Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání po skončení rodičovské dovolené

13.06.2017

Dobrý den,
ráda bych se zeptala ohledně nástupu do zaměstnání po rodičovské dovolené. Za týden budou synovi 3 roky. Celých 6 let, co jsem byla se 2 dětmi na rodičovské dovolené mi v zaměstnání říkali, že moje místo zrušili, že už tam pro mě práce není a skutečně se počet lidí v našem oddělení snížil. Ještě v polovině května 2017 místo nebylo. Minulý týden jsem se dozvěděla, že místo v našem oddělení je, mohu nastoupit, žádný problém. Mám pocit, že je to jen tah zaměstnavatele, aby mi nemusel vyplatit odstupné, na které si myslím, mám nárok. Jak postupovat? Zajímalo by mě, jestli po zaměstnavateli mohu chtít předložit nějaké potvrzení o vytvoření toho místa nebo jak si to mohu ověřit, že je to skutečně pravda a to místo pro mě má. Příp. jaký způsobem ukončit pracovní poměr, pokud bych nemohla nastoupit.

Další otázku bych měla ohledně toho, kdybych PP ukončila dohodou a chtěla zůstat ještě rok s dítětem do 4 let doma, jestli se musím registrovat na úřad práce jako nezaměstnaný a žádat podporu v nezaměstnanosti? Jak by to bylo se sociálním a zdravotním pojištěním?

Syna ještě do školky letos dávat nebudu a ráda bych věděla, jak to nejlépe udělat, abych nezůstala úplně bez peněz, než nastoupím v budoucnu zas do práce. Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Po skončení rodičovské dovolené je Vám zaměstnavatel povinen přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete jinak, první pracovní den následující po 3 narozeninách Vašeho dítěte byste měla nastoupit do zaměstnání a zaměstnavatel by Vám měl přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, jedná se o překážku v práci na jeho straně a po dobu jejího trvání Vám náleží náhrada mzdy. Zaměstnavatel však není povinen Vám předem prokázat, že je schopen Vám práci podle pracovní smlouvy přidělovat.
Pokud nechcete nebo nemůžete do zaměstnání nastoupit, je na místě pracovní poměr ukončit, a to - za předpokladu, že s ukončením souhlasí zaměstnavatel, nejlépe dohodou. V takovém případě skončí pracovní poměr sjednaným dnem.
Evidovat se u úřadu práce je Vaše právo, nikoli povinnost.
Pokud Vaše dítě nebude navštěvovat mateřskou školu nebo obdobné zařízení vůbec nebo jen na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, budete patřit mezi „osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku“ a plátcem zdravotního pojištění za Vás bude podle §7 odst. 1 písm. k) zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění, stát. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Vznik povinnosti státu platit za Vás zdravotní pojištění jste povinna oznámit své pojišťovně v osmidenní lhůtě.
Dle § 5 odst. 2 písm. d) zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění, jsou však osoby pečující o dítě ve věku do čtyř let účastny důchodového pojištění. Účast osob pečujících o dítě ve věku do čtyř let se považuje za tzv. náhradní dobu pojištění. Podmínkou pro to, aby se tato doba účasti na pojištění hodnotila jako náhradní doba pojištění, je, že doba pojištění trvala aspoň jeden rok. Pro vznik nároku na důchod a jeho výši se náhradní doba pojištění hodnotí stejně jako doba pojištění.
Pokud byste se rozhodla evidovat se po skončení zaměstnání u úřadu práce, pak nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká uchazeči o zaměstnání, který vykonával v délce alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost zakládající povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pro účely výše uvedené podmínky se započítává i náhradní doba zaměstnání, za kterou se považuje i osobní péče o dítě ve věku do 4 let. Rozhodným obdobím jsou poslední 2roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.
U uchazeče, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu (v roce 2017 tedy první dva měsíce ve výši 4.050 Kč měsíčně, následující 2 měsíce 3 240 Kč a poslední měsíc 2 970 Kč měsíčně.)
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.