Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Přivýdělek na rodičovské dovolené

28.07.2017

Dobrý den,
chtěla bych Vás požádat o radu, týkající se přivýdělku při rodičovské dovolené. Před rodičovkou jsem čeprala standardní mateřskou dovolenou z HPP, který stále trvá. Nyní plánuji přivýdělek v objemu přibližně polovičního pracovního úvazku, tedy cca 20h týdně. Zvažuji, jaká forma bude pro mě nejvýhodnější z hlediska odvodů daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění. Zda OSVČ, DPP nebo DPČ.

Předem mnohokrát děkuji za Vaši odpověď.

Vážená paní,

pracovní poměr a dohoda o pracovní činnosti jsou z hlediska odvodů daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění rovnocenné. Odlišnosti jsou ve výpovědní době a důvodech výpovědi (u DPČ je výpovědní doba 15 dní a může být ze strany zaměstnavatele bez důvodu), nároku na dovolenou (u DPČ nevzniká), nároku na proplacení náhrady mzdy u překážek v práci na straně zaměstnance (u DPČ nárok nevzniká).

Dohoda o provedení práce má odlišný režim. Dohoda o provedení práce musí být písemná. Limit je 300 hodin ročně. Počet hodin se u více smluv u jednoho zaměstnavatele sčítá. Zaměstnanec může dohodu o provedení práce uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů, s každým zaměstnavatelem až na 300 hodin ročně. Horní výše odměny není nijak omezená.
Zaměstnanec ani zaměstnavatel neplatí zdravotní, sociální ani nemocenské pojištění z odměn 10 tisíc Kč nebo méně za měsíc (hrubého) u jednoho zaměstnavatele. Přitom může mít takové příjmy u více zaměstnavatelů.
Z odměn nad 10 tisíc Kč měsíčně se platí sociální, zdravotní i nemocenské pojištění stejně jako u běžného pracovního poměru. Totéž platí v případech, kdy zaměstnanec uzavře s jedním zaměstnavatelem více dohod současně a součet měsíčních odměn z dohod přesáhne 10 tisíc Kč.
Daň z příjmu – dohoda o provedení práce
Z každé odměny zaměstnavatel strhne a odvede státu daň z příjmu. U jednoho zaměstnavatele v měsíci může zaměstnanec podepsat Prohlášení a daň mu nebude stržena. Pokud má ale zaměstnavatelů víc, ti mu daň strhnou. Po skončení roku se může zaměstnanci část nebo celá stržená daň vrátit, pokud požádá své zaměstnavatele o Potvrzení o zdanitelných příjmech a uvede je v daňovém přiznání. Pro přehlednost přehled situací, které mohou nastat:
1) Součet odměn u jednoho zaměstnavatele nepřesahuje 10 tisíc Kč/měsíc a zaměstnanec nepodepsal Prohlášení: Zaměstnavatel srazí z odměn daň z příjmu 15 %. Zaměstnanec tyto příjmy nemusí nikde uvádět. Může je ale uvést v daňovém přiznání a žádat daň zpět, pokud má nízké příjmy. K tomu od zaměstnavatele po skončení roku vyžádá Potvrzení o příjmu.
2) Součet odměn u jednoho zaměstnavatele nepřesahuje 10 tisíc Kč/měsíc a zaměstnanec podepíše Prohlášení: Zaměstnavatel odvede z jeho odměn 15 % zálohu daně z příjmů. Předtím ale sníží základ daně o slevu na poplatníka a případně další slevy daně, které zaměstnanec uplatňuje, takže většinou vyjde daň nula. Pokud měl zaměstnanec v některém měsíci dva nebo více příjmů zdaněných zálohovou daní, například z pracovního poměru a z Dohody o provedení práce, vyžádá po konci roku od dotyčných zaměstnavatelů Potvrzení o příjmu a zahrne odměny do svého daňového přiznání. Nebo mu jeden ze zaměstnavatelů může na požádání provést zúčtování daně ze mzdy.
3) Součet odměn u jednoho zaměstnavatele přesahuje 10 tisíc Kč/měsíc: Zaměstnavatel odvede z odměn 15 % zálohu daně z příjmů, při podepsaném Prohlášení sníží zálohu o slevy z daně. Po konci roku vydá zaměstnavatel zaměstnanci Potvrzení o příjmu a zaměstnanec zahrne odměny do svého daňového přiznání nebo do zúčtování daně ze mzdy. (Pokud má zaměstnanec v jednom měsíci dva nebo více příjmů zdaněných zálohovou daní, například z pracovního poměru od jednoho zaměstnavatele a z Dohody o provedení práce od jiného zaměstnavatele, podá daňové přiznání povinně.)
Více informací na www.jakpodnikat.cz

§ 74 a násl. zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.