Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Čerpání rodičovské dovolené, neplaceného volna, rodičovského příspěvku

23.07.2017

Dobrý den, na Vašich webových stránkách jsem se dočetla, že si na MD mohu přivydělat na DPP nebo i DPČ aniž by to ovlivnilo čerpání Rodičovského příspěvku a nemusím to hlásit původnímu zaměstnavateli, pokud je druh práce jiný než jsem u něj vykonávala. Je tomu tak i když druhý syn už od září bude navštěvovat MŠ, jsou mu 3 roky? Můj další dotaz se týká konce mé mateřské dovolené, kterou jsem si rozplánovala na 4 roky a poslední RP budu čerpat v únoru 2018, kdy synovi budou 4 roky. U původního zaměstnavatele jsem nepodepisovala žádnou dohodu nebo papír o tom na jak dlouho budu čerpat MD, dosáhla bych bývala i na 2-letou variantu,ale chtěla jsem si dětí užít, tak jsem zvolila variantu na 4 roky. Během této doby můj zaměstnavatel provozovnu v mém bydlišti zrušil, nejbližší mám ted odsud 25km, což nepřichází v úvahu abych se 2 dětmi tak daleko dojížděla. V pracovní smlouvě mám uvedé místo výkonu jako mám trvalé bydliště a chci se zeptat jak to bude vypadat v únoru až vyčerpám poslední RP a nebudu chtít nastoupit na jinou provozovnu v okolí, kterou mi pravděpodobně nabídnou? Mám nárok na odstupné nebo by bylo lepší se dohodnout o ukončení pracovního poměru a pak se nahlásit na UP? A ještě se chci zeptat, zvažujeme s manželem další dítě, pokud by se mi podařilo otěhotnět do února 2018 než vyčerpám RP a donesla bych tedy původnímu zaměstnavateli potvrzení o neschopnosti pro další těhotenství, bude mi smlouva u něj i po těch 4 letech na MD prodloužená (ikdyž jsem u něj nepodepisovala žádný papír na jak dlouho budu čerpat MD) a PPM se bude tedy počítat z předchozích platů, jako ted při druhé mateřské dovolené? Moc Vám děkuji za veškeré možné informace k mému dotazu. S přáním hezkého dne.

Dobrý den,
v první řadě je nutno si ujasnit pojmy. Mateřská dovolená je pracovní volno, které trvá 28 týdnů (zpravidla počíná šest týdnů před porodem a končí v pěti měsících dítěte), rodičovská dovolená je pracovní volno, které zaměstnavatel na žádost udělí zaměstnanci v souvislosti s prohloubením péče o dítě a může trvat nejdéle do tří let věku dítěte. Rodičovský příspěvek je sociální dávka, kterou lze čerpat v rozmezí dvou až čtyř let, dle volby nebo dle zákonných podmínek a její délka nijak nesouvisí s délkou rodičovské dovolené ani s jejím čerpáním, lze pracovat a zároveň čerpat rodičovský příspěvek.
Tím také přicházím k odpovědi na Vaši první otázku - při čerpání rodičovského příspěvku můžete neomezeně pracovat s neomezeným příjmem a u dítěte 3 letého není ani sledována předškolní docházka, takže může bez omezení chodit do školky. Bez souhlasu zaměstnavatele můžete vykonávat práci, která je odlišná nikoliv od Vaší vlastní práce ale od předmětu činnosti zaměstnavatele (účetní u ševce tedy může kdekoliv jinde pracovat jako účetní, ale nesmí bez jeho souhlasu vyrábět boty - velmi zjednodušeně popsáno).
Další je již ale komplikované. Jak z výše uvedeného vyplývá, rodičovskou dovolenou lze čerpat nejdéle do toho okamžiku, než dítěti budou tři roky. O rodičovskou dovolenou je nutno svého zaměstnavatele požádat, Vy uvádíte, že jste nijak nespecifikovala, jak dlouho chcete rodičovskou dovolenou čerpat, předpokládám, že jste tedy ani nepožádala. Tento stav může být posouzen, jako hrubé porušení pracovní kázně, protože jste zkrátka přestala chodit bez uvedení důvodu do práce, a zaměstnavatel by mohl pracovní poměr dávno ukončit. Protože to však neudělal (musela by Vám být do vlastních rukou doručena výpověď nebo okamžité rozvázání pracovního poměru), má se v souladu s judikaturou za to, že konkludentním jednáním zaměstnavatele (nic neudělal, takže vzal Vaší rodičovskou dovolenou na vědomí) došlo k čerpání rodičovské dovolené ve standardní délce, do tří let věku dítěte. Nicméně Vy uvádíte, že synovi již tři roky byly, od jeho narozenin tedy opět bez jakékoliv předchozí domluvy se zaměstnavatelem nechodíte do práce. K tomu, abyste nadále po třetím roce mohla být doma, musíte požádat o pracovní volno bez náhrady mzdy. Zaměstnavatel Vám jej nemusí udělit, záleží zcela na jeho vůli. Domnívám se tedy, že když nyní bude zaměstnavatel chtít, tak Vám může pracovní poměr zrušit "okamžitým zrušením pracovního poměru", protože už od února nechodíte bez omluvy do práce.
Pokud to neudělá a Váš pracovní poměr zůstane zachován, budou muset obě strany dodržovat jeho podmínky dohodnuté v pracovní smlouvě, tedy zejména druh vykonávané práce a místo výkonu práce. Z toho plyne, že nemusíte nastoupit na jinou provozovnu, jejíž umístění by neodpovídalo dohodnutému místu výkonu práce. Zaměstnavatel by v takovém okamžiku měl ze zákona daný výpovědní důvod (ruší se část zaměstnavatele - ta provozovna), dostala byste výpověď, po dobu výpovědní doby by Vám musel platit náhradu mzdy a po skončení pracovního poměru byste měla nárok na odstupné. Z toho vyplývá, že pokud se jen trochu bude chtít zaměstnavatel z této pro něho finančně nákladné situace vykroutit, tak využije Vašeho pochybení a propustí Vás okamžitě bez jakékoliv náhrady.
Pokud Váš pracovní poměr zůstane zachován, pak budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství za stejných podmínek, jak v předchozím případě. Pokud Váš pracovní poměr bude ukončen, pak záleží na tom, kdy bude ukončen, zda v té době již budete těhotná, zda stihnete na dávku nastoupit v ochranné lhůtě 180 dnů a na dalších okolnostech. Pokud je primárním zájmem získání této dávky, bylo by možno se se zaměstnavatelem (ale pouze na základě jeho dobré vůle) dohodnout, že necháte ještě po nějakou dobu pracovní poměr zachován, aby nárok na dávku vznikl.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.