Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Přestěhování rodiny do Velké Británie

03.07.2017

Dobrý den, nejprve popíši naši situaci a poté dotaz. Jsem podruhé vdaná, manžel žije a pracuje deset let v zahraničí, má tam i trvalý pobyt - UK, z předešlého manželství mám jedenáctiletá dvojčata (výživné na obě 5000,- za měsíc), ze současného manželství mám dva měsíce starou dceru. Nyní pobírám MD (do 6.9.), jsem zaměstnaná (výpověď budu podávat po skončení pobírání MD a vyčerpání dovolené - dohoda se zaměstnavatelem), mám od ledna 2017 pozastavenou živnost, přivydělávám si v ČR odborným poradenstvím a lektorskou činností na "dohodu." Nyní jsme ve zvláštní situaci. Od září 2017 se celá rodina přesune za manželem do UK (z Vašich odpovědí na předešlé dotazy jiných žadatelů vím, že v UK žádný rodičovský příspěvek není a pokud se tam přestěhujeme, tak nám nárok na český zaniká...). Starší dcery nastoupí v UK do školy a plánujeme je přihlásit do britského systému (sociálního i zdravotního; povolení o vystěhování od biologického otce máme). Povinnou školní docházku budou plnit v UK, v ČR, kvůli udržitelnosti českého vzdělání budou skládat jednou za rok zkoušky z českých předmětů. Já však budu stále občasně pracovat v ČR, což znamená, že v ČR budu odvádět i daně. Nejmladší dcera je závislá na mě a pečuji o ní já, plánuji s ní zůstat hlášená v systému ČR. Budu tedy pobírat rodičovský příspěvek a využívat českého zdravotnictví. Trvalý pobyt zůstane v ČR. Dvojčata si z daní odepíši pouze do doby, než budou přihlášeny v systému UK. Chtěla bych se informovat, zda je to takto možné, i když současný manžel není biologickým otcem dvojčat? Dále bych se chtěla informovat, jak je to se zdravotním pojištěním především dvojčat. Budou občasně létat za rodinou do ČR... a vlastně jak je to i se mnou a s nejmladší dcerou. Bude mít pojištění charakter cestovního pojištění? Pokud by cokoliv bylo nejasné, ráda upřesním. Mnohokrát děkuji. S pozdravem

Dobrý den.
Odpověď je zpracovávána k datu 3. 7. 2017 vzhledem k tomu, že vztah Velké Británie a EU se bude v souvislosti s Brexitem ještě vyvíjet, je třeba sledovat aktuální situaci zejména po 29. 4. 2019.
Ke zdravotnímu pojištění:
Jelikož Česká republika i Velká Británie jsou zatím členskými státy Evropské unie, musí se zatím postupovat v souladu s nařízením Rady (EHS) č. 1408/71 a jeho prováděcím nařízením Rady (EHS) č. 574/72 (dále „nařízení“). Tato nařízení musí respektovat jednak členské státy Evropské unie, jednak státy Evropského hospodářského prostoru a Švýcarsko (dále „členské státy“). Obecně platí, že osoba může být zdravotně pojištěna (až na výjimky, které však nejsou Váš případ) pouze v jednom členském státě a je zdravotně pojištěna v tom členském státě, ve kterém vykonává výdělečnou činnost (ne ale při vyslání). Jestliže výdělečnou činnost nevykonává, je zdravotně pojištěna v tom členském státě, ze kterého pobírá dávky v nemoci, mateřství, podporu v nezaměstnanosti nebo důchod (dále „dávky“). Pakliže nevykonává výdělečnou činnost v členském státě, nepobírá žádné dávky a je nezaopatřeným rodinným příslušníkem živitele, bude zdravotně pojištěna v tom členském státě, kde je zdravotně pojištěn její živitel. V ostatních případech je osoba zdravotně pojištěna v členském státě, ve kterém fakticky bydlí (nemusí se jednat o trvalý pobyt).
V případě, že v Británii například vykonává někdo výdělečnou činnost nebo odtamtud pobírá nějaké dávky je zdravotně pojištěn v Británii a tam má i nárok na poskytnutí veškeré zdravotní péče.
V ostatních členských státech (tj. i v České republice) má taková osoba nárok na poskytnutí lékařsky nezbytné zdravotní péče, a to podle příslušných (českých) právních předpisů a za stejných podmínek jako místním („českým“) pojištěncům, na účet britské kompetentní instituce. Lékařsky nezbytná zdravotní péče se osobě poskytuje při náhlém onemocnění, zhoršení zdravotního stavu či náhlém úrazu s přihlédnutím k předpokládané délce pobytu a aktuálnímu zdravotnímu stavu. Nejedná se o takovou péči, za jejímž poskytnutím by osoba vycestovala nebo jejíž poskytnutí by nebylo nutné. Tato péče může být osobě poskytnuta na základě předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC), popř. Potvrzení dočasně nahrazujícího EHIC. Oba doklady vydává kompetentní instituce( tj. ta, u níž je osoba zdravotně pojištěna).
Takže konkrétně u členů Vaší rodiny:
Vaše nejmladší dcera fakticky pobývá v Británii, biologický otec pobývá a pracuje v Británii, Vy též budete fakticky pobývat v Británii, malá dcera bude tedy zdravotně pojištěna v Británii a tam má nárok na poskytnutí veškeré zdravotní péče. V ostatních členských státech (tj. i v České republice) má nárok na poskytnutí lékařsky nezbytné zdravotní péče, a to podle příslušných (českých) právních předpisů a za stejných podmínek jako místním („českým“) pojištěncům, na účet britské kompetentní instituce. Ostatní péče může být dcerce poskytnuta na základě předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC). Nejedná se o cestovní pojištění.
Vy, pokud budete pracovat v ČR, budete zdravotně pojištěna v ČR a tam máte nárok na poskytnutí veškeré zdravotní péče. V Británii máte nárok na poskytnutí lékařsky nezbytné zdravotní péče. Ostatní péče Vám může být poskytnuta na základě předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC). Až Vám výdělečná činnost v ČR skončí, a nebudete-li pobírat z ČR již žádné dávky, přesune se těžiště Vašeho zdravotního pojištění do Velké Británii na základě kritéria pobytu živitele a kritéria místa pobytu. Pak na tom budete ohledně zdravotního pojištění jako Vaše nejmladší dcera. Starší dcerky sice mají biologického otce v ČR, ale faktický pobyt a zbytek nejbližší rodiny budou mít v Británii, živitelem bude fakticky Váš nynější manžel, tedy stejně jako jejich malá sestra budou v Británii i zdravotně pojištěny.
K daním:
V britském systému existuje sleva na vyživovaného manžela či děti. Sleva je poskytována na vyživované dítě či manžela, pokud tedy Vaše starší děti budou žít v Británii a živitelem rodiny bude Váš manžel, měl by mít možnost nárokovat slevu na dani i na tyto Vaše děti.
Více na: http://portal.mpsv.cz/eures/dotaz
(zde můžete vložit dotaz týkající se detailů právního systému v dané zemi - zde ve Velké Británii)
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Slaďování zaměstnání a rodinného života
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.