Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dovolená otce dítěte

05.06.2017

Dobrý den,
Prosím o radu k dovolené u druhého zaměstnavatele v situaci kdy u prvního vyčerpám řádnou dovolenou bezprostředně po mateřské.

Situace:
• Od začátku roku jsem mimo zaměstnání.
• Prvních 22 dní roku na rodičovské (s 1. dítětem).
• Následně jsem přebral od manželky dítě do péče a dalších 78 dní jsem na „mateřské“ s podporou SSSZ (s 2. dítětem).
• Zvažuji vyčerpat běžnou dovolenou bezprostředně po „mateřské“ dovolené.
• Následně bych šel na rodičovskou dovolenou do konce roku.
• Na rodičovské bych chtěl pracovat na plný úvazek pro jiného zaměstnavatele.

Dotazy
1, mám při bezprostředním čerpání nárok skutečně na celou dovolenou (4 týdny)?
pokud ano, tak:
2, jak to bude s dovolenou u druhého zaměstnavatele?
Budu mít v daném roce nárok na nějakou dovolenou, nebo nikoliv – z důvodu plného vyčerpání dovolené u prvního zaměstnavatele?

Děkuji a s pozdravem.

Dobrý den.
Nárok na dovolenou upravuje zákoník práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) v §211 a násl.
Zaměstnanec má nárok na dovolenou za kalendářní rok, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u tohoto zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce; jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku, má zaměstnavatel nárok na poměrnou část dovolené.
Doba čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, se pro účely vzniku nároku na dovolenou posuzuje jako výkon práce. Rodičovská dovolená a pracovní neschopnost se ovšem pro účely nároku na dovolenou za výkon práce nepovažuje.
Nepracoval-li zaměstnanec pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, krátí se mu dovolená za prvých 100 takto zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu (§ 223 zákoníku práce).
Požádá-li zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.
Podle § 223 odst. 1 zákoníku práce nelze takto čerpanou dovolenou z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
Z výše uvedeného vyplývá následující:
1) Při čerpání dovolené v návaznosti na rodičovskou dovoleno do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, máte nárok na celou (nezkrácenou) dovolenou z Vašeho zaměstnání.
2) Dovolená ve Vašem novém zaměstnání vykonávaném v době rodičovské dovolené se bude posuzovat samostatně. Pokud do zaměstnání nastoupíte v průběhu roku 2017 budete mít za předpokladu, že odpracujete alespoň 60 dnů v tomto kalendářním roce, budete mít nárok na poměrnou část dovolené.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články
- zašleme zdarma ve formátu .pdf  Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

DOKÁŽEME SE DOMLUVIT
jak posilovat schopnost dětí zvládat náročné situace

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska
Staňte se mentorkou


DALŠÍ APERIO KURZY PRO RODIČE

APERIO PRŮVODCE PORODNICEMI

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40.000,- kč

Chcete pomáhat s námi, přidejte se příští rok k nám!



Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.