Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, zaměstnání při rodičovské dovolené

26.06.2017

Dobrý den,
měla bych dotazy ohledně své dcery. Je zaměstnaná u dvou zaměstnavatelů(každý v jiném městě) – u prvního zaměstnavatele má ve smlouvě sepsánu pracovní dobu pondělí, úterý a středu po 8 hodinách a u druhého zaměstnavatele má ve smlouvě sepsanou pracovní dobu čtvrtek a pátek po 8 hodinách.
Na podzim roku 2014 otěhotněla a od začátku měla rizikové těhotenství, takže musela nastoupit na pracovní neschopnost u obou zaměstnavatelů. Oba dva zaměstnavatelé jí ale neproplatili každý své 3 pracovní dny její neschopnosti, takže ve skutečnosti z těch prvních 14 kalendářních dnů nedostala zaplaceno 6 pracovních dnů – bylo to správně ? Bude to tedy tak vždy, když by onemocněla a měla tyto dva zaměstnavatele ?

Nyní má u obou zaměstnavatelů nahlášenou rodičovskou dovolenou do 3 roků dítěte, ale rodičovské dávky z úřadu práce bude mít vyčerpané k 31.7.2017. Nyní se se zaměstnavatelem, kde dřív pracovala ve čtvrtek a v pátek (16 hod týdně) dohodla, že ukončí rodičovskou dovolenou a nastoupí v srpnu 2017 na 20 hodin v týdnu.
Může takto postupovat vzhledem k druhému zaměstnavateli ? Bude mít nějaké povinnosti vůči zdravotní pojišťovně a OSSZ? Jak se jí bude tato doba počítat na „důchod“, když bude mít týdně odpracováno pouze 20 hod týdně ?
A poslední dotaz- kdyby si k těmto 20 hod týdně ještě našla práci na „dohodu o provedení práce“ v místě bydliště (do obou zaměstnání musela dojíždět cca 15 až 20 km) a časem znovu otěhotněla, z čeho by se jí počítala nová mateřská?Předem děkuji za odpovědi.

Dobrý den,
situace s vyplácením nemocenského v situaci, kterou popisujete, neproběhla, dle mého názoru, správně. Zákon stanoví, že v prvních dnech třech pracovní neschopnosti nemá zaměstnanec nárok na výplatu náhrady mzdy. Domnívám se, že jde zkrátka o první tři dny od okamžiku, kdy lékař vysloví neschopnost k práci. Příklad: Když v pondělí lékař vystaví neschopenku, neplacené má být pondělí, úterý a středa a je nerozhodné, zda v tu dobu měl zaměstnanec pracovat nebo nikoliv. Proto si myslím, že tři dny neplacené neschopnosti měly proběhnout u obou zaměstnavatelů ve stejnou dobu a neměly tak být zaplaceny pouze tři dny dohromady. Obecná promlčecí lhůta k promlčení možnosti vymáhat pohledávku je tříletá, proto by ještě vůči zaměstnavateli mohla tento nárok uplatnit, pokud to stojí za problémy a nevoli, kterou to u zaměstnavatele vyvolá.
Pokud si u kteréhokoliv se zaměstnavatelů dohodne zaměstnankyně, že ukončí rodičovskou dovolenou a vrátí se do zaměstnání, nemá to na rodičovskou dovolenu u druhého zaměstnavatele žádný vliv. Z příjmu bude odváděno klasicky zdravotní pojištění i sociální pojištění, bude jej za Vás odvádět zaměstnavatel, takže Vy nemáte vůči úřadům žádnou oznamovací povinnost. Protože jde o pojištěnou dobu, samozřejmě se na důchod započítává.
Pokud by si dcera získala ještě další zaměstnání, musela by podmínky pro získání nároku na peněžitou pomoc v mateřství splnit i v tomto zaměstnání, tedy 270 dnů účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před nástupem na dávku a trvání pojištěn (či existence ochranné lhůty) v době nástupu na dávku. Pokud bude pracovat na dohodu o provedení práce s příjmem do 10 tisíc včetně, nebude z tohoto příjmu odváděno nemocenské pojištění a nárok na peněžitou pomoc nevznikne.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.