Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Péče o dítě

18.05.2017

Prosíme o radu. Dcera v Česku několik let pracovala v Německé firmě vyrábějící automobilové komponenty, jako šéfmanažer kvality. Zde se seznámila se svým nastávajícím manželem, pocházejícím z Německa. Po čase přestoupila kariérně přímo do centrály v Německu. Následně oba plánovali společný život. Pronajali si byt a plánovali svatbu. Okolnosti vše ale urychlily. Svatba se konala již v očekávání dítěte. Vnučka se narodila 16.9.2015. Dnes již 1,5 roku. Těhotenství měla dcera složitější neboť poprvé rodila v 41 letech. Manželství se zdálo být v pohodě. Dcera si nám na nic nestěžovala, ale něco jsme již tenkrát vycítili. Následně se manžel začal chovat jako sociopat. Dcera i v těhotenství i následně s dítětem, jezdila do Česka neboť měla zde „svého“ lékaře, gynekologa, rehabilitace, zubaře a nakupovala tu spoust věcí pro potřeby dítěte ve snaze ušetři za nákupy v Německu. Jezdila do Česka většinou vlakem a manžel pro ni pak přijel autem. Pobyla zde většinou týden. Bylo jí ale předhazováno, „že tu jezdí na výlety“ , jednak z manželovy strany tak i jeho matky. Naposledy zde byli všichni na loňské Vánoce až do Nového roku. Protože dcera již měla jen podporu a manžel jí nedával žádné peníze, jen na společný účet a to nepravidelně, nastoupila do své bývalé firmy na úvazek a práci „Home office“. Nyní měla dcera přijet i s vnučkou na Velikonoce. Současně měla narozeniny a to vždy k nám přijíždí celá naše rodina. Jelikož problémy jejich soužití vrcholily, chodili do manželské poradny a dcera od Nového roku i do poradny pro týrané ženy. Těch projevů zetě jako sociopata by bylo na napsání tak na dvě stránky aby jste si vytvořili představu o jeho chování. Můžeme i následně podrobněji doložit. Pár dnů před odjezdem přišel dceři nečekaně od právníka manžela úřední dopis. Zhruba v něm bylo, „ že prostředí u nás doma není vhodné a bezpečné pro jejich dceru, že oba prarodiče konzumují ve velké míře alkohol, že ho dáváme i vnučce, že zde pobíhají volně dva psi, že zde máme špínu, otevřený oheň“ a další s tím, „že pokud by odcestovala dcera s dítětem mohla by jí postihnout následně nějaká sankce“. Takže i dcera se následně spojila se svým právníkem a začali situaci řešit. Takže jsme za dcerou jeli my osobně, s tím, že celou věc probereme se zetěm, že chceme jeho omluvu a vysvětlení. To chceme probrat i s jeho rodiči. Zeť se nám jenom vysmál a rodiče vzkázali, že s námi nechtějí mluvit. Zjišťovali jsme zde v Česku, jak můžeme zetě případně zažalovat za nepravdy, pomluvy a za zákaz styku s vnučkou. Bohužel je to asi problém. Nevíme si rady. Děkujeme předem za jakoukoliv.

Dobrý den,
moc se omlouvám, ale takto přes poradnu v písemné formě nelze takovéto věci řešit. Mohu pouze obecně uvést, že rozvod či odluka rodičů se vždy nejvíce dotkne dětí a na ně především by měli rodiče myslet. Uvádíte, že dcera má advokáta, který jí určitě s touto záležitostí pomůže. Myslím, že taktika, kdo z koho, zde nemá místo. Lepší by bylo útoky ignorovat a začít se domlouvat o tom, jak rodiče budou dál pečovat o dítě, jak to bude s výživným na dítě. Nebude to lehké, obzvlášť, když naznačujete špatné chování otce dítěte, ale s tím vším, by si měl dobrý advokát poradit. Zákaz styku otce s dítětem by se musel posuzovat na základě znaleckých posudků soudem ustanoveným odborníkem.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.