Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Kontakt s novorozencem

19.06.2017

Dobrý den, jsem v procesu stížnosti na postup nemocnice.

Byla jsem nuceně separována od zdravého novorozence s perfektní adaptací s tím, že on je podchlazený a na mém těle pod dekou to není dostatečný zdroj tepla. Argumentem bylo, že tu máme zákon o zdravotních službách a že platí, že je nutno vycházet z již citovaného ustanovení § 4 odst. 5 zákona č. 372/2011 Sb., z té části, kde je uvedeno, že náležitou odbornou úrovní se rozumí poskytování zdravotních služeb podle pravidel vědy a uznávaných
medicínských postupů.
Jde tedy hlavně o separaci novorozence například kdy je žena ošetřována a novorozenec je skvěle adaptovaný, ale zdravotníci zamezí kontaktu s matkou s tím, že musí být dítě zkontrolováno. Ona si přeje mít dítě u sebe, dítě je zcela v pořádku.
Argumentem při řešení stížnosti je právě § 4 odst. 5 zákona č. 372/2011 Sb, že lékaři nesou odpovědnost a musí dítě zkontrolovat i proti vůli matky- konají svou povinnost.
Já jsem přesvědčená o tom, že hierarchie práva v tomto případě hovoří jasně, že Právo rodiče být při svém dítěti je dáno Listinou základních práv a svobod v čl 32. Je zde omezení: „Práva rodičů mohou být omezena a nezletilé děti mohou být od rodičů odloučeny proti jejich vůli jen rozhodnutím soudu na základě zákona.“

Takže co je víc? Zákon o zdravotních službách nebo právo dítěte dané Listinou čl 32. Samozřejmě za předpokladu, že je dítě v pořádku a nepotřebuje akutní péči.
Za mne je právo dítěte a žádost mne jako matky v tomto případě více a zdravotníci mi nemůžou odpírat styk. Bohužel zákonem o zdravotních službách argumentuje i KÚ – Praha (Magistrát). Patrně si neuvědomují, že máme právo na sebeurčení, což je základní lidské právo nadřazené zákonu o zdravotních službách a také Chartu práv dětí.

Dobrý den.
Dle čl.32 Listiny základních práv a svobod platí, že „Péče o děti a jejich výchova je právem rodičů; děti mají právo na rodičovskou výchovu a péči. Práva rodičů mohou být omezena a nezletilé děti mohou být od rodičů odloučeny proti jejich vůli jen rozhodnutím soudu na základě zákona.“
Pokud Vás chtěli násilím od dítěte oddělit vyprovodit, pak byste dle mého názoru mohla s úspěchem žalovat nemocnici za zásah do osobnostních a rodičovských práv. Zákon o zdravotních službách nadto obsahuje právo nezletilého pacienta na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce během poskytování zdravotních služeb. Toto právo lze samozřejmě omezit, pokud by odporovalo jiným právním předpisům, vnitřnímu řádu nebo narušovalo-li by se tím samotné poskytnutí zdravotních služeb (např. při operaci). Přítomnost rodiče u nemocného dítěte či u miminka např. by však těmto omezením podléhat neměla. Rodiče nejsou návštěva, ale zákonní zástupci dítěte a dítě má právo na přítomnost rodičů - nepřetržitě bez ohledu na návštěvní hodiny nebo denní dobu. A zkontrolovat zdravotní stav fyziologického novorozence by zdravotník měl pouze se souhlasem rodiče či rodičů a ideálně v jejich přítomnosti. Pokud je zdraví či život dítěte akutně ohrožen a rodiče odpírají souhlas, může být dítěti poskytnuta tzv. neodkladná péče- to však nebyl výše popsaný případ (to by se týkalo např. nedonošence , kterého rodiče odmítají nechat zaintubovat.) Život či zdraví dítěte musí být aktuálně ohrožen, nikoliv pouze hypoteticky.
Nad zákonem 372/2011 sb., o zdravotních službách. stojí svojí právní silou právě LZPS a s ní i právo dětí a rodičů na vzájemný kontakt a péči a ani vnitřní pokyny či předpisy porodnice a jiné normativní akty nemocnice nesmí být v rozporu s výše uvedeným, a tedy zejména s právy dítěte a rodičů.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.