Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Postup při pobírání peněžité pomoci v mateřství otcem

26.06.2017

Dobry den,
Jsem těhotná a jsem bez zaměstnání vedena na ÚP. Nemam tedy nárok na PPM. Přítel ale ano a to po 6ti nedeli. Zajímalo by mne, jak se postupuje. Od narození budu tedy pobírat rodičovský příspěvek, ktery skončí po 6tinedeli, kdy začne pobírat otec PPM? Bude zároveň možné aby pracoval kde pracuje avšak na jinou smlouvu? A po 22 týdnech se vrati zpet na pozici a zruší se druha smlouva a dále běží jeho pracovni poměr? A ja tedy během období jeho pobirani PPM mohu zůstat doma nadále s miminkem avšak si musim platit zdravotní pojisteni a pak znovu zažádat o rodičovský příspěvek? Moc dekuji za odpoved a vysvětlení.

Dobrý den.
Pokud nesplňujete podmínky vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství, bude Vám v souvislosti s narozením dítěte náležet rodičovský příspěvek, a to poprvé za měsíc, ve kterém se dítě narodí.
Otec dítěte má nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě; tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte. V dohodě musí být uveden den, od kterého bude pojištěnec o dítě pečovat, a den porodu; podpis matky dítěte na dohodě musí být úředně ověřen nebo ověřen orgánem nemocenského pojištění. Podpůrčí doba v uvedeném případě činí 22 týdnů. Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství dále je skutečnost, že podmínky pro vznik nároku na dávku byly splněny v době pojištění a že pojištěnec byl účasten na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. V době pobírání peněžité pomoci v mateřství nesmí příjemce dávky vykonávat práci v zaměstnání, ze kterého mu dávka náleží a nesmí mít z tohoto zaměstnání příjem.
Dohoda může vypadat třeba takto:
Dohoda o převzetí dítěte do péče
Já, níže podepsaná XY nar. … bytem … předávám své dítě YY, narozené dne …., do péče jeho otce ZY, nar. … , bytem ….. Otec převezme dítě do péče dne ….
V…. dne ….
Dohodu podepíší oba rodiče.
O peněžitou pomoc v mateřství se žádá u zaměstnavatele podáním žádosti o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte (http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/07E3C911-3951-40CB-B347-FA31108C7C43/0/896247indd.pdf), přílohu žádosti tvoří uvedená dohoda.
V měsíci, kdy otec dítěte bude příjemcem peněžité pomoci v mateřství, Vám bude náležet rodičovský příspěvek pouze pokud bude vyšší, a to ve výši rozdílu mezi peněžitou pomocí v mateřství a rodičovským příspěvkem. Skutečnost, že otec pobírá peněžitou pomoc v mateřství, jste povinna nahlásit příslušnému kontaktnímu pracovišti státní sociální podpory (úřadu práce).
V měsíci, kdy nebudete pobírat rodičovský příspěvek, ani za Vás nebude plátcem pojistného stát z jiného důvodu, jste povinna platit sama pojistné na zdravotní pojištění. Skutečnost, že státu zanikla povinnost platit za Vás pojistné jste povinna příslušné zdravotní pojišťovně sdělit.
Jak je uvedeno výše, při pobírání peněžité pomoci v mateřství nelze mít příjmy ze zaměstnání, ze kterého dávka náleží, jiné příjmy mít lze. U téhož zaměstnavatele však zaměstnanec nesmí v dalším pracovněprávním vztahu vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny. (§ 34 b odst. 2 zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění).
Poté co uplyne podpůrčí doba pro peněžitou pomoc v mateřství, budete opět pobírat rodičovský příspěvek.
S případnými nejasnostmi týkajícími se vyplňování žádosti o rodičovský příspěvek apod. se obraťte na příslušné kontaktní pracoviště úřadu práce (www.mpsv.cz/cs/2), v případě nejasností souvisejících s peněžitou pomoc v mateřství, kontaktujte příslušnou OSSZ (www.cssz.cz).
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.