Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné a péče o dítě

23.06.2017

Dobrý den,
jsem svobodná matka a ráda bych se zeptala na výživné pro mě a mou dceru a na střídavou péči. Otec dítěte je uvedený v rodném listě. Nechce příliš řešit věci soudně a raději se chce dohodnout na výživném, s čímž bych neměla problém, ale nevim, kolik bych měla po něm chtít a nevim, zda pro mě není lepší cesta jít přes soud, který částku na mě jakožto neprovdanou matku a na dítě určí.
Otec dítěte je ženatý a bydlí se ženou (oba cizinci mluvící česky) a dvěma dětmi ve věku 16 a 18 let. Je podnikatel, ale firma je prý v miliónové ztrátě a plat má kolem 13 000kč. Naší dceři jsou 3 měsíce a prozatím nebyl velký problém se dohodnout na útratách v době těhotenství. Od narození dcery však probíráme výživné a on sám stanovil výši, o které si nejsem jistá, zda je správně. Ráda bych se poradila.
Jeho plat je sice minimální, co lze u podnikatele přiznat a tak výživné na dítě by byl spíš na nejnižší možné hranici, ovšem jeho osobní majetek (nebo společný s manželkou) je nemalý (má co vím 3 byty, 2 auta, barák,...) navíc si jezdí na 4 dovolené ročně a sám říká, že to sponzoruje jeho žena nebo jeho otec, který je údajně milionář.
Také bych se ráda zeptala, zda on má právo na střídavou péči, když je ženatý? Popřípadě jak velkou mám šanci, kdybych žádala o svěření dítěte do vlastní péče. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den.
Výživné je upraveno v občanském zákoníku (zák. č. 89/2012 Sb., v platném znění) v § 910 a násl.
Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodné odůvodněné potřeby oprávněného (dítěte) a jeho majetkové poměry, jakož i schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného (rodiče). Dále je třeba přihlédnout i k osobní péči o dítě.
Zákon též upravuje výživné a zajištění úhrady některých nákladů neprovdané matce, a to v § 920 cit. předpisu. Není-li matka dítěte provdána za otce dítěte, poskytne jí otec dítěte výživu po dobu dvou let od narození dítěte a přispěje jí v přiměřeném rozsahu na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem.
Rodiče by se měly na výši výživného dohodnout, není–li dohoda možná je na místě se obrátit na soud.
Při stanovení výše výživného soud zkoumá majetkové poměry obou rodičů, jejich vyživovací povinnosti, potřeby dítěte atd. Bez konkrétní znalosti všech rozhodných skutečností nelze výši výživného ani odhadnout.
V roce 2010 byla Ministerstvem spravedlnosti vypracována tabulka, která má sloužit pro výpočet výživného. Jedná se však jen o doporučující (nikoli závazný materiál), v rozhodnutí se vždy zohledňuje konkrétní situace. Údaje jsou tedy jen orientační.
Tabulka vypadá následovně:
Věk dítěte Díl z platu připadající na výživné
0 - 5 let 11 – 15 %
6 - 9 let 13 – 17 %
10 – 14 let 15 – 19 %
15 - 17 let 16 – 22 %
Pokud se s otcem dítěte nedohodnete na úpravě péče o dítě, může o ní rozhodnout soud, který může dítě svěřit do péče jednoho z rodičů, nebo do střídavé péče, nebo do společné péče. Při rozhodování o svěření do péče soud rozhoduje tak, aby rozhodnutí odpovídalo zájmu dítěte. Soud přitom bere ohled na osobnost dítěte, zejména na jeho vlohy a schopnosti ve vztahu k vývojovým možnostem a životním poměrům rodičů, jakož i na citovou orientaci a zázemí dítěte, na výchovné schopnosti každého z rodičů, na stávající a očekávanou stálost výchovného prostředí, v němž má dítě napříště žít, na citové vazby dítěte k jeho sourozencům, prarodičům, popřípadě dalším příbuzným i nepříbuzným osobám. Soud vezme vždy v úvahu, který z rodičů dosud o dítě řádně pečoval a řádně dbal o jeho citovou, rozumovou a mravní výchovu, jakož i to, u kterého z rodičů má dítě lepší předpoklady zdravého a úspěšného vývoje. Soud při rozhodování o svěření dítěte do péče dbá rovněž na právo dítěte na péči obou rodičů a udržování pravidelného osobního styku s nimi, na právo druhého rodiče, jemuž dítě nebude svěřeno, na pravidelnou informaci o dítěti, dále soud bere zřetel rovněž ke schopnosti rodiče dohodnout se na výchově dítěte s druhým rodičem.
Skutečnost, že otec dítěte je ženatý, nemá vliv na jeho práva k dítěti. Rodičovská odpovědnost náleží stejně oběma rodičům (§ 865 cit. předpisu). Střídavá péče však pro takto malé dítě rozhodně není vhodná.
Dobrý den.
Výživné je upraveno v občanském zákoníku (zák. č. 89/2012 Sb., v platném znění) v § 910 a násl.
Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodné odůvodněné potřeby oprávněného (dítěte) a jeho majetkové poměry, jakož i schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného (rodiče). Dále je třeba přihlédnout i k osobní péči o dítě.

