Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výkon práce v době ošetřování nemocného dítěte

13.06.2017

Dobrý den, zajímalo by mě, zda mohu při OČR (na 3R syna) jít nějaký den do práce (v případě, že babička může pohlídat dítě třeba úterý, středa). V práci mi řekli, že toto nelze, že by mi musel povolit zaměstnavatel přijít do práce i přes to, že mám OČR. Prosím: Jak to vlastně je? Proč je na zadní straně dokumentu k OČR možnost vypsat dny v práci? Musí mi to zaměstnavatel povolit? Jakého se to týká paragrafu? Děkuji za odpověď!

Dobrý den,
ošetřování dítěte mladšího 10 let je tzv. překážkou v práci ve smyslu § 191 zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění.
Po dobu trvání takovéto překážky v práci je zaměstnavatel povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci. Z povahy věci je zřejmé, že zaměstnanec v takových případě nemusí žádat předem o poskytnutí pracovního volna a uvést jeho rozsah, neboť nemůže vědět, kdy dítě onemocní a jak dlouho potřeba ošetřování potrvá. Poté, co odpadne překážka v práci, je zaměstnanec povinen vykonávat práci podle pracovní smlouvy, čemuž odpočívá povinnost zaměstnavatele zaměstnanci takovou práci přidělovat.
Vámi popsaná situace, tj. situace, kdy dítě na několik dní pohlídá babička, není nikterak neobvyklá a pracovníci OSSZ se s ní setkávají celkem běžně.
Pokud odpracujete v průběhu ošetřování nějaký den, tento den se uvede při ukončení ošetřování na formuláři na II. dílu v oddíle, který vyplňuje zaměstnavatel. Tento den se z výplaty ošetřovného vyloučí. Ošetřovné ve smyslu § 39 zák. č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění, je dávka, která nahrazuje mzdu a bude náležet jen za ty kalendářní dny, ve kterých jste z důvodu ošetřování nemocného dítěte do zaměstnání nechodila. Na tomto díle je proto i v kolonce, kterou vyplňuje zaměstnanec, nutno uvést také pouze dny, kdy jste opravdu ošetřovala nemocné dítě.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

Legislativní příručka pro rodiče

Nebojujte se zákony 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články
- zašleme zdarma ve formátu .pdf  Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

Nové šance - kurz pro rodiče ve složité situaci
- práce, komunikace, výchova, finance
- seberozvoj, právní minimum
- otevřená registrace, počet míst omezen

 Nové šance

APERIO PRŮVODCE PORODNICEMI

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi


DALŠÍ APERIO KURZY PRO RODIČE

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START!2017


Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40.000,- kč

Chcete pomáhat s námi, přidejte se příští rok k nám!



Pomohlo vám APERIO?

Podpořte nás, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům! Prosíme, přispějte darem na číslo účtu:
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce.


Při nákupu v internetových obchodech přes web GIVT.cz půjde část z vaší útraty na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc!
Děkujeme!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v TV

Dokonalé vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.