Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Styk otce s dítětem

31.07.2017

Dobrý den , chtěla bych se zeptat ...
Jsem rozvedená necelý rok , nežijeme spolu už skoro dva roky . Máme spolu syna , kterýmu byly právě 4roky . Syn má adhd , psychiatricka není spokojená s tím jak si malého střídáme tj. Soudně má dané jednou za 14dni víkend a dále dle dohody . Jeho dohoda je že si bude brát malého úterý a čtvrtek stím že ho odvede i do školky a pak víkend Jendou za 14dni . Už několikrát se stalo , že zrušil den v týdnu jen proto , že se mu nehodil do jeho zábavných plánu ,tím pádem jsem musela zrušit ranní směnu v práci . Asi to je jedno vůči memu dotazu : chtěla bych se i se synem odstěhovat za svou partnerkou do Brna a začít žít rodinný život . Syn s mou partnerkou nemá problém , má ji rád víceméně si myslím že v tom nevidí nic divného jelikož je ještě malý . Musí mi to můj ex manžel odsouhlasit ? Jako že když nebude souhlasit se stěhováním tak se nesmím s malým odstěhovat ?
Víceméně to mam vymyšlené , že by se zrušily dny v týdnu úplně ( , jelikož si myslím , že si ho bere stejně jen kvůli své přítelkyni , ó prázdninách si ho vzal za celých osm týdnů jen 10dni na dovolenou a pak ó víkendech , jelikož já nemám šest týdnů dovolené , musela sem já sama pozajistit hlídání i když jsem ho obeznámila už někdy v březnu že je potřeba zařídit si tři týdny tak prý údajně na to zapomněl , a pak i řekl že nemá syna v peci na to aby sním trávil půlku prázdnin , ale přitom ještě na podzim se semnou chtěl ó něj soudit jen proto že jsem neskalala jak on píská) no a víkend jednou za 14dni , stím že kdyby si chtěl vzít malého v týdnu na pár dní , nemám problém , či víkend který mu nepatří by si mohl vzít malého a ó cestovné bychom se nějak podělili , jako že on má auto tak to bych neřešila , ale že já bych mu ho jeden víkend dovezla ...

Dobrý den.

Podle zákona 89/2012 sb., Občanského zákoníku, má dítě právo na pravidelný osobní styk s oběma svými rodiči a na jejich péči. Práva obou rodičů jsou rovnocenná a tudíž Vy nemůžete otci bránit v kontaktu se synem, na druhou stranu otec Vám nemůže bránit v přestěhování zejména v rámci ČR a ve Vámi popsaném případě jde o stěhování z rodinných a patrně i pracovních důvodů. Otec dítěte Vám nemůže stěhování znemožnit , na to právo nemá. Vy jste povinna ho o stěhování informovat, informovat ho o Vaší nové adrese a dohodnout se s ním,jak bude styk otce a syna probíhat v nových podmínkách. Pokud dohoda s otcem syna nebude možná, budete se muset obrátit na soud. Z Vašeho dotazu vyplývá, že dosud žádná úprava ohledně úpravy styku otce se synem dosud neproběhla, že vše zatím probíhalo formou dohody Vás a otce. Nicméně otec dohodu asi příliš nerespektuje, tedy bylo by vhodné upravit styk dítěte s otcem soudem.
Takže pokud jde o úpravu styku, je nutné upozornit, že úprava je obvykle taková, že rodič si vyzvedává dítě v místě bydliště toho dítěte, tj. ve Vašem případě by si syna vyzvedával otec v místě bydliště matky. Pokud byste se se synem odstěhovala, tak daleko, že by byly náklady na vyzvedávání syna pro otce vysoké pak by tato skutečnost by mohla být event. zohledněna v rámci úpravy výživného. To, že by matka syna vozila k otci, není obvyklá úprava styku s dítětem, ale lze se samozřejmě s otcem takto dohodnout a pokud to nebude v rozporu se zájmy dítěte, soud Vám i takovou dohodu schválí. Sama jsem takovouto modifikaci viděla v případě, kdy otec byl osobou s těžkým postižením a vyzvedávání dítěte v 50 km vzdáleném bydlišti dítěte mu objektivně činilo obtíže.Tedy soud by měl vždy přihlédnout k individuálním okolnostem každého případu. S komunikací s otcem Vám případě problémů může pomoci advokát, nebo se můžete obrátit na pracovnici OSPOD, tj. sociální odbor, orgán sociálně právní ochrany dětí v místě Vašeho bydliště.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.