Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Čerpání dovolené

30.06.2017

Dobrý den,
děkuji za předešlou odpověď. Ještě bych se ráda zeptala, na kolik dní dovolené mám pro letošní rok nárok, když jsem nastoupila 1.3. na nemocenskou (rizikové těhotenství). Na rok máme celkem 20 dní a mně při nástupu na neschopenku zbývalo 14,5 dne. Celou dovolenou jsem si chtěla vyčerpat před nástupem na mateřskou dovolenou, pokud by mi zaměstnavatel vyšel vstříc a já díky tomu mohla ukončit o to dříve nemocenskou. Nevím však, o kolik dní ho mám požádat, aby to bylo správně?
Termín porodu mám 5.10. Domnívám se správně, že je v mém případě nejvýhodnější nastoupit na MD co nejpozději, tzn. 6 týdnů před porodem? A pokud bych si letošní dovolenou nevyčerpala a nechala to až po MD, plynou z toho nějaké výhody? Osobně se domnívám, že zaměstnavatel by mi nejspíš ani celou dovolenou, co mi zbývá, do příštího roku nepřevedl..
S pozdravem

Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen vyhovět Vaší žádosti o čerpání dovolené v návaznosti na mateřskou dovolenou bez ohledu na to, kolik dní Vám zbývá. Naopak Vaší žádosti o čerpání dovolené před nástupem na mateřskou dovolenou vyhovět nemusí.
Počet dnů dovolené vypočtete podle pravidel uvedených v předchozí odpovědi a souvisí s datem nástupu na dovolenou a mateřskou dovolenou, např. pokud z důvodu pracovní neschopnosti zameškáte více než 100 ale méně než 121 pracovních dnů, se Vám dovolené bude krátit o 1/12, tj 1,5 dne – náleželo by Vám tedy 13 dnů dovolené.
Počítám-li správně, pokud máte termín porodu stanoven na 5.10., pak můžete na mateřskou dovolenou nastoupit nejdříve 10.8. (8. týdnů před očekávaným dnem porodu), nejpozději pak 24.8.2017 (6. týdnů před očekávaným dnem porodu).
Pokud si dovolenou nevyčerpáte před nástupem na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel je povinen umožnit Vám čerpání dovolené na základě Vaší žádosti v návaznosti na mateřskou dovolenou, jak je uvedeno výše . Za odpracovanou dobu v roce 2018 se bude počítat čerpání mateřské dovolené a dovolené za rok 2017.
Dle některých názorů lze do odpracované doby započítat i předpokládanou doba čerpání řádné dovolené za rok 2018. Součtem těchto dob byste dosáhla „výkonu práce“ v rozsahu přesahujícím 60 dní, čímž by Vám vznikne nárok na dovolenou za kalendářní rok 2018. Protože byste dovolenou vyčerpala v návaznosti na mateřskou dovolenou, nebude se Vám z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit. Uvedený postup je popsán v odborné literatuře např. v tomto článku - Chládková, Alena: Mateřská a rodičovská dovolená v r. 2007, Práce a mzda, 6/2007, str. 21.
Dle jiných názorů se však předpokládaná doba čerpání dovolené za rok 2018 do odpracovaných dnů nezapočítá, v takovém případě v roce 2018 odpracujete (čerpáním mateřské dovolené a dovolené za rok 2017 méně než 60 dnů. Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, náleží dle § 214 zákoníku práce dovolená za odpracované dny, a to v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.