Zákon též upravuje výživné a zajištění úhrady některých nákladů neprovdané matce, a to v § 920 cit. předpisu. Není-li matka dítěte provdána za otce dítěte, poskytne jí otec dítěte výživu po dobu dvou let od narození dítěte a přispěje jí v přiměřeném rozsahu na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem.
Rodiče by se měly na výši výživného dohodnout, není–li dohoda možná je na místě se obrátit na soud.
Při stanovení výše výživného soud zkoumá majetkové poměry obou rodičů, jejich vyživovací povinnosti, potřeby dítěte atd. Bez konkrétní znalosti všech rozhodných skutečností nelze výši výživného ani odhadnout.
V roce 2010 byla Ministerstvem spravedlnosti vypracována tabulka, která má sloužit pro výpočet výživného. Jedná se však jen o doporučující (nikoli závazný materiál), v rozhodnutí se vždy zohledňuje konkrétní situace. Údaje jsou tedy jen orientační.
Tabulka vypadá následovně:
Věk dítěte Díl z platu připadající na výživné
0 - 5 let 11 – 15 %
6 - 9 let 13 – 17 %
10 – 14 let 15 – 19 %
15 - 17 let 16 – 22 %

Pokud se s otcem dítěte nedohodnete na úpravě péče o dítě, může o ní rozhodnout soud, který může dítě svěřit do péče jednoho z rodičů, nebo do střídavé péče, nebo do společné péče. Při rozhodování o svěření do péče soud rozhoduje tak, aby rozhodnutí odpovídalo zájmu dítěte. Soud přitom bere ohled na osobnost dítěte, zejména na jeho vlohy a schopnosti ve vztahu k vývojovým možnostem a životním poměrům rodičů, jakož i na citovou orientaci a zázemí dítěte, na výchovné schopnosti každého z rodičů, na stávající a očekávanou stálost výchovného prostředí, v němž má dítě napříště žít, na citové vazby dítěte k jeho sourozencům, prarodičům, popřípadě dalším příbuzným i nepříbuzným osobám. Soud vezme vždy v úvahu, který z rodičů dosud o dítě řádně pečoval a řádně dbal o jeho citovou, rozumovou a mravní výchovu, jakož i to, u kterého z rodičů má dítě lepší předpoklady zdravého a úspěšného vývoje. Soud při rozhodování o svěření dítěte do péče dbá rovněž na právo dítěte na péči obou rodičů a udržování pravidelného osobního styku s nimi, na právo druhého rodiče, jemuž dítě nebude svěřeno, na pravidelnou informaci o dítěti, dále soud bere zřetel rovněž ke schopnosti rodiče dohodnout se na výchově dítěte s druhým rodičem.
Skutečnost, že otec dítěte je ženatý, nemá vliv na jeho práva k dítěti. Rodičovská odpovědnost náleží stejně oběma rodičům (§ 865 cit. předpisu). Střídavá péče však pro takto malé dítě rozhodně není vhodná.
Pokud jste s otcem dítěte schopni se na výživném, péči o dítě a styku s ním dohodnout, doporučuji Vám tak učinit, neboť dobré vztahy mezi rodiči jsou pro dítě velmi důležité.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

Legislativní příručka pro rodiče

Nebojujte se zákony 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články
- zašleme zdarma ve formátu .pdf  Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

Nové šance - kurz pro rodiče ve složité situaci
- práce, komunikace, výchova, finance
- seberozvoj, právní minimum
- otevřená registrace, počet míst omezen

 Nové šance

APERIO PRŮVODCE PORODNICEMI

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi


DALŠÍ APERIO KURZY PRO RODIČE

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START!2017


Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40.000,- kč

Chcete pomáhat s námi, přidejte se příští rok k nám!



Pomohlo vám APERIO?

Podpořte nás, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům! Prosíme, přispějte darem na číslo účtu:
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce.


Při nákupu v internetových obchodech přes web GIVT.cz půjde část z vaší útraty na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc!
Děkujeme!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v TV

Dokonalé vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.