můj bývalý obchodní tým. Manažer, který na toto místo nastoupil pracoval pro firmu od ledna externě, zaměstnanec byl personální agentury. Vytvořením této pozice bude zaměstnán interně. Může takto společnost postupovat, aniž by mi tuto pozici nabídla? Děkuji.

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené již nemá povinnost vracet Vaše původní místo, ale musí Vás zaměstnávat v souladu s uzavřenou pracovní smlouvou, tedy zejména jen prací, kterou máte ve smlouvě uvedenu a v místě výkonu práce uvedeném v pracovní smlouvě. Pokud není schopen Vás zaměstnat v souladu s pracovní smlouvou, protože u něho došlo k rozhodnutí o organizační změně, je to překážka na jeho straně a měl by Vám platit náhradu mzdy. Zároveň to pro něj je zákonný důvod dát Vám výpověď. Tu Vám však může dát až po návratu z rodičovské dovolené, pak budete mít nárok na odstupné ve výši tří průměrných měsíčních výdělků. Rozhodnutím o organizační změně je dle znění zákona rozhodnutí, které směřuje např. ke změně úkolů zaměstnavatele, jeho technického vybavení anebo snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce. Obecně se jedná o situace, kdy zaměstnavatel potřebuje regulovat počet zaměstnanců a jejich profesní či kvalifikační složení. Toto ustanovení umožňuje zaměstnavateli, aby mohl zaměstnávat jen takový počet zaměstnanců a v takovém kvalifikačním složení, jaké odpovídá jeho potřebám. Rozhodnutím nemusí tedy vždy nutně docházet ke snižování počtu zaměstnanců, výpověď může být paradoxně dána zaměstnanci též při celkovém zvyšování počtu zaměstnanců. Organizační změnou ale není, když naopak přijme jednoho zaměstnance navíc (Vy jste pořád jeho zaměstnancem). Fakt, že pak má vlastní vinou na jedno místo dva zaměstnance není dle judikatury situací, kdy by mohl dát některému z nich výpověď pro nadbytečnost.
Vše výše uvedené ale začne nabývat významu až v situaci, kdy byste dostala výpověď a tuto byste u soudu napadla žalobou na určení neplatnosti rozvázání pracovního poměru. Pak by se soud zabýval posouzením otázky, zda zaměstnavatel měl zákonný důvod Vám výpověď dát.
Je tedy v kompetenci zaměstnavatele, aby si své provozní záležitosti rozhodoval, jak jeho činnost vyžaduje, pouze je nutno dodržet zákoník práce. Není tak možno jednoznačně tvrdit, že by Vám musel zaměstnavatel existující pozici nabídnout, zvlášť když k jakési organizační změně u něho došlo. Musí se však vyrovnat s tím, že k Vám určité povinnosti má. Pokud Vám dá výpověď pro nadbytečnost a nebude mít žádnou práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě, tak jde o překážku na jeho straně a musí Vám až do skončení pracovního poměru platit náhradu mzdy. Po skončení pracovního poměru máte nárok na odstupné buď v zákonné nebo dohodnuté výši.
Otázku, zda nadbytečnost existuje nebo nikoliv, zda zaměstnavatel postupoval správně, když místo nabídl původně externímu zaměstnanci, by, jak výše uvedeno, definitivně mohl rozhodnout až soud, nikdo jiný nemůže o této věci rozhodnout.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.