Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Úprava styku s dítětem - s vnučkou

18.05.2017

Dobrý den.
Poděkování paní Kocianové za odpověď.
K předešlé prosbě ze dne 18.5. budeme trochu konkrétnější. Co máme dělat, když nám manžel naší dcery brání ve styku s vnučkou (přes právníka), zakazuje ji jezdit do Čech. Malá má přitom české i německé občanství, trvalý pobyt v Německu. Jak můžeme po něm požadovat (soudně), aby jsme se s malou mohli stýkat jako dřive. Podle zákona snad na to máme nárok, jak o to máme požádat.
Děkujeme předem za odpověď.

Dobrý den.

Nejdříve jsem si dovolila použít webové stránky Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí - http://www.umpod.cz/uvod/; tyto stránky mohou hodně pomoci Vaší dceři.

Co je to právo styku?
Právo styku s dítětem je právo rodiče nebo jiné osoby být v kontaktu s dítětem. Tento kontakt může být uskutečňován formou návštěv, pobytu dítěte u rodiče, nebo také nepřímo prostřednictvím moderních komunikačních prostředků, jako je e-mail, telefon nebo Skype. Povinností rodiče, který má dítě v péči, je dítě na styk připravit a s druhým rodičem spolupracovat.
Do tohoto práva je zahrnováno také právo na informace o dítěti (jeho zdravotním a psychickém stavu, školních výsledcích, zájmech apod.), které by měl rodič pečující o dítě pravidelně poskytovat druhému rodiči.

Soudní úprava práva styku
V České republice nemusí být právo styku upraveno soudně, pokud se rodiče na kontaktu s dítětem dohodnou. V případech, kdy existují neshody, může soud rozhodnout.
Pokud se dítě nachází v České republice, řízení lze zahájit v místě bydliště dítěte a je osvobozeno od soudních poplatků. Není nutné zastoupení advokátem. Se sepsáním návrhu Vám kromě advokáta může bezplatně pomoci orgán sociálně-právní ochrany dětí (příslušný obecní či městský úřad), opatrovnická oddělení soudů či právní poradny.
V případě, že dítě žije v zahraničí, je příslušný soud v místě obvyklého bydliště dítěte. V těchto případech Vám může Úřad pro mezinárodně právní ochranu dětí poradit, jak dále postupovat.

Jak navázat kontakt s dítětem v zahraničí?
Pokud si přejete navázat kontakt s dítětem, které žije v zahraničí, zašlete Úřadu písemné doklady (prostou, neověřenou kopii), jež máte k dispozici. Jedná se zejména o rozhodnutí o styku či o péči o dítě, pokud bylo vydáno, a stručný popis situace (kde se dítě nachází, v čí péči je, kdy naposledy probíhal styk a podobně). Následně Vám budou zaslány pokyny pro vypracování dokumentů potřebných pro zajištění práva styku v zahraničí. Je třeba mít na paměti, že každý případ je individuální a rovněž se liší podmínky stát od státu.

Tolik z uvedených stránek Úřadu a nyní můj názor.

Váš případ je komplikovanější v tom, že manželství není rozvedeno, styk rodičů s dítětem není upraven a otec dítěte brání matce dítěte s ním vycestovat do ČR na návštěvu k Vám (pokud by dcera vycestovala bez svolení otce dítěte, mohlo by se za určitých okolností jednat až o únos dítěte) a naopak když vy přicestujete do Německa, tak Vám brání v návštěvě, dělá pak dceři doma „peklo“.

Znovu se dostávám k tomu, že nejdříve by si měla dcera uspořádat tyto vztahy a pak teprve by se řešilo Vaše právo prarodičů na styk s dítětem. Náš občanský zákoník řeší situace, kdy jsou vztahy v rodině narušené a musí se rozumným způsobem uspořádat, ale zde je kromě práva, důležitá i vůle všech zúčastněných. Tam, kde vůle není, musí vůli nahradit - řešit soud.

Ano, máte právo na styk s vnučkou, ale v době, kdy ještě nejsou dořešeny vztahy mezi rodiči a dítětem, by nebylo rozumné se těchto svých práv domáhat soudní cestou. To by vztahy ještě víc vyhrotilo.

Pokud otec dítěte brání matce dítěte, aby s dcerou vycestovala na návštěvu do své rodné země, musí celou záležitost řešit soudní cestou. Myslím, že odtud by Vaše dcera měla začít, uspořádat vztahy mezi manžely a vztahy rodičů k dítěti. Jakmile budou vyřešeny tyto problémy, pak už nebude problém, abyste se s vnučkou vídali. Bohužel i dcera i dítě žijí v Německu, takže vše budou řešit soudy v Německu podle německého práva, proto dcera udělala dobře, že řeší celou záležitost s advokátem, který je znalý německých právních předpisů.

Vím, že je to pro Vás těžké a plně Vás chápu, ale teď byste měla být dceři psychickou oporou, než si vše v Německu vyřeší. Chce to čas, ale určitě zase budete moci být babičkou, která bude pečovat o svou milovanou vnučku. Do té doby než se vše vyřeší, je možné využít třeba Skype, abyste vnučku alespoň takto viděla. Já Vám jedině můžu držet palce, aby vše dobře dopadlo ke spokojenosti Vás všech.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.