Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Čerpání dovolené

13.07.2017

Dobrý den,
26. 7.2018 budu nastupovat na mateřskou dovolenou u zaměstnavatele, kde pracuji již dva roky na plný úvazek. V té době mi bude zbývat ještě 24 dní nevybrané dovolené. ve vaší příručce jsem se dočetla, že tuto dovolenou budu moc čerpat (a nechat si proplatit) po skončení mateřské a před nástupem na rodičovskou dovolenou. V příručce jsem se dále dočetla, že pokud v kalendářním roce odpracuji alespoň 60 dní, vzniká mi nárok na dovolenou toho roku v plném rozsahu. V roce 2018 budu 6 týdnů a dva dny (32 pracovních dní) ještě na mateřské, poté si budu vybírat svých 24 dní. K počtu 60 opracovaných dní v roce 2018 mi tedy budou chybět pouze 4 dny. Chtěla bych se zeptat, zda by bylo po dohodě se zaměstnavatelem možné např. mezi mateřskou a rodičovskou týden pracovat z domova, čímž by mi vznikl nárok na celou dovolenou roku 2018. Případně bych třeba nyní pracovala o týden déle a zaměstnavatel by mi to pak přičetl až v roce 2018. Zkrátka: Je možné nastoupit na rodičovskou né ihned po mateřské?

Snad jsem se vyjádřila srozumitelně, a předem velice děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Jak správně uvádíte, pro nárok na dovolenou za kalendářní rok je třeba splnit podmínku alespoň 60 odpracovaných pracovních dnů v příslušném roce. Za odpracované dny se považují i dny čerpání mateřské dovolené a dovolené.
Dle některých názorů se do odpracované doby započítá i předpokládaná doba čerpání řádné dovolené za příslušný rok (2018). Součtem těchto dob dosáhnete „výkonu práce“ v rozsahu přesahujícím 60 dní, čímž Vám vznikne nárok na dovolenou za kalendářní rok 2018. Protože si dovolenou vyčerpáte v návaznosti na mateřskou dovolenou, nebude se Vám z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit. Uvedený postup je popsán v odborné literatuře např. v tomto článku - Chládková, Alena: Mateřská a rodičovská dovolená v r. 2007, Práce a mzda, 6/2007, str. 21.
Dle jiných názorů se však předpokládaná doba čerpání dovolené za rok 2018 do odpracovaných dnů nezapočítá, v takovém případě v roce 2018 odpracujete (čerpáním mateřské dovolené a dovolené za rok 2017) méně než 60 dnů. Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, náleží dle § 214 zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) dovolená za odpracované dny, a to v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce. V takovém případě byste tedy měla nárok na 2/12 dovolené za kalendářní rok 2018, protože byste odpracovala více než 42 dnů.
Doporučuji Vám se tedy informovat u Vašeho zaměstnavatele, jakým způsobem postupuje.
Čerpání rodičovské dovolené je Vaším právem, nikoli povinností. Zaměstnavatel je povinen Vám poskytnou rodičovskou dovolenou v rozsahu a v době (max do 3 let věku dítěte), o kterou požádáte. Není tedy třeba nastoupit na rodičovskou dovolenou bezprostředně po mateřské dovolené, resp. po čerpání dovolené.
Pokud ale po skončení mateřské dovolené na základě dohody se zaměstnavatelem nastoupíte do zaměstnání, pak pro Vás nebude platit § 217 odst. 5 zákoníku práce, podle kterého je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně o čerpání dovolené v návaznosti na mateřskou dovolenou. A i kdyby Vám takovéto čerpání dovolené zaměstnavatel umožnil, nebude možné postupovat podle § 223 zákoníku práce, dle kterého dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.