Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský příspěvek

09.08.2017

Dobrý den,

obracím se na Vás s následující situací.

V srpnu 2014 se mi ve Francii narodila dcera. Otec dítěte je Francouz, pracuje ve Francii. Já jsem nikdy ve Francii nepracovala, sociální i zdravotní pojištění jsem vždy platila v ČR. Před porodem dcery jsem pracovala jako OSVČ v ČR. V srpnu 2014 jsem pozastavila živnostenský list, abych mohla pobírat peněžitou pomoc v mateřství z titulu OSVČ. Nicméně i nadále jsem – až do 30.4.2015 – pracovala na základě DPP/DPČ na 2 projektech. Poté jsem veškeré své pracovní aktivity ukončila z důvodu péče o dceru. Nadále mám tedy pozastaven živnostenský list.

Po skončení mateřské (12.2.2015) jsem zažádala o rodičovský příspěvek na ÚP v České republice (musela jsem podrobně popsat svou situaci, tj. ve kterém státě se aktuálně zdržuji, kde vykonávám výdělečnou činnost, musela jsem doložit, že v ČR mám účet, doktora, živnostenský list, zdravotní pojišťovnu, smlouvami s klienty jsem dokládala svou pracovní činnost, apod.). ÚP v Praze mi rodičovský příspěvek přidělil.

Nyní, v době, kdy mi už bude rodičovská pobíraná z ČR končit, mi francouzský CAF (poskytovatel rodičovských dávek ve Francii) napsal, že kompetentní k výplatě dávek byla Francie, vzhledem k tomu, že já i dcera se zdržujeme ve Francii. Od jejího narození se skutečně více zdržujeme ve Francii, ačkoliv pravidelně jezdíme do ČR, kde absolvuji různá školení, mám zde rovněž své lékaře. Tuto skutečnost jsem také uvedla v žádosti o rodičovský příspěvek.

Jelikož musím tuto situaci urychleně řešit, zajímalo by mě, zda v tomto případě je Francie považována za primárně kompetentní a ČR za sekundárně kompetentní ? Mám teoreticky nárok na vyrovnání dávky mezi českým a francozským sociálním systémem? Rodičovský příspěvek i jeho délka je v ČR větší/delší než ve Francii. Je pro mě tedy důležité vědět, zda platí ona primární/sekundární kompetentnost nebo zda budu muset celý rodičovský příspěvek z ČR vracet.

Většina dotazů, které jsem si pročítala, se týká situace, kdy matka má uzavřenu pracovní smlouvu a pracovní činnosti přerušila z důvodu péče o dítě, tj. poté se vrátí k práci ke stejnému zaměstnavateli. To ale není můj případ, jelikož já jsem pracovala jako OSVČ, resp. na DPP/DPČ na konkrétním projektu, a svou pracovní činnost jsem ukončila během rodičovské dovolené, resp. jsem pozastavila svůj živnostenský list do konce rodičovské dovolené. Nevím, jak se na toto pohlíží.

Francouzská strana mě žádá, abych dodala potvrzení o ukončení výplaty dávek z ČR s uvedením přeplatku. Neměly by si v této souvislosti mezi sebou obě strany vyměnit informace prostřednictvím formuláře E411 ? V případě mého pobírání PPM si francouzská strana prostřednictvím zmiňovaného formuláře na ČSSZ příslušné informace vyžádala.

Předem Vám moc děkuji za zodpovězení mých dotazů.

Se srdečným pozdravem,

Vážená paní,

pokud by se posoudilo, že bydliště dcery je v ČR, pak by stejně primárně kompetentním státem byla Francie a sekundárně kompetentním ČR, ve Vašem případě - bez výdělečné činnosti.
Šlo by o situaci, kdy jeden stát poskytuje dávky z důvodu zaměstnání rodiče (Francie) a druhý z důvodu bydliště dcery (ČR), tzn. jde o situaci, kdy státy poskytují dávky z různých důvodů. Francie je primárně kompetentní z důvodu výdělečné činnosti, vyplatí dávku v plné výši. ČR je sekundárně kompetentní z důvodu bydliště dcery, vyplatí vyrovnávací doplatek.

Vaše situace byla posuzována ke dni podání žádosti, kdy ČR situaci posoudila tak, že bydliště dcery je v ČR a ČR je primárně kompetentní z důvodu Vaší výdělečné činnosti. Toho bych se držela. V případě, že by úřady, jak výše uvedeno posoudily, že primárně kompetentní je Francie, protože Vy nemáte výdělečnou činnost v ČR (došlo ke změně) , trvejte, že bydliště dcery se od posouzení žádosti se nezměnilo - je v ČR, v tom případě, jak výše uvedeno by byla ČR sekundárně kompetentní a náležel by Vám doplatek.

Francie by byla primárně kompetentní z důvodu výdělečné činnosti otce - Francie a bydliště dcery, které by posoudila také, že je ve Francii a Vy bez výdělečné činnosti. V tomto případě státem, který poskytuje rodinné dávky je Francie. V tomto případě by ČR nevyplácela nic.

Právní předpisy:
- Konsolidovaná verze Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 ze dne 29. dubna 2004
o koordinaci systémů sociálního zabezpečení
- Konsolidovaná verze Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 987/2009 ze dne 16. září 2009, kterým se stanovují pravidla k nařízení (ES) č. 883/2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře
Další informace:
Styčné místo pro oblast rodinných dávek:
Generální ředitelství ÚP ČR
Dobrovského 1278/25
170 00 Praha 7
https://portal.mpsv.cz/upcr

Kontakt:
Email: posta@uradprace.cz
Telefon: +420 950 191 111

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.