Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Sporné určení otcovství a vymáhání výživného

21.06.2017

Dobry den,
za nekolik tydnu se mi narodi prvni dite, jehoz otec se nas zrekl kratce po zjisteni tehotenstvi. O me ani sve dite nejevi zadny zajem a odmitl podepsat prohlaseni o otcovstvi na matrice. Pry az po testech DNA. Rozhodla jsem se tedy (oproti puvodni domluve, ze vse udelame dohodou) resit vse soudne. Jelikoz mi na nic neprispival po dobu tehotenstvi, chtela bych zadat i vyzivne na neprovdanou matku a uhradu odpovidajici casti vybavicky pro dite a dalsich nakladu spojenych s tehotenstvim. Bohuzel to opravdu neni malo penez a ja jsem uz sahla na dno svych rezerv. Chtela bych se zeptat, zda jsou nejake lhuty, napriklad ze tuto zalobu musim podat jeste v dobe tehotenstvi? Nebo i po porodu? Kdyz pominu ze na internetu jsou nejake vzory zalob, na koho se muzu obratit, aby mi pomohl se sestavenim a predanim soudu? Bohuzel na OSPOD mi pani rekly, ze ony to nedelaji. A da se alespon ramcove odhadnout, kolik se takove vyzivne na matku muze pohybovat? Neznam nikoho ve svem okoli s takovou zkusenosti, byvaly pritel nevydelava malo, ale ja nemam absolutne zadnou predstavu, jak mi takova castka pomuze nebo ne...Dekuji

Dobrý den,
nemůžete žádat výživné, dokud není určeno, kdo je otcem dítěte. Proto bude nejprve nutné podat žalobu na určení otcovství, má to smysl až po narození dítěte, protože s velmi vysokou pravděpodobností soud nařídí důkaz znaleckým posudkem testováním DNA. Možná by stálo za to, aby otec dítěte věděl, že testování prostřednictvím soudu je velmi drahé cca 15 - 20 tisíc a soud jeho zaplacení zpravidla nařídí ve sporu neúspěšné straně (to bude, v případě že DNA potvrdí otcovství bývalého partnera, žalovaný muž). Spolu s určením otcovství bude soud ve stejném sporu rozhodovat i o svěření dítěte do péče jednomu z rodičů a také o výživném. Jak by soud rozhodl o výši výživného by bylo věštěním z křišťálové koule. Je tedy možno poskytnout pouze obecné informace, jak teoreticky postupují soudy. Soud musí vycházet ze zásady, že dítě má právo podílet se na životní úrovni obou rodičů, ať je vysoká nebo nízká. V případě, kdy životní úroveň rodičů je diametrálně rozdílná, mělo by se to na výši výživného projevit právě tak, že dítě by mělo mít životní úroveň odrážející oba životní standardy rodičů. Obecně se má za to, že se příjem povinného rodiče rozdělí na tolik dílů, kolik má vyživovacích povinností, včetně dílu pro sebe. To je ale pouze teoretická premisa, kdy se tímto stanoví teoretický rámec a dále soud bere v potaz všechny další rozhodující skutečnosti, jako je věk dětí, kroužky, náklady na výživu, výchovu, právě také zvýšené náklady způsobené zdravotním stavem a další okolnosti. Fakt, že dítě bude (pravděpodobně) svěřeno do Vaší výlučné péče, nemění nic na tom, že otec bude mít k dítěti stejná práva a povinnosti jako Vy, budete muset o všech podstatných záležitostech týkajících se dítěte rozhodovat spolu.
Neprovdaná matka má dle občanského zákoníku právo na příspěvek na přiměřenou výživu po dobu dvou let a dále právo na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím od otce jejího dítěte. Zde nejde o výživné na to dítě, ale o výživné neprovdané matce. Pod pojem náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím se běžně řadí náklady na těhotenské šaty, obuv, zvláštní léky, náklady na pobyt v nemocnici a lékařský zákrok apod. Pod tento termín však nelze podřadit náklady, které matce vznikly při pořizování výbavičky dítěte, kočárku, postýlky, sedačky atd. Toto by bylo možno již považovat na náklady výživného na dítě.
V případě příspěvku na přiměřenou výživu matce zákon hovoří o lhůtě dvou let ode dne narození dítěte. Přiměřený příspěvek na výživu by měl soud individuálně určit tak, aby byly zajištěny všechny odůvodněné potřeby matky dítěte.
Je ovšem samozřejmé, že všechny vyživovací povinnosti jsou stanoveny vždy s ohledem k příjmu povinného (v tomto případě otce) a lze jej stanovit jen tak, aby povinnému zbyly dostatečné náklady na život. Je nutno brát v potaz, že otec musí plnit svou vyživovací povinnost k dítěte a přiměřeně k příjmu je tedy nutno upravit i vyživovací povinnost k matce.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.