Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Samoživitelka - určení otcovství, výživné, dávky

10.06.2017

Dobrý večer,mám více dotazů,tak začnu od začátku. Jsem ve 4 měsíci těhotenství a přítel se na nás vykašlal,takže jsem zůstala na vše sama.Chci se zeptat četla jsem,že mám od něj nárok na příspěvek během těhotenství a během shlenuti.Co do toho můžu zahrnout a kolik procent z toho by mi mohl platit.? Potom,jestli potřebuji jeho souhlas pokud ho chci uvést do RL? A když ho neuvedu tak asi mi tím odpadá nárok od něj vidět výživné??? Kdyby ovšem chtěl uvést tak jak se určuje vyse alimentů? Vůbec si nevím rady.a budu mít nároky na příspěvky jako samozivitelka? Mnohokrát děkuji. S pozdravem

Dobrý den.
Abyste mohla po otci dítěte požadovat výživné pro dítě a výživné pro Vás a uhrazení nákladů v souvislosti s porodem, je třeba, aby bylo určeno jeho otcovství k dítěti.
Jen muž, u kterého bylo určeno otcovství, může být zapsán do rodného listu dítěte jako otec.
Otcovství lze určit souhlasným prohlášením matky a otce dítěte. Takto lze určit otcovství i k dítěti ještě nenarozenému, je-li již počato. Prohlášení se činí osobně před soudem nebo před matričním úřadem.
Není-li takto otcovství určeno, můžete podat návrh na soud, aby otcovství určil.
Otec má k dítěti vyživovací povinnost.
Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodné odůvodněné potřeby oprávněného (dítěte) a jeho majetkové poměry, jakož i schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného (rodiče). Dále je třeba přihlédnout i k osobní péči o dítě. Životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů.
Ministerstvem spravedlnosti byla vypracována tabulka, která má sloužit pro výpočet výživného. Jedná se však jen o doporučující (nikoli závazný materiál), v rozhodnutí se vždy zohledňuje konkrétní situace. Údaje jsou tedy jen orientační. Dle tabulky představuje výživné pro dítě do 5 let cca 11-15% z platu.
Není-li matka dítěte provdána za otce dítěte, poskytne jí otec dítěte výživu po dobu dvou let od narození dítěte a přispěje jí v přiměřeném rozsahu na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem (tj. např. těhotenské oblečení, zvýšené náklady na stravu pro těhotné atd.). Soud může na návrh těhotné ženy uložit muži, jehož otcovství je pravděpodobné, aby částku potřebnou na výživu a příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem poskytl předem. Soud může rovněž na návrh těhotné ženy uložit muži, jehož otcovství je pravděpodobné, aby předem poskytl částku potřebnou k zajištění výživy dítěte po dobu, po kterou by ženě náležela jako zaměstnankyni podle jiného právního předpisu mateřská dovolená, tj. při narození jednoho dítěte po dobu 28 týdnů. Příslušným soudem je okresní obvodní soud v místě bydliště otce dítěte.
Co se týče dávek v souvislosti s těhotenstvím a péčí o narozené dítě, pak z dávek nemocenského pojištění připadá v úvahu: peněžitá pomoc v mateřství – na tuto dávku má nárok žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě; popř. nemocenské v souvislosti s porodem, zpravidla od počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu do konce 6. týdne po porodu, pokud jste např. nesplnila potřebnou dobu účasti na nemocenském pojištění. Bližší informace naleznete na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení – www.cssz.cz.
Z dávek státní sociální podpory připadá v úvahu rodičovský příspěvek, porodné, přídavek na dítě, popř. příspěvek na bydlení. Bližší informace k uvedeným dávkám naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.