Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená

01.07.2017

pekne dopoledne, odchazim na materskou.mam praci na plny uvazek na dobu neurcitou.penize mam
prumerne. .manžel take chodi do prace.takze nepobirame zadne socialni prispevky atd.stale nevim co je vyhodnejsi zda rict ze jdu na 2 roky a v prubehu si to protahnout i kdyz uz budu mit mensi penizky protoze balíček s 220 000 bude uz zuzeny nebo říct rovnou ze jdu na 3 roky a v prubehu se rozhodnout ze pujdu jen na 2 roky.a ted nevim jak to je s nevycerpanym balickem 220 000.to mi propadnou penize nebo se mi pul roku zvysi prispevek v rodicovstvi tak abych do 2 let vycerpala penize? myslim si spravne ze je pro mne nejlepsi byt oficialne 3 roky doma s ditetem a v prbehu tretiho roku chodit na bigady nebo se domluvit se stavajiim zamestnavateem na castecnem úvazku?musi mi vyhovet?jsem ucitelka na 2 stupni zakládání skoly. nejsem typ co se vali doma.prace mne bavi.v dome bydlim s rodici kteri by se mi ochotne třeba dva dny v tydnu starali o dite. Ale ted mi vyvstava dalsi problem. nyni mi je 31 let a cekam prvni dite a s nejvetsi pravdepodobnosti bych chtela i druhe treba za 3 4 roky.je lepsi otehotnet v průběhu materske nebo jit na pul roku, rok do prace?pokud to bude na pul roku pak budu mit vypocitany prispevek na 27 tydnu z odpracovaneho pul roku, ze? vubec se v tom neuumim orientovat.dekuji moc za pomoc.

Dobrý den,
předně bych Vás chtěla upozornit na skutečnost, že rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dva rozdílné instituty. Je možné čerpat rodičovskou dovolenou a nepobírat rodičovský příspěvek nebo naopak pobírat rodičovský příspěvek a nečerpat rodičovskou dovolenou.
Rodičovská dovolená je termín pracovního práva, který označuje překážku v práci, po dobu jejíhož trvání zaměstnavatel omluví nepřítomnost zaměstnance nebo zaměstnankyně v práci. Rodičovská dovolená se poskytuje v souvislosti s péčí o dítě v rozsahu, o který zaměstnanec nebo zaměstnankyně požádá, nejdéle však do tří let věku dítěte. Žádosti o rodičovskou dovolenou (popř. její prodloužení až do 3 let věku dítěte) je zaměstnavatel povinen vyhovět; dřívější návrat z rodičovské dovolené je možný pouze se souhlasem zaměstnavatele. Pokud váháte, doporučuji Vám požádat zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou např. jen do dvou let věku dítěte; pokud se rozhodnete být doma s dítětem do 3 let věku dítěte, je zaměstnavatel povinen Vám vyhovět.
Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, jeho poskytování je upraveno v § 30 a násl. zák. č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění. Doba poskytování této dávky a tomu odpovídající výše vychází z volby rodiče. Celková výše rodičovského příspěvku činí 220 000,- Kč; volbu výše rodičovského příspěvku lze změnit 1 x za 3 měsíce. Pokud rodič vyčerpá celou částku 220 000,- Kč během prvních dvou let a rodičovskou dovolenou čerpá do 3 let věku dítěte, poslední rok věku dítěte již rodič rodičovský příspěvek nepobírá; pokud si rozloží čerpání rodičovského příspěvku do 3 let a rodičovskou dovolenou čerpá do 2 let věku dítěte, pak nic nebrání tomu, aby rodičovský příspěvek pobíral poslední rok v době, kdy již bude chodit do práce, neboť při pobírání rodičovského příspěvku může být rodič výdělečně činný.
Po skončení rodičovské dovolené je Vám zaměstnavatel povinen přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Vaší žádosti o kratší pracovní dobu je povinen vyhovět, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody (§ 241 odst. 2 zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění), neboť zaměstnavatel je povinen vyhovět žádosti o kratší pracovní dobu u zaměstnanců a zaměstnankyň pečujících o dítě mladší 15 let.
Co se týče peněžité pomoci v mateřství s dalším dítětem, pokud na peněžitou pomoc v mateřství nastoupíte do 4 let věku předchozího dítěte, výše dávky se bude vypočítávat ze stejného vyměřovacího základu, jako tomu bylo u předchozího dítěte, pokud to pro Vás bude výhodnější, tj. skutečnost, že jste po skončení první rodičovské dovolené pracovala na kratší úvazek a dosahovala nižších příjmů, bude nerozhodná. Pokud na peněžitou pomoc v mateřství nastoupíte později, pak se výše dávky bude vypočítávat z posledních příjmů ze zaměstnání - nižší příjmy by tedy výši dávky ovlivnily.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.