Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Vymáhání výživného na děti, manželku, vypořádání majetku

21.06.2017

Dobrý den,

Manžel se od naší rodiny (2 malé děti) před rokem odstěhoval a protože situaci řešit nehodlal, podala jsem návrh k soudu na úpravu poměrů dětí a výživné na manželku. Soudy se však táhnou již druhý rok a manžel, kromě neochoty platit, začal dělat naschvály i v dalších věcech. Prosím o radu, jak tyto situace řešit:
1. Když se odstěhoval, dala jsem mu téměř polovinu dětských věcí (tehdy jsme mluvili o střídavé péči). Nyní děti vídá málo, výživné stanovené soudem platí pouze částečně, ale má stále větší nároky na věci, které by chtěl spolu s dětmi dostávat. Problém ale je, že věci, které jsem mu v minulosti kdy dala, opakovaně nevrací, s odůvodněním, „že o tom nic neví“, „že vzal synovi věci ze školky omylem, ale že můj problém, že se pak syn ve školce nemá do čeho převléknout“, „že se o vrácení dětské sportovní potřeby můžeme bavit, až mu dám klíče od chalupy, jejímž vlastníkem je má matka“ apod. Přitom otec u soudu tvrdí, že vydává za děti 10 tis. měsíčně, z čehož reálně za ně utrácí jen nepatrný zlomek.
Kromě těchto problémů mně i dětem začal ještě nyní jeho právník psát mému právníkovi „že nepředávám děti ke styku psychicky připravené a materiálně vybavené a že nepodporuji jejich kladný vztah k otci“ apod. a že to budou řešit soudní cestou…
Vzhledem k tomu, že soud u již proběhlých jednání vůbec nepožádal otce o důkazy, jak se o děti stará a za co a kolik peněz na děti skutečně vynakládá, nemám tušení, jak se proti podobným útokům (jejichž účelem je maximální snížení výživného otce) mám efektivně bránit.
2. Kromě toho, že jsem na péči i výživu dětí zůstala sama stejně jako na placení hypotéky na byt, v němž jsme společně bydleli a nyní s dětmi bydlím dále (je sice v mém vlastnictví a nemáme SJM, ale závazek na bydlení pro děti jsme přijali spolu a ve výši vycházející z manželových nadstandardních příjmů), si teď manžel dělá nároky na vysoké finanční částky, které by ode mne ještě v této situaci chtěl vyplatit např. za to, co údajně investoval do chalupy mé matky, našeho bytu apod. (některé věci sice asi platil, ale doklady o tom spolu se svými požadavky nikdy neposlal, navíc jsme věci kupovali většinou společně pro naši rodinu či děti a za celé roky, kdy jsme k matce na chalupu jezdili, jsme tam neplatili žádný nájem apod. – navíc zatímco díky tomu, že na mateřské a rodičovské jsem byla téměř celé naše manželství já, manžel vydělával velmi nadstandardně, zatímco já téměř nic. Jaké kroky proti naší rodině (resp. mně a mé matce) může teoreticky podniknout a jak máme reagovat?
Mockrát děkuji za rady

Dobrý den,
v situaci, kdy rodiče nejsou schopni dohody a vše je nezbytné řešit soudně ve sporném řízení, pak budete muset všechny své kroky a všechny kroky otce zkrátka co nejvíce dokumentovat, dokladovat, co kdy kde řekl, napsal emailem, dopisem. Obracejte se na otce emailem se žádostmi, aby navrátil věci, které patří dětem a které jste kupovala Vy, archivujte si jeho odpovědi. Nenechte se vykolejit tím, co píše jeden právník druhému, jak to pak vypadá u soudu je věc jiná, Ať si klidně zkusí tentokrát otec prokázat svá tvrzení že děti nejsou ke styku řádně připravené. Domnívám se, že při rozhodování o výživném nebude mít až tak zásadní vliv tvrzení otce, kolik že za děti utrácí nad rámec výživného (i když to není pravda), protože o tom by stanovení výše výživného být nemělo. Naopak by to mohlo teoreticky být i výhodné protože otec tím dává najevo, že dokáže ve prospěch dětí vydat i více peněz a že by tedy mohlo být výživné vyšší. Jestliže budou děti definitivně svěřeny do Vaší péče, pak by mělo být výživné stanoveno pouze s ohledem na otcův příjem a životní úroveň. Mělo by být stanoveno tak, aby se děti mohly podílet na jeho životní úrovni (a samozřejmě i Vaší). Vše důležité sdělujte u soudního jednání, případně ve vyjádřeních zasílaných soudu.

Nároky, které otec dětí uplatňuje (zatím pouze formou ústních požadavků) nechte, ať si je vymáhá soudně. On v takovém případě bude muset prokázat, že opravdu nějaké bezdůvodné obohacení vzniklo, že opravdu do Vašeho majetku nebo do majetku Vaší matky investoval (také je na místě uvažovat, že i kdyby nějaké takové plnění vzniklo, mohlo by jeho vymožení být promlčeno). V době, kdy jste pro péči o děti neměla žádný pořádný příjem, byl Váš manžel povinen Vás živit tak, aby Vaše životní úroveň byla stejná, fakt, že jste neměli společné jmění manželů na tom nic nemění. Argument, že tedy on vydělával a Vy ne, nemůže obstát, byla to jeho zákonná povinnost. Myslím si, že nejlepší bude nyní víceméně nereagovat vůbec, manžel by musel podat žalobu na vydání bezdůvodného obohacení a musel by být schopen ustát důkazní břemeno a dokázat jak kdy a kolik Vaše obohacení (a v jiné žalobě obohacení matky jako majitelky chalupy) mělo vzniknout. Pak by bylo na místě v případě, že od tvrzeného obohacení uplynuly tři roky, namítnout promlčení.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.