Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Narození dítěte nezletilé matce, dávky a příspěvky

28.06.2017

Dobrý den, nacházím se v tíživé situaci, je mi 19 let mám vystudovaný jeden učební obor a nyní jsem na druhém, který je navazující a který příští rok 2018 dokončím. Přítelkyně (16) studuje též učební obor, ukončení její studia je 2019. Společně čekáme miminko a chceme si ho oba nechat, ale potřebuji rady, kde všude se dá žádat o peníze, příspěvky atd. Potřebujeme pro dítě nový byt. do původního u rodičů se již nevměstnáme. Co všechno můžeme pro dítě udělat aby bylo šťastné. Vím pouze o mateřské, porodním příspěvku a příspěvku na bydlení, ale ani u jednoho nevím, kde, kdy, jak žádat a za jakých podmínek. Přítelkyni jsem ve škole na praktické vyučování zařídil individuální plán, kvůli kojení a starání se o dítě. Mám i já nárok jako student pobírat mateřskou? A na mateřskou dovolenou ve škole? Prosím poraďte v této tíživé situaci. Děkuji

Dobrý den,
ve svém dotazu nepíšete nic o nějakém zaměstnání, brigádě. Předpokládám, že když jste oba studenti, nejste výdělečně činní a nebudete mít tedy nárok na peněžitou pomoc v mateřství / lidově řečeno mateřskou/. Dnem porodu vznikne nárok na rodičovský příspěvek /RP/ve výši 7600Kč do 9měsíců věku dítěte a pak 3800Kč až do vyčerpání částky 220000Kč, maximálně však do 4let věku dítěte. Jelikož je matka nezletilá, nebude moc být RP vyplácen ji, Vy jste zletilý, tak to bude na Vás.
Mateřská a rodičovská dovolená je volno, které poskytuje zaměstnavatel, Vy žádného nemáte, tudíž na toto taky nebude mít nárok.
Předpokládám, že nejste oddaní, jestliže bidet chtít být zapsán v rodném listě dítěte, budete muset navštívit matriční úřad, kde Vy se přihlásíte k otcovství dítěte /bez toho nemůžete pobírat RP/.
Po pravdě si nedovedu představit, jak se chcete o dítě po porodu start, když oba studujete a ještě nějakou dobu byste studovat měli. Ve většině případů pomáhá nezletilým matkám jejich matka, tzn. babička dítěte, na kterou je pak napsán i RP a do zletilosti dcery se stává i opatrovníkem dítěte. Vy jste však zletilý /ovšem finančně a materiálně nezajištěný/ student. Pokud by si např. matka vaší partnerky, popř. oddělení sociálně právní ochrany dětí /OSPOD/“ postavil hlavu“, dítě bude svěřeno do péče prarodičů popř., pokud by neměli zájem, tak do péče pěstounů.

Co se týká druhé části dotazu, tedy dávek a příspěvků, tak tady je odpověď složitější. Pokud budete oba dva i nadále studovat, mají k Vám vaši rodiče vyživovací povinnost, tzn, Vy i přítelkyně byste měli od rodičů dostávat výživné, pokud nebudete bydlet ve společné domácnosti rodičů.
V dnešní době Vám nikdo nedá byt, bude si muset sehnat nějaký podnájem. Většina pronajímatelů vyžaduje kauci 2-3 měsíčních nájmů, nevím, zda na to máte, nebo jsou Vám ochotni půjčit rodiče. Až budete v novém bytě bydlet 3 měsíce, řádně budete platit nájem a služby, můžete požádat o příspěvek na bydlení. O všechny dávky a příspěvky se žádá na Úřadu práce. Oddělení státní sociální podpory, popř. hmotné nouze. V tuto chvíli Vám nemůžu říct, na které dávky a příspěvky můžete mít nárok, mám k tomu velmi málo informací /neznám Vaše příjmy, popř. jaké výživné vám oběma budou rodiče platit – zde jen malé upozornění, že výživné má přednost před jakýmikoliv dávkami, nevím, kolik budete platit za nájem, služby, v jak velkém městě budete bydlet…./ Odkážu Vás proto na aplikaci „Sociální poradce“ na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://portal.mpsv.cz/soc/poradce . Zde po vyplnění dotazníku, získáte přehled dávek, na které byste mohla mít nárok. Získáte zde i informace, kde se příslušná žádost podává a co k ní je třeba doložit. Pokud si nebude vědět rady, pracovnice na ÚP Vám jistě pomohou. Dopředu Vás ale musím upozornit, že dokud nebude mít vlastní bydlení, pravděpodobně na žádnou dávku mít nárok nebudete.

Právní úprava:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.